Споделена история от Тинейджърски

Псухично болна ли съм?
Аз съм момиче на 15г. и се нуждая от съвет.
Преди 3 г. майка ми почина от рак. От тогава съм психически не стъбилна. Ядосвам се за най-малкото и това проваля отношенията ми с близките хора. На моменти почвам да треперя от нерви. Казва ли са ми да говоря с психоложката в училище, но тя никога няма време да ме чуе. Никой не иска да ме чуе или изслуша. Баба ми не говори особено с мен за това, защото не знаела какво да ми отговори. Доста често изпадам в една депресия и не ям, не спя, нямам апетит и така вече 3 дена. Какво да правя? Някакви съвети?
Моля да побликувате това.

Коментари

1.   Не си психически болна, а просто си в пуберитет и търсиш внимание. Всички сме минали през това - хормонът не прощава. Много съжалявам за майка ти, но това никой не може да го промени. И все пак е жалко, че психоложката не ти обръща внимание. Търси друг психолог.
За теб е добре да спортуваш, да си навън, да се срещаш с младежи и да имаш хобита. Не се затваряй у дома!

2.   Според мен просто ти е скучно. Ако искаш да си запълниш времето, чети книги, защото си неграмотна.

3.   Не си болна от никакво психическо заболяване. Нормално е да се чувстваш така след всичко. Съжалявам за майка ти. Наистина намери друг психолог. Той ще ти помогне. Излизай, спортувай, всичко ще си дойде на мястото.

4.   Съжалявам за майка ти. Много рано си я изгубила, а си имала нужда от подкрепа и още имаш. Не казваш нищо за баща си и това прави впечатление. Чудя се къде е той и дали е в състояние а те подкрепи втази загуба. Вероятно баба ти (ако е майка на майка ти) също е съсипана, като теб и не може да ти предложи близостта и подкрепата, от която се нуждаеш толкова силно. Връстниците ти, предполагам, не са преживели толкова тежка загуба, много от учителите ти, най-вероятно са все още с живи родители и се чувстват неловко покрай теб.

Предполагам, че заради всичко това се чувстваш ужасно сама и различна. Не е защото не си обичана, просто така са се стекли обстоятелствата.

Има вероятност дори и психоложката, с която се опитваш да говориш, да няма опит с тези неща.

Дори и аз не мога да си представя какво си преживяла, докато майка ти е боледувала и отпадала. Било е много трудно.
Ядосана си, защото ти се налага да съзрееш преждевременно и без да си готова за това. Вероятно си ядосана на всички, дори и на майка си, че те е оставила без време.

Чувствата, които подобна ранна загуба отключва са толкова трудни, е човек често не може да се справи самичък с тях, има нужда от помощ. Това не е лудост, но е страшно страдание и не бива да оставаш сама в него. Ако близките ти нямат куража да те подкрепят, помоли ги да ти помогнат да намериш психотерапевт. Някой, с коготода поговориш за тъгуването и гнева.

Имай предвид, че повечето психолози не са обучени психотерапевти. Имай предвид също, че е важно някой от близките ти да даде съгласието си да получиш такава грижа. Можеш да се обърнеш за съвет и консултация към националната телефонна линия за деца (провери телефона в Гугъл, има го, безплатен е), или към някой от т. нар. центрове за обществена подкрепа. Това са безплатни услуги и така няма да зависиш от финансовото положение на близките си.

Можеш да се обърнеш и към психоложката си, за да попиташ би ли ти препоръчала добро място. Помисли и дали има някой свестен учителпокрай теб, на когото можеш да имаш доверие. Някои от учителите са доста чувствителни хора и може да се говори с тях. На времето аз имах такава учителка. Разбира се, това каква помощ можеш да намериш много зависи от града, в който живееш. В София има доста възможности. В провинцията е оскъдица.

Не се отказвай да потърсиш помощ, имаш нужда и имаш право. Човек не може да преодолее подобна загуба самичък, без тежки поражения върху доверието му към хората. Имам подобен житейски опит - баща ми почина, когато бях на 13 и знам колко много ме промени тази загуба и как формира характера ми. И за добро и за лошо.

Пиши тук дали близките ти откликват.

5.   Не си психично болна, а вероятно в депресия от загубата на майка си. Потърси помощ от психолог, защото при задълбочаване на депресията ще последват и мисли за самоубийство. Потърси в интернет информация за депресията и лечението й. Опитай да го говориш с училищната психоложка. Говори с баща си за това, не крий нищо. Опитай се да допуснеш до себе си най-близките си хора. Говори с тях за проблема. Ще е от полза да се чувстваш подкрепяна и обичана, предвид състоянието ти. Но НЕ съм сигурен, че е депресия, това нека реши психолога.

6.   Според мен просто си в пубертет, скоро ще промениш емоциите си ту ще плачеш, ту ще се смееш, но ако мислиш че е толкова сериозно говори с друг психолог.
Съжалявам за майка ти, но не си го изкарвай на другите ти близки всепак не са виновни.

7.   Не са тийнейджърски работи, пубертет или каквито и да е било от тези несериозни коментари. Имаш постравматичен стрес. Причинени промени в начина ти на живот заради преживяване на случка. Някои хора не говорят изобщо, други могат единствено и само да плачат, и не могат да говорят нормално. Единствения начин да се оправи това състояние, е да се ходи редовно на психолог. Състоянието ти не е болестно, не си ненормална, не си психически зле, а душевно. Консултирай се със специалист.

- Начинаещ психолог