Споделена история от Тинейджърски

Имам фобия от момчета.
Здравейте, момче съм на 14г. Та, проблемът ми е следния:мисля, че донякъде съм развил фобия от момчета, главно връстници. Всъщност, това изцяло се дължи на това че 1-7 клас бях системно тормозен от мочетата връстници от моя и съседните класове. Сега съм в ново училище и клас и се чувствам добре там, но сякаш когато общувам с момче не го гледам в очите(с изключение на на максимум 3-4, които са ми добри приятели и се разбираме добре) и постоянно изпитвам страх от това да не ми се подиграе с нещо или да не ме удари. Приятелите ми са главно момичета поради обясними причини и 85% от хората, които общувам са момичета и се чувствам добре така, но нашите казват, че трябва да имам добър приятел момче, но ако им споделя, че ми кажат че нещо си внушавам и че това са пълни глупости. Моля Ви за помоя! Благодаря предварително!

Коментари

1.   Според мен с времето и това ще мине. Ще започнеш да се доверяваш повече на по-близките ти приятели момчета и ще се поотпуснеш.
~~nessi~~

2.   Това не се решава от днес за утре, трябва да видиш ситуацията и да приемеш някой неща.
Може би ще е по хубаво да отидеш на психиатър
/има училищен/
Просто се чувстваш неуверен, когато си сред хората, затова имаш т. н от теб фобия.
Бил съм във твоята ситуация, но лека по лека се измъкнах, а сега съм супер спокоен и хич не ми пука за идиоти вече :)
Страхуваш се да не те помислят за слаб, да не се издъниш общо взето.
Предполагам също се чудиш дали да кажеш "да" или "не", което показва обърканост и несигурност във теб.
Не се плаши от психолог - няма да те изяде, дори ще помогне на време.
Ако си добре физически, какъв ти е проблема?
Когато съм бил във страх имах възможност да хвърля всеки, но нямах по това време увереност във себе си.
ДеВиЛа

3.   Да ти кажа честно това си е психически проблем. Не го казвам в лошия смисъл. Напълно нормален си, но проблема ти е на подсъзнателно ниво. Кажи на родителите си, че искаш да говориш с психолог. Той ще ти помогне най-добре. Знам от личен опит. Няма от какво да се срамуваш.

4.   За съжаление няма с какво да ти помогна. Аз също бях тормозен като малък. В квартала ни имаше една ''банда'' от малоумници които се заяждаха и тормозеха други. Като бях малък дори имаше едно момче което ме изнудваше за пари (и не само мен). Наглеца дори ме нападаше да ме бие пред баба ми и то без причина, просто защото нямаше ум в галавата и беше гадняр, а за съжаление и съдебната система и институциите са такива че ги има само на хартия и няма наказиния които да са ефективни и да вразумяват хората да се поучават от грешките си - именно обратното, озлобяват ги да търсят и отмъщение ако се стигне до там. От там и при мен тръгна една фобия и в гимназията също ме смазваха от подигравки или си правеха бъзици и гавра с мен. Много от хората не разбират че не всеки човек е склонен на насилие и не може да отвърне, но пък за сметка на това барабар с това му се насаждат и комплекси. Хората са глупави, особено момчетата, защото в боя и насилието няма нищо хубаво и не води до по-добро. На дипломирането ми не исках да празнувам бал, защото не харесвах много от съучениците ми. Във фейсбук съм игнорирал и до ден днешен всичките, за да не ми виждат и профила. Случвало ми се е дори да нямам желание да изляза на вън или заведение само и само да не видя някой от тях. И това от страх. Нищо на никого не си направил и съм сигурен в това - просто си излизат комплексите върху теб, защото характера и културата ти не ти позволяват да си като тях и те смятат за слаб, а за съжаление в България в манталитета е навлязло това, че общата омраза сплотява хората. Омразата им си ти, а това ги сплотява. Те са си групичка, но никой от тях пет пари не струва! Ти го знаеш, защото си ги опознал. Аз лично вярвам че живота връща всичко! Прави добро, остани добър и живота под някаква форма ще ти върне доброто! Всеки рано или късно си получава заслуженото - знай!

5.   Това за гледането в очите е при много хора. То е останал белег още от турското робство, защото турците са ни карали като говорим с тях, да гледаме надолу.

6.   Започни да тренираш фитнес или бойно изкуство, за да ти се повиши тестостерона. Ако тренираш по 3 пъти на седмица по 1 час, дори само след 2 седмици ще започнеш да имаш повишена увереност. Иначе аз съм бил в твоето положение, даже по-зле защото съм леко кривоглед и така са ми се подигравали за това, че не може да си представиш... Да не говорим, че не успявах да играя спортове с другите деца, защото не можех да оцеля топката както трябва.... Като започнах фитнес (бях 11 клас) отношението на другите много се промени, започнаха повече да ме уважават, по-късно в университета създадох и нови приятели и познати.

7.   до 5:

Не е от турското робство. По принцип отклоняването на погледа, когато се гледат двама мъже, се прави от по-нискоранговия мъж в конкретната ситуация. Това е един вид тест - кой е по-сериозен и смел - този, който не се притеснява да гледа в очите друг. В зависимост от нивото на тестостерон, психическата нагласа, средата и други фактори, всеки мъж може ту да е във високорангова позиция, ту в нискорангова. Например, сред приятелите си където човек има ранг по принцип, няма проблем да гледа друг директно в очите.

За тийнейджърите това са особено важни неща (помня, че и при мен беше така). Обаче като човек мине 20-те почва да осъзнава, че тези с уж високия ранг всъщност по-често не са с чак толкова висок ранг... Светът е по-сложен.

8.   Когато те "засърби" с пълна сила, ше ти мине ;)
Препатила, 16г.

9.   До 7:
В уикипедия ли намери тази информация?

10.   до 9 от 7:

Не е от уикипедия, има я на много места - най-вече потърси някоя книга за език на тялото.

Тестостеронът вдига доминантноста, а това води до по-агресивно поведение. Човекът, който не отклонява поглед показва, че е по-агресивен и по-доминантен по този начин. Човекът, който се притеснява, си отклонява погледа настрани или надолу.

11.   Може да посетиш училищният психолог, ако не смяташ че ще ти се подиграват. Може би точно защото като чуем че някой е ходил на психолог и почваме да се подиграваме, затова и хората не ходят и си остават с проблемите. Аз също искам да отида, но училището ни е малко и като плъзнат слухове... ужас! Нямам главна причина защо, но просто да споделя какво ми се случва всеки ден, как са отношенията ми с нашите.. да споделям на някого, защото понякога майка ми не ме разбира, а на баща ми му спестявам притесненията, тъй като е далеч от мен.

А аз не бих казала че компанията на момичета е лоша, нали? Бих искала да имам момче приятел, да си говоря нормално с него, да не се притеснявам, че ще ми се подиграе, както правят повечето момчета на 14-15-16 години :(

12.   Според мен е най-добре да поговориш с психолог. Той със сигурност ще ти помогне.