Споделена история от Тинейджърски

Най-трудният избор в живота ми...
Здравейте, драги читатели! Аз съм момиче на 14 години в 8 клас. Искам да се посъветвам с някого, относно решението на майка ми. Майка ми е от години в Германия и вчера ми заяви, че иска да ме вземе и мен при нея, поради семейни причини! Толкова съм объркана, а никой не ме разбира. Започват се обиди, че не съм знаела какво искам и накъде да поема, безхарактерна съм била и куп още неща... Нека да си говорят, каквото си искат, но ако бяха на мое място колко време щяха да се чудят? ! Много ми е трудно, не знам дали да си завърша училището тук, или да тръгна сега и ще трябва много да се стегна. Отначало ще съм в сборен клас от всички националности, но езикът ми е най-големият и сериозен проблем. Нямам си на понятие от немски... Само 2-3 думи и до там. Английският ми - с него що-годе се оправям добре, но ще съм под голям стрес. Имам срок до петък да реша дали да тръгна с мама (тя ще дойде да ме вземе), или да остана тук да завърша чак след 4 години и половина! От една страна - да започна да живея с майка ми, от друга страна - да продължа да се мъча тук сама... :(

Коментари

1.   Съвет - не слушай абсолютно никой, освен разума и сърцето си, дори и родителите ги остави. Аз преди време заминах, останах разочарован, но поне решението го взех абсолютно сам и видях какво е.

2.   Има подобна история – можеш да я погледнеш: http://spodeli.net/7/story-85837.html (коментар номер 1 има неточности в обяснението на различните степени на образование).
Това решение не можеш да вземеш сама.
Трябва добре да помислиш. Не разбрах, тук в България, при кой живееш?
"От една страна - да започна да живея с майка ми, от друга страна - да продължа да се мъча тук сама... :( " – моя съвет е да отидеш при майка си в Германия.

3.   И плюс и минус има.

Минуса е че ако идеш сега, в началото може да изпиташ стрес, самота и трудности докато не се адаптираш.

Плюса е че като хора сме адаптивни. Ако идеш сега, особено като по-малка, ще можеш много по-лесно да научиш езика и то добре. Ще станеш по-борбена, по-решителна, ще добиеш опит от трудности и когато влезеш в света на възрастните, тогава ще ти е много по-лесно.

Със сигурност не знаеш и майка ти през какво минава, защото не ти се е налаголо да срещаш все още трудностите от света на възрастните. Едно е сигурно - тя иска твоето добро.

В главата ми излязоха горните минуси и плюсове. Никой тук не смятам че е редно да ти дава насоки за това какво да правиш, тъй като живота си е твой. Ти си тази върху която ще рефлектира всичко после, независимо какво решение ще вземеш.

4.   Щом се мъчиш тук, каквато и да е майка ти, който каквото и да казва, ти знаеш най-добре. Това е шанс, който идва веднъж в живота. Тръгвай момиче. Няма да сбъркаш. Хиляди пъти съм казвала (на 14 съм) - имам ли възможност да замина за чужбина, ако ще и за седмица, тръгвам без да се замисля. Няма да стоя тук. Семейството ми е прекрасно, обичат ме, аз ги обичам, но за нищо на света няма да позволя да живея този живот, който в момента. Любовта е много, но когато и желанията са малко и средствата също, няма начин да се оправиш. Не стои. Събирай си нещата.

5.   Аз бих заминала. Вярвай, че всичко ще се нареди.

6.   Аз, какво да ти кажа. Аз бих заминала, защото в тази държава наречена България няма бъдеще за никой от нас. Продадоха ни едни корумпирани политици и другите етноси ни превзеха. В момента сигурно не искаш да заминаваш, заради приятелите си тук и близките хора, но в крайна сметка е по-добре да си изградиш образование, кариера и стабилни доходи за да имаш добро бъдеще. Не си мисли, че съм човек, който не обича родината си, напротив, за мен България е една чудесна страна, която обаче корупцията и егоизма развалиха. Помисли си добре, успех ти пожелавам и както е казано по-горе слушай себе си и сърцето и разума си. Успех! :)

7.   Ако доходите на майка ти са високи и гарантират добър живот - отиди! Ако просто ще свързва двата края и ще ти праща пари, изучи си тук. Имай в предвид, че училището е само формалност и не означава нищо. Истината идва след това. Записваш сериозна специалност в сериозен университет и се мъчиш да пробиеш. Или ако имаш талант опитваш със спорт, което възможно най-добрият вариант.

8.   На твое място хиляди българи биха напуснали "цветущата" ни държава, приятели винаги се намират.
Учителите ще ти помогнат със езика, няма да останеш назад, лека по лека ще се оправиш, дори ще се радваш след време!
Лично аз не съм ходил във някакви специални училища за език, приеха ме директно, учителите започнаха да ме питат, да ми дават задачи и така..
Ти си решаваш, разбира се :)

16 момче

9.   Ще направиш груба грешка, ако заминеш сега. Направо можеш да се простиш с образованието си. Там, без език, ще те наврат в клас с подобни на теб емигранти и отношението на самите учители и ще бъде кофти. Образователната система в Германия няма нищо общо с тази у нас. 80% от учениците ги вкарват в училища, от които като завършат, нямат право а продължават да учат, а отиват директно да работят. Само тези от гимназиите имат право да продължат с обучението си. Къде ще отидеш, определят учителите и естествено познай къде отиват децата на емигранти. Тук има доста писано по въпроса за образованиете в Германия. Обясни на майка си и завърши тук. А и без език, а немският е труден, направо забрави!

10.   Ти ако искаш да си завършиш тук майка ти нищо не може да направи. Нека те обижда и да прави каквото иска, но решението си е твое. Тя е безхарактерната щом те принуждава да правиш нещо, което не ти харесва. Аз лично не бих те посъветвала да ходиш в Германия, докато не научиш езика, ще ти бъде кофти и ще те сочат с пръст. Помисли добре, не искам да ти се местя, затова те съветвам да погледнеш ситуациата от всеки възможен ъгъл и избери опцията, която ти допада най-много. Успех!

11.   замини. образованието там е по евтино имам предвид ако следваш нещо. дават ти безплатен превоз до университета. ако знаеш език няма да иммаш проблеми но ако не знаеш ще караш една година да фо научиш. а и трябва да си има понятие от него

12.   До авторката - в раздел " любов и изневяра" има тема: Германия. Там има един коментар какво представлява обучението в училище в Германия - предостатъчно е да си направиш извод.

13.   Това е голяма възможност за теб. Няма да си сама майка ти ще е до теб и ще те подкрепя. Замини по-добре докато си малка ще схванеш бързо езика малко е труден, но ако си употита ще се получат нещата.

14.   Недей! Мен майка ми ме домъкна там във 5 клас, окей, мога езика перфектно вече (на 15 съм сега), но за това ти трябва време, което нямаш. Плюс това - никога не съм имала приятели тук, просто са прекалено прости и предпочитам сама да се забавлявам. А обучението е мноооого по-изостанало, отколкото в БГ. Особено германците се държат лошо с нас. Имах вече толкова много учители, които разказваха напълно погрешни неща за България - и то с умраза. Аз мисля да се връщам в БГ тази година, твърдо е решено. Продължи да си учиш, страната не е хубава, но в Германия няма смисъл да си губиш времето. Успех! ,