Споделена история от Тинейджърски

Как да помогна на най-добрата си приятелка?
Здравейте! Момиче на 12 години съм. Притеснявам се за най-добрата ми приятелка (и тя е на 12). Всеки ден след даскало се крие с гаджето си (на 15) и пуши. Да пуши! Пуши си най-спокойно цигарки и наргиле. Предлагаше ми и аз да пробвам. Също така много често бяга от часовете и й пишат неизвинени. Искам да вметна, че тя има доста хубави оценки и почти отличен успех. Но се превръща едва ли не в "лошото момиче". Притеснявам се за нея, защото приятелят й не е добър човек (поне аз така мисля) и се страхувам, че може и до секс да се стигне. Говорих с нея за това, но тя ме нарича скучна, смотана и т. н. Много искам да й помогна да влезе в правият път, да спре да пуши, бяга от часовете и най-вече да скъса с гаджето си. Надявам се да ми дадете съвет как да й помогна.

Коментари

1.   Не можеш да помогнеш, скъпа. Не става.

Това е нейният живот, тя решава за себе си. Трябва като приятелка да зачетеш нейното право на избор, това че тя като тебе има свои интереси, нужди, своя пътека, която да извърви.

Не си длъжна да правиш нищо, а и няма смисъл - твоята намеса ще бъде посрещната с "Ти си смотана, скучна, тъпа" и т. н. Ако успееш да я измъкнеш, тя ще обвинява теб, че си я разделила с онзи ръб.

Ако осъзнае грешката си, сама ще я поправи. Ако не - то ти не си я познавала толкова добре. Лошите момиченца не си личат винаги.

2.   Кажи на майка ?. Всичко друго е лигавщина.
"Да пуши! Пуши си най-спокойно цигарки и наргиле. " Ами да ти кажа, ако тя получава пристъпи на паника, няма да пуши.

3.   Що ми се струва, че под маската на загрижеността просто и завиждаш?
А това, че свестните момичета или като цяло момичетата харесват лошите момчета е тайна стара почти колкото света.

4.   Можеш да кажеш на родителите и. За нейно добро е.

5.   Виж, ние (и аз съм на 12) преминаваме през "трудната фаза" и на всеки му се случва да не знае какво прави и да се държи отвратително. Ти си постъпила много добре като си се опитала да говориш с нея. Но щом те е нарекла 'скучна и смотана' - значи има нужда от сериозна промяна. А тя родители няма ли? Те как реагират на факта че 12-годишното им дете пуши? (Питам за пушенето само, защото предполагам че никой не им е казал че тя бяга от час и излиза с 15-годишен. ) Според мен е най-добре без нейното знание да споделиш с нейните родители какво се случва с детето им и те да вземат мерки. Дори и тя да разбере, че ти си казала на техните и да ти се разсърди за известно време, след това ще ти бъде благодарна че си и помогнала да се осъзнае. Надявам се да съм ти помогнала :)

6.   Не й помагай! Това си е нейно решение. Като иска да се прави на голямата работа, просто я остави да си се оправя сама. Ако има поне малко акъл в главата, ще го зареже.

7.   Ами всеки си носи кръста, щом така си иска, нека си го направи. Ве пак сама ще сипонесе последствията. А и защо си мислиш, че е тръгнала по лош път? Понякога човек трябва да стане лош, за да оцени доброто.

8.   От авторката : 1, 6 да знам, че си е нейно решение и нейния живот, но искам да и помогна, защото много я обичам
2, 4, 5 ами не знам как мога да се свържа с родителите й... Тя не обича да говори за тях много, а и никога не съм ги виждала. Баща й все е на командировка, а майка й се прибира късно...
3 бъди сигурен/а, че не го казвам от завист :) искам да й помогна, това е всичко
Благодаря на всички за съветите! :)

9.   Виждам че нещата във България не вървят на добре. Деца на по 12 години пият алкохол, пушат дори и секс правят. Не отиват на добре нещата и не виждам светлина в тунела. Аз предлагам да я оставиш намира и да си намериш по интелигентна приятелка която няма да те повлече надолу. Има наричат го "мода" и по чалготеки ходят... или просто аз съм един остарял и скучен метал тип. Гледай си живота ти да си добре, баровете няма да стигнат далеч!
Много. 16години

10.   Ами щом не можеш и с родителите и да се свържеш - остави я. Разбирам, чи си я обичаш, всеки се старае на направи най-доброто за своя приятел, но щом те обижда и става лоша, може би е добре просто да я оставиш. Или да и го кажеш в лицето. Кажи и, че това поведение не ти харесва и докато тя се държи така, ти ще дружиш с някое друго момиче. Пробвай, ревноста може да помогне

11.   Снимай ги някой път заедно как пушат и иди при майка и, и покажи снимката за да имаш доказателство и да ти повярват и разкажи какви ги върши приятелката ти. Помоли майка и да не каже че ти си и казала. Опитай все пак е за нейно добро!
Йоанна-13г.

12.   Да, децата по-цял свят подражават на възрастните. Проблема не е в децата, и който твърди обратното е пълен кретен. Проблема е в неправилното отношение на родителите. Всеки магазин има щанд за алкохол, във всяко заведение се сервира алкохол, във филмите се говори за алкохол. Но възрастните казват колко лош е алкохола и как не трябва да се употребява, като в същото време пият бира, докато пушат. Естествено е, че така обяснено, звучи изключително лицемерно. Как така всеки го прави, а даденото дете да не може. Ако е толкова лошо, то нещо се крие от него.
Другия вариант е да ги смелим от бой и да се чудим, защо не се прибират за Коледа, само след някоя друга година.

13.   Според мен, не трябва да го слагаш на сърце, момче на 15 съм. Остави я да сгреши, а после ще премисли и ще види, че е грешала. Всеки се учи от грешките си. Много просто е. Като направи нещо после ще съжелява, няма смисъл да се мъчиш да и помагаш, грешката ще и помогне. А щом е достатъчно глупава да се дава така лесно, на тия неща -> това показва колко има нещо в главата и. Като гледам пишеш добре, не като за 12 години баш или как да го нарека.. Не знам как дори пишат 12 годишни :), просто мислиш добре, но не трябва да се мъчиш, остави я.