Споделена история от Тинейджърски

Искам да умраа
Здравейте, момиче съм, на 13. Днес беше матурата по математика след 7 клас. Както знаете, има 2 модула. По принцип изобщо не ме бива в математиката, имам само 3-ки. На матурата се надявам да имам 3 на първия модул, но на втория изобщо нищо не можах да реша. Писах пълни глупости.. Ще имам 2-ка на матурата и ще си остана в обикновена паралелка. Моля, не ме упреквайте, опитах, решавах но просто нищо не се получаваше. От малък град съм и след 8-ми клас нямам голям избор за професионална гимназия. Моля ви дайте съвет и пак повтарям не ме упреквайте. Знам, знам че сама си пропилях бъдещето и сега искам да умрааа. Моля, публикувайте историята ми и благодаря за отделеното време..

Коментари

1.   И какъв съвет искаш по-точно ? Написала си, че не си решила нищо и си си пропиляла бъдещето.Ами ако мислеше повече щеше да понаблегнеш на математика, но вече е минало.Какво се оплакваш и искаш да умреш.Я се стегни това е едно средно.Където и да караш средно, гледай да завършиш с прилична оценка и след това е важно висшето.Не се филмирай на 13 за пропиляно бъдеще.

2.   От авторката: до Н1: просто исках да споделя с някого, това е.

3.   Зарежи тия професионални гимназии. Аз завърших обикновена гимназия с тройка по математика и ме приеха във СУ със специалност Философия. Като не ти върви математиката се прехвърли на хуманитарен профил. И никакви професионални гимназии - това е загуба на време.

4.   Мила, като начало спри да мислиш, че искаш да умреш. Особено заради такава глупост! В 7 клас и аз имах 2-ки по математика и то няколко. Учителката беше ме заплашила, че ще ме остави на поправителен и аз умирах от страх, че заради това няма да мога да кандидатствам. Слава Богу понапънах се, пък и мама беше ми намерила страхотна частна учителка и на класното втория срок изкарах 4 или 5 (не помня точно, че няма да ти казвам преди колко години беше). Накрая тази вещица ми писа 4 и завърших. И след това животът си ми тръгна съвсем добре, записах се в готина гимназия (там не се кандидатстваше с математика), после и в университет, сега работя готина работа, която харесвам... та мисълта ми е, че математиката не е най-важното нещо в живота! Ако ти кажа, че и до днес съм скарана с тази наука и колегите ме майтапят, ама на мен не ми пука! Не ме е срам, нищо не разбирам от математика. Така, че вместо да си мислиш как искаш да умреш, просто се надявай да изкараш там някоя 3-ка, но и да не стане не е болка за умиране! Да, хубаво е да учиш в готино училище, но после в живота никой не го е грижа къде си учил. Особено ако смяташ да записваш висше, което не е свързано с математика. Тогава никой, ама наистина никой няма да се интересува от оценките ти по математика. Така, че не се тревожи и без това станалото, станало, не можеш да промениш нищо, за това просто го приемаш и продължаваш напред. Една математика не може да ни спре да си преследваме мечтите, нали така?

5.   Не се притеснявай, голяма работа. Нищо кой знае какво не е станало. И аз съм от малък град, там е разликата, че аз бях 7 клас преди 3 години и взех и двете матури с отличен успех. Не ти върви математиката и това е. Карай я по-спокойно. НЕ свършва живота тук!!! Те първа той е пред.

6.   Какво се филмираш?
голяма работа влез в някое школо внимавай повече в 12 клас
и изкарай више.
Това е важното.

7.   Ох и аз съм точно така. На втория модул не направих НИЩООООО,
но спокойно според мен можеж и с 3 да минеш.

8.   Преди 2 часа сега е 4часът начи аз 2 рия модул не го карах щото съм мн. зле и реших до16 зад. На първия модул които бяха само с ограждане. Споко има и поправителен

10.   Абе изчакай да си видиш резултата бе, не се филмирай. И аз миналата година мислех че ще изкарам двойка ама имах четири. Пфф кво толкос се филмирате с тези матури нзз. По телевизията слушам за тях, тука чета за тях пфф. Голяма работа че са преписвали на матура. Миналата година половината от мойте приятелки са преписвали на матурите, нищо не са им казали а тази година полудяват заради тези матури.. Пфф
Тей де няма значение, ти не се безпокой, 100% ще си вземеш матура с 3 или повече. И ще те приемат там където искаш.

12.   И аз от втория модул нищо не можах да реша, но разписах задачите и сложих някакви формули, даже май успях да реша една подточка. Те и за такива неща дават точки. Смъкна ми от 6 на 5, така че...

13.   Спокойно и аз днес бях на изпита по мат за 7 клас и мен не ме бива в математиката.Така ,че каквото изкараш и с 3 пак ще влезеш някъде, важното е от 8 до 12 клас да наблягаш повече по мат.:) Пожелавам ти да изкараш хубава оценка различна от 2 разбира се и да влезеш в хубаво училище:) УСПЕХ!!!

14.   Аз на твойте години момиче на 7 клас матурите преписвах като за световно, да квесторите бяха тъпи, но пак е лесно колкото и да са гадни.

15.   Здравей,
няма никакво значение в какво училище ще учиш след седми клас. Причината е, че с диплома за средно няма да те вземат никъде на работа!
В професионални гимназии отиват само хора които вече са се ориентирали и знаят на 100% какво искат да следват след 12 клас. Но дори и да искаш да попаднеш в мечтаното училище, но не влезеш - това няма никакво значение. Учи добре през средното за да те приемат в най-добрия университет. Там ще ти дадат знанията от които ще имаш нужда за работа. В средните училища е фалшива работа, освен в няколко които са на много високо ниво - но те се броят на пръстите на ръце и са тясно профилирани (природоматематическата в габрово, немската в София и още няколко).
Няма никакво значение къде ще учиш през средното, важно е след това!
От сега ти казвам - наблягай на предметите които са за влизане в университета

16.   Въобще не се измъчвай! Аз пък не исках да ходя в професионална гимназия и аз също съм от малък град пълна отличнка съм и имам желание да уча! Нещо допълнително си го търся от интернет! Та искам да ти кажа, че е важно желанието в днешно време с този интернет може да научиш всичко, което пожелаеш! А имам само един въпрос? Защо си почнала втория модул като си знаеш възможностите? Само още повече да те е яд!

17.   Пълни глупости! Моля те, не ме разсмивай и аз миналата година имах матура, обаче за разлика от теб си направих добре сметката и бях твърдо решена, че аз в СОУ или професионална гимназия няма да уча.
Но, както ида е вече е късно, каквото ида говорим матурите минаха скоро и резултатите ще са вече факт.
Така че, не разбирам какъв е смисълът да пишеш всичко това, но има нещо, което ти не осъзнаваш. За Бога, та това са матурите в 7-ми клас, когато станеш 12-ти клас и вземеш, че изкараш 2-ка или 3-ка на матурите. Тогава спокойно можеш да започнеш, да се жалваш, че бъдещето ти е провалено и най-вероятно няма да се развиеш в сферата, която искаш и тога аз бих те разбрала, даже бих те съжалила. Сега, обаче просто изглежда смешно вярно, че в обикновеното училище образованието няма да е на много високо ниво, но всичко зависи от теб, ако имаш желание да учиш ще сполучиш.
Даже още другата година ще можеш да кандидатстваш в друга гимназия, ако тази в, която попаднеш не ти допада.
Затова се стегни, спри да хленчиш и най-добре още от сега си направи сметката какво ще правиш за в бъдеще, за да не се налага да пишеш същата история след 5 години.

19.   Ти си на 13г. не се опреквай математиката не се отдава на всеки. Можеше да се постараеш малко. Където и да учиш гледай да завършиш добре.

21.   Средното образование не е чак толкова важно. Голяма работа, нищо не си пропиляла, но не се отпускай, а учи езици, нищо, че си в обикновена паралелка.

22.   Човек, не се филмирай за глупости. Какво като останеш в 8-ми клас в обикновена? След 8-ми пак може да кандидатстваш, а и не е важно в какво училище ще караш средното, нищо не ти зависи. Зависи после в какъв университет ще си. Няма значение в каква паралелка ще си в гимназия, може например да си в биологична паралелка и да станеш адвокат. Може да си в историческа, но да станеш фармацевт. То няма как в 7-ми клас да решиш какво искаш да работиш. А и да си решила, със сигурност няма да те подготвят в училище, например за лекар и за фармацевт хората ходят по 2 години на уроци допълнително иначе няма как да влязат. Просто трябва сама да се подготвиш по някакъв начин за след 12-ти клас пък, ако искаш бъди в общообразователна паралелка до 12-ти клас. Нищо не си пропиляла. Нищо.

23.   1 може ли да си такъв катил бе, дай надежда на това младо дете бе олигофрен. Никой не е се научил роден...

Девойче, надявам се да разбереш следният текст... С което се надявам да ти помага в бъдеще.

Децата били сами

Майката излязла рано сутринта и оставила децата на грижите на Марина-осемнайсетгодишно момиче, което понякога наемала за определени часове, за да се грижи за тях в замяна на няколко песос.
Откакто починал бащата, времената станали твърде трудни за семейството, жената не можела да рискува работата си, като отсъства всеки път, щом бабата се разболеела или била извън града.
Когато годеникът на Марина позвънил, за да я покани на разходка с новата си кола, тя не се двоумила дълго. Така или иначе, децата спели редовния си следобеден сън и нямало да се събудят преди пет.
Щом чула клаксона, грабнала чантата си и изключила телефона. Погрижила се да заключи вратата на детската стая и прибрала ключа в джоба си. Не искала да рискува Панчо да се събуди и да слезе по стълбите да я търси, защото в края на краищата бил само на шест години и можел да падне е да се удари по невнимание. Освен това, казала си, ако се случело нещо такова, как щяла да обясни на майката, че детето не я е намерило?
Може би било късо съединение във включения телевизор, в някоя от лампите в хола или искра от камината; във всеки случай, когато завесите пламнали, огънят бързо стигнал до дървената стълба, водеща към спалните.
Събудила го кашлицата на бебето, предизвикана от дима, който се процеждал изпод вратата. Без да му мисли, Панчо скочил от леглото и натиснал резето, за да отвори вратата, но не успял.
Ако я бил отворил, той и няколкомесечното му братче щели да бъдат погълнати от пламъците за няколко минути.
Панчо започнал да вика Марина, но никой не отговорил на зова му за помощ. Така че се втурнал към телефона в стаята (знаел как да набира номера на майка си), но нямал сигнал.
Панчо разбрал, че трябва да измъкне братчето си оттам. Опитал да отвори прозореца, който гледал към външния корниз, но било невъзможно за малките му ръце да освободят предпазителя, а и дори да успеел, след това щяло да се наложи да отстрани телената мрежа, която родителите му поставили за безопасност.
Когато пожарникарите приключили с гасенето на огъня, всички говорели само за едно: как това толкова малко дете е успяло да счупи само с една закачалка стъклото и след това решетката?
Как успяло да понесе бебето в раница?
Как успяло да се придвижи по корниза и да се спусне по дървото с този товар?
Как успяло да спаси живота си и този на братчето си?
Възрастният началник на пожарникарите, човек мъдър и уважаван, им дал отговора:
- Малкият Панчо е бил сам… Не е имало кой да му каже, че няма да успее.

"Приказки за размисъл", Хорхе Букай, изд. "Хермес"

24.   Ти добре ли си дa мислиш тaкивa глупости?
Просто кaто видях зaглaвието нa темaтa се хвaнaх зa глaвaтa. Знaеш ли кaкво ознaчaвa нaистинa дa искaш дa умреш? Имa толковa много стрaдaщи, бедни, болни хорa по Земятa, a ти ми говориш зa еднaтa мaтемaтикa.
Не зaбрaвяй, всичко е попрaвимо, освен смърттa. Оцени животa, който ти е дaр и не се сaмосaжaлявaй. Постaви си конкретнa цел и се бори зa нея. Ясно, зa мaтурaтa е късно, но не е късно дa изкaрaш по-добрa оценкa зa срокa, нaли?
Успех от мен

27.   Изобщо не мисли за това! Все още не мога да разбер, защо ги има тези матури за 7 клас. Пълна глупост! Голяа работа като си в непрофилирана паралелка. То е само за една година и няма нищо срамно. След това няма нищо лошо да си в професионална гимназия. Накрая завършваш едно средно от което нямаш полза от дипломата и трябва да се продължава с висше за да си намериш някаква г/д поносима работа. Бъдещето ти изобщо не е пропиляно! Оценките от тези матури после не играят роля никъде! Така, че дишай!

28.   Здрасти =( да тази година матурата действително беше много трудна.. Особено по математика! По български преразказа беше ужасен. Да по математика втория модул беше много много труден. Особено за деца като теб и мен които се борят за три матурата беше на ниво за ученик с успех поне-4. 00 може да имам 3. 50 а може и 4. 20, о може и 2. 00. Нямам си на идея, съветвам те да не те е яд!!! Министерството си е виновно, според мен матурата по мат трябва да бъди избирателна!!!! Но бел задължителна. Обичам българския и химията, но се страхувам, че заради математиката няма да си уча любимите предмети. Не си единственият човек на земята на който матурата по мат му разбива мечтите, надеждите и желанията!!! ;)

29.   Някои хора са преживели войни, други нямат покрив над главата си, трети нямат какво да ядат. Така че една тъпа матура не е най-страшното ;)

31.   не си учила. това е най-важното нещо в живота ти. ако беше се постарала ше получиш големи успехи аз сам учил и искарах всичко с 6. И директорката реши че трябва награда за отличника и в момента съм в Делхи-индия

32.   Изобщо не си го слагай на сърцето. Малко са тези, които разбират математиката. Повечето сме такива, все едно ни говорят на китайски. Вече навсякъде приемат дори и с тройки, да не говорим, че в университетите вземат вече и с двойки. Аз като бях седми клас цяла година ходих на уроци по математика и накрая изкарах 3. И въпреки всичко накрая имах 5 за годината и ме приеха и с тройка в елитна гимназия. И до ден днешен математиката ми е мъка, че и повечето предмети са свързани с нея, но това е само един предмет, другите ще компенсират ниската ти оценка.

33.   От авторката:Благодаря за всички съвети. Вече определено съм по-добре :) А за тези които се интересуват-искам да стана зъболекарка:)) Някой може ли да ме насочи след 12 клас в кои градове има такива университети? Благодаря предварително:)

34.   От авторката към Н14:аз не искам да преписвам а и има камери, така чее.... може да съм в обикновена паралелка, но знам и съм спокойна че не съм направила нещо нередно:)

35.   Абе, дете, не се излагай. Аз като имах двойки на кандидатстудентски изпити не ми попречи да завърша висше с 6 и да работя после! Още много учене и изпити имаш пред себе си, да не ти пука! Изпитите не са мерило за акъла!

36.   Дано се справиш на матурите стискам палци

37.   Ако имаш 2ка това би те разстроило но не искам да се разстройваш ти можеш и трябва да бъдеш силна

38.   Хеууу!!!! Аз също правих матура по Бел и Математика. По Бел беше адски лесно и си записах отговорите на едно листче и на вечерта си ги проверих в сайта на МОН и съм вързала 5. Но по математика......... беше адски трудно също си записах отговорите и снощи си ги проверих и всичко ми е грешно тоест имам 0т. от първи и втори модул!!!
Съсипана съм.....................!!!! Толкова много учих и всичките пари за частни уроци отидоха на вятъра!!!!!!
Аз не искам никъде да кандидатствам...........
Дано да те остана на изпит!!!!!

39.   От авторката до Н38: Не се тревожи, сигурна съм, че ще хванеш тройката ;) стискам ти палци и пиши как е минало аз също ще пиша :))) И няма да останеш на изпит, спокойно просто няма как поне аз така си мисля. Влизаш в обикновена паралелка, това е. Ако искаш, дай имейл, фейсбук или др. за да се свържем :)

40.   Хеууу до номер 39:
Аз съм номер 38 ще ти дам моят фейсбук!!
В фейсбук се пиша Йоанна Йорданова и на профилната съм с розова блуза и пусната коса; До администраторите-дано да не ви прозвучи като реклама или нещо подобно просто с номер 39 искам да имам връзка!!
Номер 39 ти как се пишеш в фейсбук??

41.   От авторката: здравейте. Пиша за да ви кажа, че си взех матурата по математика с 3, 40 и сега съм много щастлива!! Дано и на вас да ви е провървяло :)

42.   И на мен не ми върви математиката изобщо и аз догодина ще имам матури направи незнам. Знам какво е да не ти върви тази досадна математика... и аз имам само 3-ки и 2-ки тази година съм мн зле миналата поне изкарвах само 4-ки... а в началния курс само 5-ци и 6-ци.... но просто сега са мн по трудни задачите и всичко... направо не ми се мисли и на мен :/ :/ :/ -, -