Споделена история от На работното място

Класика в жанра: Направи добро, изяж дърво...
Здравейте!
Накратко историята е следната: Работим в голям обект и като цяло сме много добър екип. Точно преди година имахме нужда от кадърен колега, който да се присъедини към нас. Ръководството предпочиташе човекът да е наш познат, явно с цел да се сработим бързо. Аз се обадих на моя бивша колега, която си търси работа, и за която мога да гарантирам, че върши добре всичко, с което се захване. Обадиха и се за интервю, и се срещнахме преди това да я подготвя. Обясних и кой с какво се занимава, от кого ще зависи и я взеха на работа. След седмица обявиха още едно място, но на по- висока длъжност, за което предложиха мен, но аз отказах, понеже е с по- голямо работно време и изисква и да си в добро физическо състояние. Новата колега беше работила тъкмо това и аз предложих нея. Назначиха я. Явно се възгордя и започна да се сближава с ръководството, също и непрекъснато се изтъкваше как идва по-рано, как е повишила оборота, колко я харесват клиентите. На мен това не ми пречи, но започна да се изявява и като наставник на част от останалите / основно тези, които не са и симпатични/, да им прави забележки, да ги нагрубява, да ги докладва на ръководството, да ги излага пред клиентите, без да и влиза в задълженията. С мен също си позволява обидни коментари, основно на личностна тематика. Чувствам се неловко, от една страна тези хора, които работят добре са уплашени и не смеят да реагират, от друга страна екипа се разваля и работата не върви заради интригите и. Какво мога да предприема? Идеи? !

Коментари

1.   Здравей, и аз имах пдобна история. Имах колега от университета, който по онова време ми бе и много добър приятел. По същия начин го предложих и уредих да започне работа на мястото, на което работех и аз. В началото всичко вървеше добре, даже се държеше уж много добре, обучавах го, въвеждах го и т. н. И как и кога стана и аз не знам, беше много постепенно, започна да страни от мен, да общува с колеги, с които не бяхме в добри отношения, започнаха язвителни шеги, бъзици и обидни коментари по мой адрес. И понеже уж бяхме много близки години наред преди това, както беше редно, един ден му поставих въпроса за неговото поведение. Отговорът знаеш ли какъв беше - през смях "Ами... (името ми), нали знаеш - няма ненаказано добро! ".
Около година по-късно напуснах заради по-добра възможност, той остана малко повече от мен. Няколко пъти след това сме се виждали покрай събирания на общи колеги и познати и от години вече не поддържаме връзка.
Та съветът ми (доколкото изобщо мога да ти дам такъв) е: На първо време, ако имаш възможност, желание, съответните условия за това и т. н - постави въпроса на колежката ти. Запитай я уж учтиво защо се държи така, да не би да има нещо предвид, ако има нещо - нека да ти го каже лично без обидни коментари. Кажи й с най-твърдия и делови тон, че не ти е приятно, кара те да се чувстваш едикак си и ако би била така добра, да спазва добрия служебен тон и да престане (това дори ще има по-голям ефект, ако го говорите пред колектива или поне някой да ви чува). По отговора и изобщо по реакцията й, ще усетиш накъде бият нещата. И в същото време, дистанцирай се от нея колкото може, пак с цел да покажеш, че поведението й не ти е приятно.
Общо взето, това подейства при мен поне да запазим колегиалния тон по време на работа.
И в заключение - както сигурно знаеш, съществуват кофти хора, които не винаги в началото на познанството може да ги разбереш какви са. И случай като този ти помага да видиш истинското им лице. В този смисъл, не съжалявай, че си загубила добрите отношения или приятелството с колежката ти - ясно е, че такива не е имало никога, а просто те е използвала.
Както се казва в една китайска поговорка - "Когато си в беда - почукай на вратата на приятелите. Ако вратата не се отвори - ще ти се отворят очите".

2.   Здравей, и аз имах пдобна история. Имах колега от университета, който по онова време ми бе и много добър приятел. По същия начин го предложих и уредих да започне работа на мястото, на което работех и аз. В началото всичко вървеше добре, даже се държеше уж много добре, обучавах го, въвеждах го и т. н. И как и кога стана и аз не знам, беше много постепенно, започна да страни от мен, да общува с колеги, с които не бяхме в добри отношения, започнаха язвителни шеги, бъзици и обидни коментари по мой адрес. И понеже уж бяхме много близки години наред преди това, както беше редно, един ден му поставих въпроса за неговото поведение. Отговорът знаеш ли какъв беше - през смях "Ами... (името ми), нали знаеш - няма ненаказано добро! ".
Около година по-късно напуснах заради по-добра възможност, той остана малко повече от мен. Няколко пъти след това сме се виждали покрай събирания на общи колеги и познати и от години вече не поддържаме връзка.
Та съветът ми (доколкото изобщо мога да ти дам такъв) е: На първо време, ако имаш възможност, желание, съответните условия за това и т. н - постави въпроса на колежката ти. Запитай я уж учтиво защо се държи така, да не би да има нещо предвид, ако има нещо - нека да ти го каже лично без обидни коментари. Кажи й с най-твърдия и делови тон, че не ти е приятно, кара те да се чувстваш едикак си и ако би била така добра, да спазва добрия служебен тон и да престане (това дори ще има по-голям ефект, ако го говорите пред колектива или поне някой да ви чува). По отговора и изобщо по реакцията й, ще усетиш накъде бият нещата. И в същото време, дистанцирай се от нея колкото може, пак с цел да покажеш, че поведението й не ти е приятно.
Общо взето, това подейства при мен поне да запазим колегиалния тон по време на работа.
И в заключение - както сигурно знаеш, съществуват кофти хора, които не винаги в началото на познанството може да ги разбереш какви са. И случай като този ти помага да видиш истинското им лице. В този смисъл, не съжалявай, че си загубила добрите отношения или приятелството с колежката ти - ясно е, че такива не е имало никога, а просто те е използвала.
Както се казва в една китайска поговорка - "Когато си в беда - почукай на вратата на приятелите. Ако вратата не се отвори - ще ти се отворят очите".

3.   Можеш например да стиснеш зъби и да се изправиш лице в лице с проблемите си в реалния живот, вместо да се жалваш по анонимни сайтове. :)

4.   нищо не можеш да направиш. извади си поуките и не повтаряй такава грешка.

5.   Ми казвате на ръководството всички тези неща. В крайна сметка... жени брат.. такива са.

7.   Ей тва не го разбирам. Как ще ти предлагат по-висок пост, заплата и ти ще я предоставяш на друг. Мнооого тъпа и наивна работа. И после очаквай да се случи нещо по-различно от сегашното положение тоест законите на Мърфи. Който си изпуска шансовете, после яде дървото.

8.   Изпорти я ти на ръководството, обясни им това, което обясняваш тук - ако не е станала любовница на някой от ръководството би трябало да те разберат и да предприемат съответните мерки за коригиране на поведението й.

9.   Ти си я пуснала под одъра, тя се качила на главата ти. Вече нищо не можеш да направиш, изтървала си юздите на буен кон. Единствено да се надяваш, че шефа ви ще забележи самонадеяността й и сам да вземе мерки, ако тя наистина вреди на фирмата. Но май от завист пишеш за нея, не можеш да преживееш, че тя е по оправна в живота. Завистта е вродено чувство в жените.

10.   Първо такова нещо като "бивша колега" не съществува. Или е бивш колега и бивша колежка. Единственото, което можете да направите е да се обедините срещу нея, щом е толко проста.

11.   Глупаво си постъпил, че не си приел повишението.

12.   Номер 10: всъщност думата "колежка" не е правилна, тъй като "колега" е чуждица и се отнася и за мъжки, и за женски род.
Към автора/ката: за вбъдеще имай едно наум - не препоръчвай хора, защото в крайна сметка ти можеш да излезеш отговорен/отговорна.
В зависимост колко близка ми е въпросната личност, или бих поставила въпроса деликатно към нея, или бих се дистанцираля максимално.

13.   До номер 10, колега е и в мъжки и женски род. Иначе до номер едно. Кажи на шефа си как се държи, нека и други колеги да се оплачат. Ако шефа е печен, ще говори с нея, ако не е или тя му е влязла под кожата, няма какво да направиш освен да и кажеш да я поставиш на място, като започне да те обижда, така и така не си и подчинена.

14.   Номер 10, май не си учил в университет. "Колега" се използва и за мъже, и за жени - по същия начин като думите "адвокат", "доктор" и т. н. Да, в разговорния език се използват думите "колежка", "адвокатка", "докторка", но това не означава, че употребата им е правилна. Ако не ми вярваш, консултирай се с човек, завършил българска филология (но не в последните 10 г., защото пак няма гаранция дали няма да се окаже неграмотник).

15.   Ето какво казват професорите филолози по въпроса "колега/колежка":

http://www.trud.bg/Article.asp?ArticleId=4681334

Хората завършили философския факултет на СУ или класическата гимназия са яката облъчени с думата колега за женски и за мъжки род и много обичат да обясняват наляво-надясно за нея. Как идвала от латински и как там била само в един род.
Аз обикновено ги парирам с "Все пак ние говорим български, а не латински и в нашия език съществуват и двете форми!". Същото е и с много други езици като немския например.

16.   По спора дали се казва "колега" или "колежка" - в някои професии се употребява само "колега" - вкл. и за женски пол, така е при юристите например.

17.   Първо, груба грешка е, че не сте приели повишението!
Доста хора изпадат в подобна ситуация, след като са помогнали на някой...! Няма да сте първата нито последната! Щом новата колежка си пада по интриги и лични нападки, нещата са сложни и няма комплексно решение! В никакъв случай не трябва да се карате пред колеги, още по-малко пред началниците! Винаги трябва да сте усмихната към нея и безупречна в работата си, за да дочакате своя момент! Все някъде и тя бърка, трябва да разберете какво и как... В подходящия момент със загриженост, трябва да я заковете! Естествено, нищо лично, правите го заради фирмата! Казвате как винаги сте разчитали на нея и сте вярвали в нея, затова сте я препоръчали! Трябва и вие да сте лицемерна, няма друг начин! Неприятно е, но мислете малко и за себе си!
Задължително проверете, дали вече не е преспала с някое от началствата или с няколко от тях! Ако са женени, задължително жените им трябва да научат, но не от вас! Винаги ще се намери посредник за такава новина, повярвайте! Ако е преспала с някой, след няколко месеца ще изхвърчи, но вие естествено нямате нищо общо с това...! Все пак сте бивши колежки! ;)