Споделена история от Тинейджърски

Пътуване до София без придружител на 14г.
Здравейте. Понеже ме мъчи един въпрос и реших да го напиша тука. Btw на 13г. от град Варна съм и съм момиче. Доста се чудих, когато съм на 14 и имам лична карта ще мога ли да пътувам сама, без придружител, из страната? Защото ми е адски важно да пътувам до София, но знам, че едва ли майка ми или баща ми биха дошли с мен или пък аз бих искала те да са с мен(не ми се казват подробности). Ще съм благодарна ако ми отговорите! Приятна седмица!

Коментари

1.   Да. Под 18 години само извън България не можеш да ходиш сама.

2.   На мен почти никога и за нищо не са ми искали лична карта, даже и за посещение на питейни заведения след 22, та и след 24 часа.
Ако няма да пътуваш със самолета Варна - София не виждам какъв ти е проблема.

3.   Миличка, не знам каква е целта на пътуването ти, но щом не искаш вашите да идват с теб, внимавай защото може да се забъркаш в неприятности. София е голяма и може да е доста опасна за само момиче. Така, че дори и в автобуса или влака никой да не ти обърне внимание, че си сама, не ти препоръчвам да предприемаш това пътуване. Иначе нямам представа каква е възрастта от която насетне можеш да пътуваш без придружител, но не в това е въпросът. Щом вашите не са съгласни, явно има защо. На твое място аз не бих рискувала и ако толкова ти е важно, помоли някой пълнолетен да дойде с теб (не е казано да е майка ти, може да е някоя по-голяма братовчедка, леля и т. н. ). Важното е да не си сама и с теб да има някой над 18, който да знае как да реагира при непредвидени обстоятелства.

4.   Ще можеш но с подпис от и двамата настойника

5.   Аз съм от малък град и редовно си пътувам сама до София. Вече съм на 15, но дори когато бях на 13 пътувах без придружител. Мисля че няма проблем да си сама, но вашите задължително да знаят и гледай да има кой да те посрещне там, да не се объркаш нещо или да стане някоя беля.

6.   От пети клас пътувам сама до София и обратно с автобус или влак, никога не са ми искали лична карта или нещо такова. Взимам си билет, качвам се и толкова.
Имаш си пълното право да пътуваш из страната сама, аз в началото правех така: предупреждавах шофьора че съм сама и сядах зад него на първата седалка.

7.   (Авторката) искам да кажа на номер 3. че проблема е там, че родителите ми не се обичат и се мразят и просто не исках да го споменавам... А до това колко съм отговорна - мога и сама да се справя, достатъчно отговорна съм (майка ми се съгласи, но явно тя не знае, че може би мога сама да пътувам на 13). И аз отивам там с цел и да, имам с кого да вървя по тъмните улици и имам при кого да приспя. Не се безпокойте, че ще съм съвсем сама, защото до някъде няма да е така. Пък и мисля, че на доста странни места и в доста трудни моменти съм успяла сама да се "спася" така де това, което исках да каже е - мога да се справя. Иначе, адски много Ви благодаря, че изказахте мненията си и неща, които са Ви от личен опит. Радвам се, че има все още такива хора, които да помагат на останалите и също на някои неопитни "деца". :)