Споделена история от Тинейджърски

Помощ! Мисля, че имам вирус на компютъра :(
Здравейте. Днес си сърфирах нормално в Интернет, когато изведнъж стрелката започна да се движи сама, а аз нямах контрол над нея. Отвори ми браузър Опера, Интернет Експрорер и други. Това продължи за кратко, може би 15 секунди. След това всичко и беше нормално, сякаш нищо не се беше случило. Само че Старт менюто ми го нямаше- като натиснех на Старт бутона и ми излизаше големия прозорец на Windows 8- тези, които са с нея. знаят за какво говоря.
Най-вероятно е вирус и реших да сканирам компютъра с ЕСЕТ. Нищо не откри. Сканирах го и с MCAFEE, пак нищо. Дали имам вирус, как мислите?
Моят случай е малко по-особен. Обичам често да публикувам политически анализи, статии във Фейсбук. Възможно ли е някой недоброжелател оттам да ми е вкарал вируса в компютъра, от Фейсбук може ли да се вкарват вируси?
И ако имам вирус точно от някой такъв недоброжелател, дали сега ще проследи къде се намирам? Може ли да проследи местонахождението и да ми търси сметка за политическите ми публикации? Все пак аз не съм единственият, който публикува такива статии във Фейсбук. Има и доста други хора... Как мислите?

Коментари

1.   Зависи какво и срещу кого си публикувал. За хората с възможности няма ограничения, могат да ти натресат всичко, дори и скрита наблюдаваща програма.
Ти не се обезсърчавай де, както виждам си смела натура, а аз уважавам такива хора.

2.   Вируса ти е с дистанционно бе МЕН.... от разстояние е е*ава...!

3.   вирус, не вирус не е болка за умиране да си преинсталнеш уиндуса и си тип-топ.

4.   Вируси влизат във компютъра, когато има някакъв изтеглен файл
(зловреден)
Предполагам имаш уиндолс 7?
Натискаш старт бутона от клавиатурата R едновременно, след което ще напишеш rstrui. exe там ще си избереш точка, която ще възстанови някой неща и по-лесно ще премахнеш вируса.
След като изпълниш тези стъпки изтегляш аваст антивирус и избираш сканиране в началото ( май на английски беше буут сканиране)
Щом се е движила стрелката значи има някой, които контролира компютъра.

5.   "стрелката започна да се движи сама..." - това не е стрелка, а е страшна сатанинска светкавица, която ще те порази отзад!!!

6.   От автора:
Номер 1, не съм публикувал нищо срещу никого ПЕРСОНАЛНО. Става дума за политически публикации, но с някого специално от Фейсбука не съм влизал в пререкания. Дали все пак може някой да го вмъкне вируса?
Номер 2, мразя сарказма...
Номер 3, не е точно това проблемът. Боя се, че може да ме проследи този, който е поставил вируса или нещо подобно. :(
Номер 4, аз скаранирах компютъра с ЕСЕТ и МК АФЕЕ, но нищо не откри.

7.   От автора:
Сега си работя на компютъра без проблем. Откакто това се случи, не е имало други аномалии. Аз се притеснявам да не бъда проследен от някого, ако той ми е поставил вирус. Възможно ли е от фейсбук група да ми бъде вмъкнат вирус? И ако да, то за какво му е на някой да го прави, не само аз публикувам, много хора има.
Както казах, сканирах с ЕСЕТ и МК АФЕЕ, нищо не откриха. Дали е възможно това, което се случи със стрелката да е просто някаква системна грешка или нещо подобно или наистина имам шпионски софтуер или вирус? Да преинсталирам ли компютъра или да продължавам да си работя на него? :(

8.   Занеси си компа на ремонт и готово. Какво се чудиш толкова?

9.   От автора- След като ESET и McAfee не откриха нищо, сканирах компютъра и с Microsoft Safety Scanner- инструмент за сканиране на компютъра, който откриха зловреден софтуер и вируси. Дадох му пълно сканиране и сканира всички файлове и папки сигурно повече от час и половина и накрая също нищо не откри.
После сканирах и с Malicious Software Removal Tool- и то сканира над час и пак НИЩО не откри. Щом всички тези програми не откриват вируси или шпионски софтуери, това означава ли, че нямам такъв? И ако нямам, тогава защо стрелката започна да се движи сама и ми отвори няколко прозореца тази сутрин?

10.   Дай му един преинстал, какво толкова му се чудиш? !
За всички тези часове сканиране, да го беше преинсталирал 4 пъти.
Защо не искаш?

А ако искаш да задоволиш любопитството си и наистина те човърка да знаеш, въпреки че преинсталацията е опция - обърни се към компютърен специалист или поне към специализиран форум. Тук по-скоро всички сме разбирачи, колкото теб - на ниво потребители, които сами си оправят бъговете, просто защото рутината ни е научила как.

Успех

11.   От автора:
Номер 10, не искам да го преинсталирам поради две причини:
1. Сега нямам пари да го направя, а и 15 лева не са малко.
2. Защо да го преинсталирам, ако всичко му е наред?

12.   От автора- Номер 10, да се допълня- аз бих могъл да го преинсталирам, но се притеснявам, че може наистина да бъда проследен, ако някой ми е сложил вирус. :((( Затова съм притеснен в момента.

13.   Оф човек, хайде стига с глупости. Щом си сканирал pc-то 10 пъти и не си открил нищо от какво се притесняваш. И как очакваш да те проследи този "хакер". Мисли малко....

14.   Отвори си тема тук -
https://www.kaldata.com/forums/forum/137-премахване-на-зловреден-софтуер-hijackthis-логове/

15.   От автора:
Номер 13, моето може би си е чиста параноя. Все повече започвам да се убеждавам в това. :D
Номер 14, да, пуснах си тема точно там и ми отговориха коректно, че нямам активни заплахи. Казаха ми профилактично да отворя няколко лог файла и да ги кача и вече го направих. Изглежда, че наистина няма нищо и вече мога да съм спокоен.
Благодаря на всички, които се изказаха в темата ми. Тук винаги мога да намеря помощ и се радвам, че това е така. :)

16.   Авторе, само внимавай да не си в група, свързана с българо-македонския въпрос. Македонците не биха те оставили на мира! Аз наскоро се спасих от тях и съм много доволна :D Успех!

17.   От автора:
Номер 16, хаха, не съм в такава група, спокойно. :D