Споделена история от Тинейджърски

Гнева ме превзема
Здравейте, от години вече не мога да контролирам гнева и яда си. Започнах да плаша много сериозно баща си, че мога да посегна на мама (което вече съм го правила и съжалявам адски много за това.. ) и тя също е уплашена от мен. Просто не мога да контролирам гнева си. Ядосвам се до максимална степен, та чак ми треперят ръцете и то за съвсем малки дреболийки, а понякога и без причина. Напоследък забелязах, че като пиша нещо на клавиатурата натискам силно копчетата и няколко то тях вече не работят както трябва и мичката по същия начин. Геймър съм, повечето ми време е пред компютъра. Предполагам, че той ми влияе, но не мога да се откръсна. Старая се да чета книги, но всички са отлкова скучни и ме нервират страшно много. Понякога сънувам, че съм в няква стая, бясна, крещя и врещя и почвам да троша всичко пред себе си (не съм сигурна дали има нещо общо с темата) и после като се събудя се чувствам като в рая. Често получавам тикове без причина, ей така, докато си стоя. Мразя, когато има някой около мен особено ако е майка ми. Тя говори толкова бавно, толкова спокойно и релаксиращо, че не мога да издържа и започвам да й крещя да млъкне. Търсила съм начини, некви съвети да се справя с гнева си или поне да открия от какво е породен. Предполагам, че е от пубертета, макар че от две години някъде (между другото съм нба 14) все така се гневя.
Реших да пиша тук, защото се уплаших от себе си, когато за малко да ударя приятелката си. Нея също я е страх от мен, всеки го е страх от мен. Не мога повече трака. И един път, докато си вървях по улицата видях една наклонена плочка и не знам защо така и се ядосах. Ръцете ми започнаха да треперят и ги прибрах в джобовете.
Не искам постоянно да треперя от гняв, защото започвам да се наранявам. Непрекъснато ръцете ми са в синити и рани. Не се режа, но когато съжете ми треперят не м, ога да ги контролирам и започвам да се драскам несъзнателно. Доста често започна да се слючва да се събуждам с доста жестоки рани по ръцете, сякаш съм се драла на сън..
Моля ви дайде някакъв съвет, защото вече не мога да издържам. Не мога вечно да заплашвам здравето на близките си.. *sad face*

Коментари

1.   Посъветвай се с психолог. Аз също съм геймър но не мисля че това е от компютъра, една причина е че си в пубертета, но това не нормално просто. Започни да спортуваш и да си изразходваш енергията, ходи на фитнес, ако искаш дори си вземи боксова круша у вас. Слушай музика по-често и си мисли за хубави неща. Но наистина.. да посягаш на майка си не е нормално и ти трябва помощ. Това е моя съвет.

2.   Магнезий.

3.   Тва с плочката ме разсмя мега яко. :D

4.   Опитай се да намериш източника, който причинява този изблик на гняв. Преди да се отдадеш на това негативно чувство се спри за момент, вдишай дълбоко няколко пъти и си задай въпроса "защо го правя?", като се опиташ да вникнеш въжможно по-дълбоко и да разбереш в какво се корени проблема.

Като за начало спри всякакви стимули, които възбуждат нервната ти система - компютри, телевизия, телефон, всичко което по някакъв начин те напряга. Прекарвай повече време на чист въздух, по този начин ще изчистиш разума си и ще гледаш на нещата по-обективно.

След като осъзнаеш проблема и успокоиш нервната си система, изразходвай енергията си в нещо градивно което ще изгради не само тялото ти, но и духа. Например някакъв спорт, нещо което те влече - бягане, колоезнеде, плуване, волейбол - няма значение, важното е да ти носи удоволствие и да чувстваш удовлетворение.

Вече си преминала периода на това безразсъдно състояние, вече ти контролираш тялото си, не то теб. Сега е важно да останеш в това състояние като се стремиш да изграждаш нови навици, които ще доведат до промяна в цялостното ти възприятие. Стреми се да създаваш навици, които са положителни, задай си въпроса - с какво ще ме изгради това?

5.   Имаш нужда от психолог. Друг вариант е, колкото и тъпо да ти се струва, да броиш до 10. Аз също имах проблем с гнева, (не чак такъв като твоя; аз се ядосвах много само на игри, много рядко за нещо друго) но аз като броях или като почнех да дишам дълбоко, ми минаваше.

6.   Хормони! Как си с ПМС и менструация?

7.   От авторката:
Ами ако тези изблици на гняв са причина от стресирани преживявания в детството? Говорих с една моя учителка и тя каза, че и това е вариант.

8.   Може и наистина да са от детството, но по добре наистина отиди на психолог за да не развиеш шизофрения!
Много хора се базикат с тази болест, но е много опасна.

9.   Според мен имаш завишени нива на тестостерон и това те прави агресивна. По-добре се консултирай гинеколог, който вероятно ще ти изпише противозачатъчни с повече естроген.