Споделена история от На работното място

Mъките на 18 годишен
Здравейте, скоро навърших 18, но това няма значение. Още преди да завърша 11 клас моят учител по специализиран предмет с когото станахме много близки ми предложи работа по професията нелегално естествено. Става дума за някакви чертежи и в началото ми беше казал доста стабилна сума. И аз наивно се съгласих, мислейки си " ооо сега лятото наближава тея пари добре ще ми дойдат, другите се бъхтят по Албена, Златни... аз вкъщи на компа " и започнах. Обаче скоро след това така се подредиха нещата вкъщи че през деня не можех да върша работата, а вече се бях захванал и нямаше как да спра. И онзи ден кога вършехме друга работа със същия този вече бивш учител той ми даде 100 лева и рече за всичко свършено досега, тоест тройно по ниска цена. Аз ги взех и нищо не казах. На другия ден говорих с него и той заеви че първоначалната "тарифа" не е била на парче, а общо. Аз естествено няма как да го оборя та приех случващото се. Това което ме измъчва е дали си струва усилията да стоиш буден цяла нощ, а през деня да работиш по къщата и двора си, тоест да спиш само по няколко часа за някакви точно 20 лева. Един чертеж за около 3 нощи и е 20 лева. Една част от мен казва да му тегля майната, а друга казва че 20 лева са 20 лева и никой няма да ти ги дава. Не знам какво да сторя?

Коментари

1.   Kaкво искаш да правиш? Не се заяждай с учителя преди да си завършил Средно, но като цяло не виждам проблем - самият факт, че си се упражнил е достатачен. Свиквай - на млади и неопитни хора винаги им плащат 3 пъти по-малко. Друг е въпросът, че е трябвало да ти кажат от самото начало... типично - учителят е изкарал пари на твой гръб. Научил си урок - не се доверявай сляпо, а сега се наслади на остатака от лятото и си почини. Работата няма да ти избяга.

2.   Ако можеш организирай наказателна акция с аверите си. Причакайте го по тъмно и го пребийте.

3.   Трудно е да кажа, зависи от чертежа. Някой може да го направи за една нощ или няколко часа, друг за 3 и повече нощи. Иначе съм съгласен с номер 1, добре е да набираш опит, дори с няколко безсънни нощи, стига да не са фатални за здравето и живота ти.

4.   Учителя ти е свиня. Изчакай, да не си зависим от него и го разобличи като мошеник и човек без чест и достойнство.

5.   Работи много ясно бе пич. Що гледате все нещата от комерсиална гледна точка. После хората се оплакват че нямали опит по специалността си и не ги искали никъде. Ми то чо начало никога не може да вземаш голяма заплата. Жалко българско мислене. Ти така пари няма да направиш никога. Няма всеки проект да е изгоден. Няма всичко са е типтоп. Сега няма да вземеш кой знае какви пари но опита който ще получиш е безценен.

6.   Аз съм с провиторечиво мнение. От една страна е ценен и опитът, който придобиваш - едно е да учиш нещо в училище / университета, а е съвсем друго да го правиш за реален проект. Много неща се начуват с практиката - тоест ти с този труд не само работиш, но и научаваш. От друга страна аз съм против това човек да понижава много летвата на заплащане. Как ще убедиш някого, че труда ти струва повече или труда и на другите хора, които бяха вършили подобен вид работа като ти се съгласяваш и за без пари да работиш?
Струва си да работиш за малко пари, ама не при преподавател, а примерно за някой по известен или в някоя по-голяма фирма. Добре е да изкараш дори неплатен стаж, за да можеш после да си го посочиш в СВ-то или да вземеш препоръки, което би ти било от полза.
Не го мисли много - ако ти се занимава чертай, ако ли не си изкарай весело лятото. Тъй или иначе после цял живот ще работиш :)

7.   Автора: Той вече няма да ми е даскал, но сте прав. Не е изкарал пари само на моя гръб, а на гърба на всички нас чертожниците. Ще го запомня добре този урок.

8.   За неквалифициран работник 20 лева са си 20 лева. Твоят така наречен "работодател" не е длъжен да ти плаща за нощен труд, защото видиш ли ти си зает през деня с свой си идеи. Той ти плаща за дневен труд, плаща на все още неквалифициран работник /без диплом/ и без отговорности /ти като не си назначен не отговаряш, ако някой ден в бъдещето се намери грешка в твоя чертеж/ твоят подпис не е под чертежа, нали и отделно той няма вина, че ти работиш през деня нещо друго.

9.   Аз за 20 лева не бих си мръднал пръста.

10.   Това може да е началото ;) не се отказвай. Всички започват така. Сам казваш, вкъщи си, не си мисли, че на морето ще изкараш повече. Ако разделиш 600лв (примерно) на часовете за един месец, които ги работят там, ще получиш стотинки :) за 2-3 дни 100лв са си супер ;) а и трупаш опит :)
Момиче на 21

11.   Подкрепям номер 10.
Единственото гадно в случая е, ако наистина учителят ти първо ти е обещал повече пари за труда, за да те подлъже, а после е намалил. В този случай аз не бих се съгласил, освен ако наистина имам нужда от пари, но и да му работя ще ми е супер обидно. Ако е направил така, то това си е чиста проба еклсплоататорство и се е изхитрил да се напечели на твой гръб.

Разбира се номер 8 също е изключително прав. Не можеш да очакваш учителят да дели с теб 50:50 или повече при положение, че отговорността пада върху друг. Коментирам само факта, че първоначално ти е казал една сума, а после е смалил. Просто колкото е казал, толкова. От разказа обаче не става много ясно дали пък наистина ти не си разбрал точно, а пък той наистина да ти е казал сумата за крайния труд.

Във всеки случай на фона на евентуална работа на морето, това си е в пъти по-добре, така че моят съвет е като вече си го почнал, да не го мислиш толкова. А и 20 лв са си доста пари, не мисли че има много места на които да ги изкараш. Просто за в бъдеще внимавай повече какви са условията, когато се договаряш.

12.   По принцип зависи от това, какви по-точно са тези чертежи...
Но при всички положения, щом става въпрос за чертежи, значи това трябва да се брои за интелектуален труд.
Ти създаваш някакъв интелектуален продукт с труда си, който през 21-ви век, просто няма как да струва 20 лева.
Ако ти е интересно да се занимаваш с това и не те натоварва, тогава добре, но добре си помисли.
Ако приемем, че един такъв чертеж, можеш да го направиш за 8 часов работен ден, със съответната обедна почивка, тогава няма как да ти плащат само 20лева, та дори и някой да може да го направи за само 4-5часа.
Разбери, това не е да метеш някой коридор в училището, което учиш. Не може да ти плащат 20 лева за интелектуален труд. Такова възнаграждение е малко, дори за неквалифицирани работници. Това е горе долу минималната заплата за страната.

13.   Първите ми заработени пари бяха 5лв. за работно време от 9:00-17:30. Тогава баба ми ми се смя, че за толкова време съм взела 5лв. Но аз бях на 13 и с кеф си ги взех. Бях много щастлива, че съм заработила първите си пари. Сега правя същото за 25лв. на ден :)

14.   25 лв. на ден х 22 дни = 550 лв.
Ако ти стигат, добре, но на някои хора 25 лв. на ден им е само обядът в София или друг голям град. :)

Ученикът е научил важен урок. Никой не му е виновен, че не се е организирал. Кога и колко време ще му отнеме работата - учителят няма как да знае, един прави нещо за 2 часа, друг прави същото за 2 дни. Единствената грешка на ученика е, че не се е уговорил за твърдо заплащане и не е получил някакво писмено потвърждение, напр. дори по фейсбук да го беше написал, след това можеше да го покаже на учителя и да каже: виждаш ли, че друго се уговорихме.

Хората са такива - обещават едни пари, а след това ти дават други. ТВОЯ работа е да си защитиш интереса. И на мен ми се случи веднъж, когато бях малка. Гадно е, но това е положението. Следващия път няма да те метнат.