Споделена история от Тинейджърски

Как да говоря английски без българския ми акцент?
Здравейте, момиче на 16. Английският ми е на средно към добро ниво, изучавам английски от втори клас, наистина имам желание да го науча и се старая, но много се мъча с произношенията на много думи. Вероятно, ако си говоря с някой чужденец ще ме разбира идеално, но ще си личи, че английският не е родният ми език. Писмено нямам грешка, мога да пиша правилно страшно много думи, когато ми правят диктовка, дори да не знам превода им на български, но се затруднявам с говоренето. Една много трудна за произнасяне дума за мен е думата pretty. Англичаните не казват "прити", а нещо, което колкото и да го слушам и да го повтарям не ми се получава. Като цяло не мога да осъвършенствам езика говоримо, колкото и филми да гледам на английски. Разбирам идеално какво говорят, но не мога да го повторя по същия начин. Правописът ми също е на добро ниво, според учителите, но как да се науча да го говоря? Слушам, повтарям, потретвам, но не мога да проговоря без тъпия акцент, колкото и да се мъча. Преди години бях чула от някъде, че нашият език бил много по-груб и твърд от английския и поради тази причина устната кухина на тези, които цял живот са живели в България и са говорили на български е по-различно оформена от тази на англичаните и заради това ние се затрудняваме с някои думи и звукове в английския, както те с някои в българския. Склонна съм да вярвам, че това е истина, но не съм съвсем сигурна. Все пак чували ли сте някой, на когото майчиният му език е английският и се опита да каже "хляб" на български. Не може, нали? Личи си, че е чужденец. Вие можете ли да ме посъветвате нещо, как да говоря по-добре и без акцент?

Коментари

1.   Не можеш да се оттървеш от акцента си, освен ако не си израстнал двуезично. Акцент винаги ще имаш, ще се намали ако живееш няколко годинки в англоезична страна, но пък ще имаш акцент и дори ще развиеш акцента на мястото, в което живееш - дори в Англия има хиляди акценти и така нататък.
Специално в английския акцентът не е от значение. В работната среда е важно да можеш да разбираш всичко от хора с различни акценти и ти да можеш да се изразиш, така че да те разбират хората. Всеки си говори както си знае акглийски и има 10101 акцента, което не пречи никому.
Колкото до англичаните - в нашето село има няколко семейства и могат да казват хляб. Всичко е въпрос на обучение и желание ...дори ъгъл могат да казват и най-важното е да ги разбереш, не дали точно и правилно говорят.

2.   Акцент ще имаш, дори и да живееш 40 г. в Англия.

3.   Ха, че аз като заговоря на английски всеки си мисли, че съм кореняк лондончанин. Такъв ми е акцентът, а и отделно говоря много бързо. Но езикът съм го учил 8 години извън училище в България и съм живял 10 години в Лондон.

4.   Без акцент можеш да говориш, само ако от малка си живяла а англоезична държава.

5.   от 2

Общувал съм с много англичани покрай шефовете и приятелите на нашите и примерно като гледаме тв на английски, те мигновено разпознават само по акцента от кой край на Англия е човекът. И това говорим за хора кореняци англичани.

А ти искаш при положение, че дори не си англичанка да нямаш акцент. Как да стане? Да, има и хора чужденци, които нямат, но те са изключения и хора, на които адски много се отдават езици.

На чужденците с времето им намалява акцента, но в 99% от случаите дори и след десетилетия все остава някакъв акцент.

6.   Има достатъчно уроци по произношение на анлийски, само мотивация трябва .

Прегледай уроците на https://www.youtube.com/channel/UCvn_XCl_mgQmt3sD753zdJA

https://youtu.be/pejo6YC_BnM

Enjoy and learn it :)

7.   Няма как, освен ако не живееш в англоезична държава поне няколко години. Иначе българите (особено тези, които живеят в България) по начало имат ужасен акцент. Е, не чак като руснаците, но пак е доста неприятно за слушане.

9.   Значи аз съм на 17 и от 13 годишна живея в Англив. Преди това съм учила 5 години английски ии честно да ти кажа не съм имала никакъв проблем с акцента. Мислят ме за англиичанка, докато не им кажа че съм чужденка, докато брат ми говори много твърдо с акцент и от както е дошъл няма разлика в акцента, колкото и да се е упражнявал. Единствената от семейството съм, която звучи сякаш английският ми е роден език, даже и аз незнам как става това, но просто така говоря. Предполагам че има хора на които езиците им се отдават, а на други не.

10.   Слушай много англоезична телевизия и се опитвай да повтаряш фразите точно както ги чуваш.

Alpha, 25

11.   Първо, поздравления, че се стараеш да научиш езика качествено!

Не слушай тези, които ти казват, че нямало как се отървеш от акцента. Пълни глупости. Актьорите ги учат как да говорят всякакви езици с различен акцент и им се получава.

Намери преподавател англичанин и му/ й кажи изрично, че искаш да тренираш акцента си. Какви упражнения точно - ще ги измисляте в движение. Дори най-баналното - той да чете някои изречение и ти да повтаряш след него и той да те поправя и така отново и отново върши работа.

Търси материали из нета, има немалко, но за съжаление повечето са за американски, а не за британски акцент. Това е добро начало: http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish/multimedia/pron/chart/chart.shtml .

Потърси и някой преподавател на актьори, те имат опит точно с преподаването на акцент, както споменах.

Един съвет от мен, непроверен - когато говориш (и когато слушаш също), фокусирай вниманието си върху последната сричка. В българския сякаш като говорим наблягаме на първите срички и заваляме накрая. В английския, сякаш повече наблягат на последните срички, макар че също завалят накрая. Но когато думата завършва на гласна, общо взето я произнасят отчетливо. Може и да греша, но помисли от този ъгъл.

12.   Искаш да говориш английски без да си личи, че не ти е роден... за това нещо се изисква повече време, много време... Да ти кажа честно не се тревожи, че имаш акцент, с времето постепенно изчезва колкото повече навлизаш в езика. И език се учи всеки ден по-малко, постепенно. Не става за 1 ден или 1 месец. А ако искаш ниво на Native Speaker и няколко години няма да ти стигнат ) Всички сме така, споко. Ако имаш някакви въпроси питай ме на скайпа - ceco945, достатъчно съм навлязъл в тази сфера на английския и акцентите му и др глупости така. че...

13.   ми отиди на Угопет на Английски език ХА ХА ХА да ти имам проблема....

14.   Идва ти отвътре, поне на мен.

15.   До авторката и всички останата...
"Как да стане" - По-лесно е, отколкото си мислите. Основен проблем е, че повчето училища и курсове не учат хората, как да произнасят звужите правилно. Английското "R" и българското "Р" са много различни звука. Разбира се, има и разлики между американския английски и британския английски. Оеобено интересена е буквата "r".
Дуката Рак на български и Ark на английски звучат много разчино.
Освен това никой не ти казва, че има разлика, когато R е в началото на дадена дума, след гласна, съгласна или в края на самата дума. Reference например има два различни звука, идентифицирани с R. В началото на думата, изговарянето е подобно, но не и еднакво.
Позицията на езика, формата на устните, гърлените звуци са различни, но не са чак толкова трудни за учене. Отнема време и желание. Разьбира се, комуникацията с хора, говорещи езика е решаващ фактор.
Има и множество различни акценти. Само в САЩ са над 10 основни. Харесай си един и започни да учиш повече за него и да произнасяш думите и звуците по правилния начин.
Всичко друго е мързел и сакатлътк, както казваше баба.

16.   Думи не можеш да произнасяш, а английският ти бил към отлично ниво. И то тази обикновена дума - pretty? Да не би да казваш [прети]? Колкото до акцета, ако не си учила езика в англоговоряща страна, е невъзможно да го добиеш.