Споделена история от Тинейджърски

Майка ми се държи ужасно с мен
Хей. Пише ви момиче, което иска да си излее душата и да получи добри съвети в отношенията с майка си. Нека да започна така. Баща ми от 8 години живее в Белгия и работи там, идва си 2 пъти в годината и с мама не са разведени. Аз живея само с нея, тя няма приятелки или близки роднини, все се оправдава, че я мързи да излиза и затова загуби всички, има само една, но тя е от друг град и само се чуват. Баща ми я смята за саможива селянка, защото тя си е от село принципно и му е добре далече без нея. Тя е вкопчена в мен, защото съм едно дете, а другия месец ставам на 18 години. През учебната година ходя на училище през седмицата, а уикендите ми са заети с уроци и може да се каже, че през тези 9 месеца аз не излизам никъде, времето ми е запълнено с учене. Имам висок успех, сертификати, никога не създавам филми и проблеми, никога не са викали мама в училище, че съм направила нещо, винаги ме хвалят. Лятото е единственото време в което мога да излизам с приятели, излизам следобед и към 9 гледам да съм у нас, не закъснявам, съобразвам се, никога не се налагам, винаги питам дали може. Майка ми обаче не ме разбира и ме третира все едно съм на 12 години, не ме пуска по никакви купони. Винаги иска да знае къде съм и като се върна да й разкажа до най малка подробност с кого и къде съм била и какво точно се е случило. Аз съм добра и й разказвам. Преди 2 дни неочаквано изгониха мой приятел от работа и го оставиха на улицата в 9 вечерта и за първи път в живота подслоних някого у нас, не можех да оставя човека да спи по пейките, едвам ми разреши майка ми. Решихме на другия ден да излезем с наши общи приятели. Стана към 11 и вече нямаше градски транспорт и звъннахме на мама да я помоля да останем за вечерта на гости в нашите приятели и тя много добре знае, че ще бъда с момчето с което се харесваме и исках поне замалко да сме си заедно, но тя ми се развика по телефона и компанията ми чу и по най-бързия начин ме накара да си вземем такси и да си платя с парите от стипендията и се прибрахме и вдигна скандал колко съм била малоумна и щяла да каже на баща ми какви ги върша. Днес моят гост си замина много обиден от нейото държание и се чуди как може да ме третира като бебе под ключ. Никога не съм искала да спя в някого, защото ми е забранявала, а за купони да не говорим, веднъж само пожелах и плюс това момчето което спа в нас щеше да ме пази, а и ние бяхме 6 човека, които познавам от 4 години. Исках да уча в чужбина и си скъсах гъза от учене, за да отида в Англия (сега ще съм 12 клас), но тя изрично ми забрани и ми намери университет в Белгия и иска да се изместим при баща ми и там да уча и да живея и чак като се омъжа имам право да се изместя. Никаква самостоятелност нямам, постоянно ми ходи по гъза, гледа ми в стаята какво има, в гардероба, в чантата, все едно съм бебе. Моите приятелки са по на 14-15, а спят в гаджетата си редовно, ходят по партита и ми се подиграват и ми казват да взема да спра да съм детенце, но ако си изключа телефона и си отида на купон, после ще ме накаже, както сега направи. Писна ми този контрол. Миналият месец ходихме на психиатър, аз бях изпаднала в криза от всичко това и жената й каза, че да се отделим малко, да ми даде свобода, да приеме, че вече не съм малкото момиченце, но все едно говереше на стената, пак е същото. Никога не съм предавала доверието й, не пия, не пуша, не правя нищо, което да я притесни, не я лъжа, но отсреща получавам само неразбиране. Какво да правя? Баща ми ако беше тук можеше да го излъжа, че ще спя в приятелка и можеше и да ме пусне, макар да е строг като нея, но за сметка на нея, той не познава приятелките ми и можеше да мине номера, но да ида на купон, а тя държи да ги познава и веднага ще им звъни. Писна ми, честно, мислела съм поне 100 пъти да избягам от нас, но като знам какво ще е като се върна просто се отказвам. Моля ви дайте ми съвети, имам чувстово, че този терор ще продължи завинаги. Мислела съм да почна работа и да се изнеса, но тя ми каза да забравя и, че ще ме намери и ще ги накара да ме изгонят от работа, ще се оплаква само и само да съм в нас под нейния контрол. Пропуснах да спомена, че знам само английски като втори език, но на високо ниво и си нямам на идея как ще живеем в Белгия, като отказва да ме запише на говоримите там езици, за да съм подготвена и ще уча на английски, но как ще се оправя в държавата не знам, аз там никакви приятели няма да имам и ще ме върже още повече в нас, а за студенски купони и дума да не става, баща ми като удари по масата и тя като се развика и нямам сила. Те и двамата са имали безотговорни родители и са си живели сами и ми разказват на колко много купони са били, а пък мен не ме пускат. Хората си мислят, че аз съм сдуханячка и искам само да уча и да не излизам, а то не е така, аз съм весела душа, обичам купоните.

Коментари

1.   Майка ти определено не е наред с главата, но и ти ѝ позволяваш да се държи по този начин. Влияеш се от нелепите ѝ заплахи (как ще накара работодателят ти да те изгони не знам...), отчиташ ѝ се като малко дете и правиш всичко, което ти каже. Просто спри да ѝ ходиш по свирката. По този начин ти прави много мечешка услуга, защото никога няма да натрупаш житейски опит, ако тя те варди като орлица.
Започни постепенно да излизаш по-дълго, обаждай ѝ се през 2-3 часа, за да знае, че си добре. Когато започне да крещи и да те заплашва, ѝ обясни спокойно, че не си малка и имаш право на личен живот. После затваряш телефона и толкоз.
Другият вариант е да изчакаш докато завършиш училище и да си намериш работа в голям град, за да се изнесеш. Ще видиш малко зор с учене и работа, но стипендии се хващат лесно, така че ще имаш допълнителни пари. Никой не те държи на сила и деспотичната ти майка не е оправдание, защото просто нищо не може да ти направи и никой няма да я вземе на сериозно.

2.   Кофти ситуация. Като станеш пълнолетна вече ставаш официално независима от родителите си, нали знаеш? Все пак говори с баща си и му обясни ситуацията с майка ти, той според мен ще те разбере идеално. Най-добре замини да учиш някъде сама, независимо дали в УК или БГ. Където и да е, просто по-далеч от майка ти. Обясни й, че е control freak - т.е. иска винаги да контролира всичко, включително теб. Да се поуспокой малко... но щом и психиатър не е помогнал...

3.   А ти защо слушкаш майка си и правиш каквото ти каже. И ми е интересно как ще те накаже като си на 17? Няма да те пуска да излизаш ли? И какво ще те заключи? Ще спре да ти дава пари? В един момент родителите са безсилни да наказват децата си? Почти си пълнолетна, не може да те накара да направиш нищо, ако ти спреш да я слушаш

4.   " Баща ми ако беше тук можеше да го излъжа" - ето затова ти нямат доверие, щом го казваш, значи си го правила.
" и ми разказват на колко много купони са били, а пък мен не ме пускат." - много добре знаят какво се прави по тези купони и затова са толкова резервирани. Утре като надуеш корема, пак на мама на главата ще се изсипеш. Явно не иска да дундурка бебе. Щом си на 18, напускай дома и си купонясвай, но недей да търсиш после майка си. Вашата работа, хем сърби, хем боли!? Като станеш майка и имаш дъщеря, ще разбереш защо майка ти е такава сега.

5.   Живота е твой, но сега си под нейното крило тя те гледа храни и облича. Напълно те разбирам и аз имах проблем с майка ми тъй като родителите ми са разведени и аз живеех при нея. Проблема при нас беше, че никога не сме се разбирали, аз бях самостоятелна а тя нахлуваше в личния ми живот и на семеен психот подихме - е не тя се скара с психолоза и му крещеше, че тя е единствената права. Нямате представа какъв срам брах. Всичко тръгна от изтърканите съвети на побърканите и себеподобни приятелки (жени на средна възраст обаче със сравнително малки деца, аз почти мома за женени, а те още не могат сами да си избършат тъза). Беше напълно откачила и се уверих в това след като подслушваше разговорите ми, следеше смс-те ми, беше пръснала пари по някви типове да ми разбият паролата в facebook и къде ли още не. Проблема и бяха наркотиците, защото спореше, че съм се връщала с червени очи, неадекватна, обвиняваше ме че пуша трева в тоалетната (трева всеки е опитвал и знае миризмата и) разбира се и аз усещах, че е пушено в банята, все пак живеехме в блок. Накратко аз го отнесох, защото някой съсед се е скрил в банята си и си е пафкал наволя. Това с червените ми очи не знам от къде си го беше измислила, явно се бях трансформирала в нарко вампи, но и звъня на родитите на хора, с които не общувам, за да им разкаже историята на несъществуващата ми зависимост към хероина и всякакъв друг вид дрога.
Мисълта ми е, че след като станеш на 18 вече си пълнолетна дори и да те заплашва, нищо не може да ти направи. Започне ли да те командори си хващаш багажчето и отиваш да преспиш при някой приятел/приятелка. Накрая може и от самота да и дойде акъла, че на подрастваща млада жена не и е нужно майка и да я дундурка, все пак си по близо до времето да имаш вече твое семейство, отколкото да си играеш с кукли. Седни и и обясни проблема поговорете някакви по deep неща посочи пример с познати и т.н. (рядко действа, винаги отговарят ама еди к'во си ти не гледай другите) Относно образованието в чужбина не може да те спре, само нямя финансово да ти подпомага. На мнение съм, че ограничаването и наказването на децата не е решението. Успех :)

6.   Виж от последното много добре разбрах всичко. Tочно затова не те пускат за да станеш като тях, но станеш ли на 18 просто тя няма какво да ти каже! Не може да те контролира как така ще ти казва разбирам, че се притеснява, но станеш ли на 18 край вече с нейното командване... Успех за напред, Бог да ти помага! И не забравяй важната мъдрост, , Ако си различен от всички не се променяй за нищо на света"