Споделена история от На работното място

Заплаха за дисциплинарно уволнение
Здравейте, още в началото моля публикацията ми да бъде одобрена, защото е въпрос на часове да разбера как да постъпя и да се защитя.

Ще се опитам да бъда кратка в изложението си. Започнах работа на 20 април по трудов договор с 6-месечен срок в полза на работодателя на 8-часов работен ден и 420 лв. заплата. Още на интервюто се разбрахме, че ще има увеличение на работния ден след известно време, с което аз бях съгласна (но не е упоменато и документирано никъде). Реално работя по следния начин: един месец бях от Понеделник до Петък 10-13 и 14-19 и на втория месец започнах на 10-14 и 16-20, като се спазваше законово установеният максимум от 8 часа, НО работех в събота винаги (и поради това в магазина има два графика, които разменям в петък вечерта). Редовно се налага да работя в обедна почивка и след 8 часа поради това, че идват клиенти и аз бях съгласна. Преди четири месеца ми започнаха проблеми със зъбите, бъбреците и се оказа, че за първото се налага операция. Прегледите, които минах, бяха в края на юли и началото на август месец. Лекарите излязоха в отпуск и се разбрахме, че септември месец ще се оперирам. Всичко това беше обяснено неведнъж по телефона, лично и по Вайбър на моята шефка и каза, че няма да има проблем да ме замести. Пазя доста нейни реплики и твърдения, които евентуално мога да използвам при нужда. Преди една седмица й казах по телефона и писахме по Вайбър, че първият ми час за анестезиолог е на 7-ми септември и от 12 август искам да изляза в отпуска, за да се оперирам и да пътувам - разбира се, всичко ми се налага. Тя беше наясно, че ще се наложи септември месец да изляза в отпуск, но отказа да ми даде още преди седмица. Евентуално можело 4 дни най-много, но не повече. Вчера й казах, че свободните ми дати са 11 и 12 и искам отпуск от 12 септември и тя каза, че ще пусне обява за човек на 1/2 работен ден, с който да се сменяме. Видях обявата след един час и в нея пишеше "пълно работно време". Когато се видяхме на работното ми място ми каза, че си търсела човек на пълен работен ден, защото тя нямало да си затвори магазина заради мен и как аз съм решавала такива неща една седмица по-рано. Според нейните думи е трябвало да я предупредя ЕДИН МЕСЕЦ ПО-РАНО КОГА ЩЕ ИЗЛЯЗА ОТПУСК, ЗА ДА ПЛАНИРА ТЯ ХОДЕНЕТО СИ ЗА СТОКА В ЧУЖБИНА. Аз й обясних, че няма как да й кажа това месец по-рано, при положение, че лекарите започват работа от 1 септември и аз мога едва след това да насрочвам дати с тях. В рамките на 5-те месеца, в които работя при нея аз отлагах тази операция и днес тя ми казва, че щом съм я отлагала толкова дълго може да я отложа още, за да си свърши тя работата(защото няма кой да ме замести, аз съм единствения работник освен нея). В крайна сметка отказва да ми даде отпуск и аз й казвам, че в такъв случай ще си взема болничен, който ще ми дадат заради операцията (вадене на два зъба) и поради естеството на операцията няма да мога да си върша работата. По нейно мнение аз съм измислила всичко нарочно и напук, за да напусна и не съм легнала да умирам, че да не мога да дойда на работа. Това са нейни точни думи, които ми каза в телефонен разговор. Всичко това се случва вчера и днес. За капак на всичко днес в 15, 20 разговаряхме отново по телефона и ми каза, че мога да й дам предизвестие, което да си спазя и да си намери човек или да чакам да си намери някой и да ме освободи веднага, без да излизам отпуска и болничен. Аз й казах, че при всички случаи ще ми се наложи болничен, щом не ми дава платена отпуска(не съм използвала такава тази година) и ще й дам предизвестие. Каза ми да си помисля. Върнах се в магазина, дойде и тя и ми съобщава следното - ако съм излезела в болничен в предизвестие, което било нарочно измислено и планирано от мен, щяла да ме уволни дисциплинарно и да й дължа обезщетение от една работна заплата. Аз не мога да допусна да стане това.
Смятам да направя следното - още снощи си бях подготвила предизвестието да го оставя днес, но ще й го връча утре.
Сутринта отивам и подавам жалба в Инспекцията по труда, защото тя ми отказва платен отпуск по болест. Нейната аргументация е, че трябвало да се събудя да съм болна, да ми е зле и да имам нещо счупено, за да си взема болничен, а моето било нищо. Да, но аз с оток в цялата глава и под пълна упойка няма как да отида на работа. Като на всеки работник ми се полага отпуск-не ми го дават. В такъв случай докторът ме пуска болничен, който за работодателя ми е недопустим. В крайна сметка шефката ми иска да се съобразя с нейните планове, но аз няма как да го направя, защото обстоятелствата ме притискат и аз също ще изгубя много повече пари, нерви и време, ако започна тепърва да променям плановете си. Тя можеше просто да изчака една седмица и да ме замести, това по никакъв начин нямаше да й навреди, защото магазинът е пълен със стока. Но, за съжаление, това е моята гледна точка, а нейната е друга.
Не желае да ми влезе в положение и смята, че й правя напук, а такова нещо няма. Държи ми тон, заплаши ме, че ще ме уволни дисциплинарно и ме принуждава да не чукам на касов апарат, да работя извънредно и в събота... Най-лошото е, че си противоречи и това го има на записите в телефона ми-първо, няма зор да ходи за стока и второ, иска да отиде точно тогава, когато аз искам да изляза в отпуска/болничен.
Това, което ще направя, е да й връча предизвестие с дата 01. 09 (днес) и да си го отработя. Въпросите ми са:
1. Какво да напиша в жалбата (предполагам ще ми обяснят на място) и може ли да има последици за мен при констатирани нарушения? Освен изброените от мен няма други или аз не знам за други.
2. Какво мога да направя, ако не ми приеме предизвестието и иска да ме уволни до 20 септември, защото дотогава съм в изпитателен срок в нейна полза и ако намери човек дотогава ще го направи. Лично аз не виждам как ще стане, защото стоката трябва да се провери и предаде на вече обучен човек, а до 12-ти, когато излизам в болничен, нямало достатъчно време според нея.

Аз поисках напълно основателно да използвам нещо, което ми се полага по закон, но тя не ми го позволява, защото спъвам част от плановете й. Обаче тя може да направи компромис и да изчака, но не иска и ме принуждава аз да отложа още здравословни и имуществени въпроси, които вече не търпят отлагане. Нейната логика е желязна - щом е изчакало 5-6 месеца, защо да не изчака още 10 дни да си начеше тя крастата....
Не мисля, че е нормално да ми каже, че трябва да съм пред умирачка, за да изляза болничен, при положение, че три пъти ме зарази за пет месеца и нито ден почивка не съм поискала (освен на рождения си ден, който отработих в НЕДЕЛЯ и не почивах 2 седмици).

Ще очаквам адекватни правни съвети или просто мнения от хора, минали по подобен път. По принцип се посъветвах със счетоводител и адвокат-нямат право да ме уволнят по време на болничен в предизвестие, а и процедурата по доказване на дисциплинарно нарушение е сложна (а аз нарушения нямам никакви). Счетоводителката на моята шефка е в друг град и ако наистина искат да ме уволнят, то тази заповед няма да пристигне днес (освен ако вече не я е поискала, за да се отърве от мен по-лесно). Това обаче не може да стане, защото няма кой друг да работи вместо мен.

Благодаря ви предварително за отделеното време. Ще очаквам съвети.

Коментари

1.   Много дълго, отиди пусни си болничен, оправи си здравето и тогава мисли за напускане. Разберете се, като хора, отиди в Бюрото по труда, питай дали имаш право ако се съкрати да отидеш на борсата. Много се обясняваш с шефката, това ти е грешката. Не се инати, ясно на къде са тръгнали нещата, поне ако можеш да получаваш пари от борсата пак е нещо. Не е изгодно за теб сега ад напускаш при условие, че искаш болничен. Освен това е по-добре тя да те махне, тогава отивайки на борсата, пак имаш право на болничен. Провери си нещата! Поне ще имаш доход. Иначе речено казано, не важи. Официални документи и все пак не очаквай чудеса от Инспекцията по труда.

2.   С две думи щом си на изпитателен срок можат да те освободят по всяко време. Много ти е заплетена историята, най добре отдели 20 лева за една консултация при адвокат, но така или иначе на това работно място "коня е отишъл в реката" така че най добре се разделяйте по взаимно съгласие...

3.   Нещо не разбрах каква е тази операция толкова сложна за вадене на 2 зъба, освен това 1 месец искаш отпуска.

4.   Здравей,

Не дочетох целия ти пост, че много дълъг, но разбрах достатъчно.

Първо - взимаш болничен. Работодателят нищо не може да направи - длъжен е да го обработи, обезщетенията се плащат от НОИ. Не съм сигурна колко пари ще вземеш, защото не знам колко трудов стаж имаш.

Второ - дори и да не вземеш болничен, бегаш от този работодател. Запомни - здравето ти е най-важно. Никой не ти плаща, за да си го съсипваш. Майна им на парите.

Трето - ако имаш сериозен проблем със зъба, може да те удари в мозъка. На твойта шефка не и пука, но на теб трябва да ти пука.

Каквото и да стане - напускаш - не ти трябва работодател, който очаква да правиш компромис със здравето си

Успех!

5.   Провери си пак законовите права и тогава твърди, че имаш такива. За право на отпуск трябва да имаш поне 6 месеца работено, а ти ги нямаш. И то при направени 6 месеца стаж имаш право на 10 дни отпуск. За болничен никой не те спира, но по това което си писала, операциите ти са планови, а не спешни, можело е да ги отложат за септември, заради отпуск на лекари, сега можеш да ги отложиш с няколко дни за да се съобразиш с шефа си.
Не се разбира защо си мислиш че си незаменим работник, при условие че тя може да си обучи нов продавач и работата на продавач не е кой знае колко специфична.
Не се разбира наясно ли си че за да ти бъде платен болничния НОИ плащат само ако имаш шест месеца стаж.
Трябва да провериш и други неще но те съветвам да си седнеш на дупето и да четеш преди да твърдиш че за вадене на зъб ти се полагало болничен. Е то зависи и от ваденето де, но ако става въпрос за обикновено вадене на зъби, зъболекарите не издават болничен.

6.   До колкото разбирам от медицина проблемите със зъбите не са живото спасяващи, но са спешни! След като зъболекаря ми три пъти е отварял кабинета си в неделя, специално заради мен, явно има неща които не търпят отлагане. Лично на мен не ми пука какво е законово и незаконно, в случая това е чисто човешки въпрос на морал.
Ваденето на два зъба не е като на един и най-вече до колкото ми ясно никой нормален човек не може да настоява друг да работи след като му е правена анестезия! Момичето пише, че това е пълна упойка, някога правили ли са ти такова нещо? Знаеш ли, че специлано има анестезеолог при всяка операция? Това не е, за да се плаща на още един лекар, ако се обърка нещо има шанс човека да не се събуди повече! Как съветваш някой, който най-брутално казано е, , надрусан до безпаметност" да отиде и да върши физическа работа!
Аз не знам кой е писал малоумните закони, но за мен това си е чиста проба робство! Лично аз при такава работодателка ще си събера партакешите и ще напусна на секундата.
Момиче, не се оставяй! Бъди гаднярка! Щом се е стигнало до там подай таен сигнал да дойдат да я проверят -веднага ще излезе, че не ползвате касов апарат! Ако, имаш записи които я уличават в някакво престъпление и покажи копията! Няма как някой си там да следва законите само като са в негова полза!

7.   Не ти трябва такъв работодател.

Имаш право на отпуска пропорционално за времето, в което си работила.
Не е вярно, че трябва да чакаш 6 месеца. Ха-ха, големи специалисти на този сайт. Имаш право на отпуск от първия ден (! ), друг е въпросът дали някой ще ти го даде наистина. Платен отпуск можеш да вземеш пропорционално, но неплатен не би трябвало да ти се отказва.

Ти не си роб, не позволявай да те третират така.

Колкото до работодателката ти - трябвало да е й направиш голяма драма в три действия, на такива хора друго не действа. Лекувай се и не се притеснявай, всичко ще е наред. Ако се отървеш о тази работа, ще е по-добре за теб!

8.   Дисциплинарно уволнение

Дисциплинарното уволнение е едно от изчерпателно изброените в чл. 188 от КТ наказания за нарушения на трудовата дисциплина. Дисциплинарните наказания са:

- забележка;
-предупреждение за уволнение;
-уволнение.

Основанията за налагането му са изброени неизчерпателно в чл. 190 от КТ:

- три закъснения или преждевременни напускания на работа в един календарен месец, всяко от които не по-малко от 1 час;
- неявяване на работа в течение на два последователни работни дни;
- системни нарушения на трудовата дисциплина; (в практиката се приема, че е налице системност при 3 или повече нарушения)
-злоупотреба с доверието на работодателя или разпространяване на поверителни за него сведения;
-ощетяване на гражданите от работници или служители в търговията и услугите чрез измама в цената, теглото, качеството на стоката или услугата;
-участие в хазартни игри чрез телекомуникационни средства на предприятието и се възстановяват направените разходи в пълен размер;
- други тежки нарушения на трудовата дисциплина, (по преценка на работодателя).

9.   Ебаси драмите за едни лев и петдесет на час.

10.   От авторката: Работя от 15-годишна и знам правата си по КТ, имам и стажа, който се изисква зс използване на платрн годишен отпуск. Вече пуснах и жалбата, и предизвестието си. Зъбите не са обикновени, а са долни ретинирани мъдреци, чиито корени са в неря в главата ми и колкото повече време минава толкова повече ме боли, не мога да спя и да се храня. Така съм повече от три месеца и не мисля, че вече има причина зс отлагане. Отлагах го толкова време, защото мислех, че ще избият тихо и спокойно, но се сдобих с киста, афти и издрана отвътре буза. Имам и друг личен имуществен въпрос, поради който ми се налага пътуване и искам да съчетая нещата в една седмица. Към някой от коментиращитр, който беше казал, че искам отпуск един месец - как си го измислихте това? Поисках една седмица, но нещата стигнаха прекалено далеч и се оказа, че съм със съвсем погрешно мнение за шефката си, която смята, че света се върти около нея. Нагледала съм се на такива хора и затова вече обмислям да работя за себе си по-нататък.
Та, заплашвали са ме и преди и са ме тормозили, че ще ме уволнят, без реално да съществува нарушение на трудовата дисциплина от моя страна. Винаги са ме прецаквали накрая когато напускам и затова реших този път да не си мълча. Ощр повече, че съм правила лични компромиси с времето си, за да оставам в магазина на някой друг. В крайна сметка няма накъде да израстна и да се издигна и не е мой бизнес, за да го вземам присърце.

11.   От авторката отново: сега са празници и все още няма включване т Инспекцията, но да видим дали въобще щр обърнат внимание на сигнала. Най-тъжното я момента е, че тази госпожица вместо да си намери читав човек за работа реши да вдигне баба си от един далечен град, за да работи е магазина.. Както и да е, това си е нейн проблем. В събота след ревизия, на която не излязоха някокко неща (а излизаха допреди да се скараме и да си дам предизвестието) каза, чр ще ми ги удържи, а аз наистина не знам защо липсват артикулите-не съм ги откраднала или продала. Два пъти ме пита дали не искам да остана на работа при нея, разбира се отказах. И, драги хора, драмата не свършва дотук, защото сега съм поредния бакалавър без стаж по специалността, без роднински връзки и никой не ми звъни за работа. Сега тепърва започва трудното - решена съм до последно да преследвам целта си и да издрапам за стаж в някоя организация. Относно операцията - избрахме да е седация, а не пълна упойка, за да бъда в съзнание, но пак присъства анестезиолог задължително. Описах сложността на ситуацията, да не задълбавам повече. Ще почакам да видя резултати. Малко съм отчаяна, защото съм си търсила работа по специалността в гр. Варна, а още от средното училище се обучавах за избраната от мен професия и все още мечтая за кариера на маркетинг мениджър. Живях и работих в чужбина, говоря два езика, сега решавам листовки - лека полека отделям от мизерната си заплата, за да инвестирам в образование и квалификация. И накрая някой да се подиграва така с мен.. Не е справедливо.
Вместо епилог - честит национален празник на всички!

12.   Момиче разбирам те, много добре и аз съм в подобна ситуация. А специално за Варна дори не ми говори, работните места са супер малко. И аз кандидатствам, но никой не ми звъни. Но то дори и обяви в джобса няма много освен сезонните в туризма.