Споделена история от На работното място

Некоректен работодател
Привет! Ще се радвам да ме посъветвате, тъй като съм млад човек без дълъг професионален опит и още има много да уча. Моля, ако не проявявате интерес или смятате да ме съдите и упреквате за доверчивостта ми, подминете следващите редове. :)
Кандидатствайки за позиция към съответната фирма, бях одобрена. Работата е в сферата на телекомуникациите. Съгласих се да започна без предварително обучение, тъй като управителката ме убеди, че ще се уча достатъчно интензивно и пълно в процеса на работа. Поискаха ми да подготвя обичайните документи-медицинско, свидетелство за съдимост, копие от диплома и лична карта, трудова книжка. Тъй като документите се изпращат до София, отне време (доста по-дълго от обичайното), което аз прекарах в обучение за длъжността (за да имам законно право да прекарвам на работното място) само за да ми се обадят в деня за почивка и да ми съобщят от София, че не съм одобрена и ще си получа документите обратно. Не изтъкнаха причини защо, а управителката каза само че ще се погрижи да си получа документите. Не се извини нито за некоректността на фирмата към мен, нито за това, че по време на обучението бях оставяна на самообучение (тъй като тя имаше навика често да си тръгва с по 4-5 часа по-рано или да си взима почивки). Не вдигнах скандал, защото искам да съм сигурна, че ще си получа документите обратно, както съм ги изпратила. Трудно е направя каквото и да било без подписан трудов договор, посъветвайте ме какво мога да направя, за да компенсирам поне донякъде нередностите към мен (и да им създам проблем), за да ми олекне поне наполовина?
П. С. Това, че приемам негативния опит в тази ситуация като ценен за последващо кандидатстване за работа, не трябва да ме кара да се примирявам с нередностите, които и без това са прекалено много в нашата мила държава. :)

Коментари

1.   Аз не виждам нищо нередно. Не си имала договор, нито си почнала работа. Не се ходи на обучение преди да е подписан договор. Сама си си виновна, пък искаш да им правиш и проблем. Стига с такива селски номерчета.

2.   предполагам, че става дума за някой от мобилните оператори. нищо не можеш да направиш, защото по никакъв начин не можеш да докажеш, че си работила там. можеш да пуснеш жалба до инспекцията по труда, че си работила без трудов договор, но можеш ли да го докажеш?
Ж45

3.   Е, поне си получила безплатно обучение.
Вероятно управителката на своя глава ти е казала че ще започнеш без още да си удобрена от "Човешки ресурси". Като са получили документите ти явно са преценили че не си техния човек и не са ти пуснали договор, независимо от обещанията които управителката ти е дала.
Това е често срещана практика за съжаление, особено когато ЧР са в централния офис а ти кандидатстваш в някой забутан клон.

4.   Преди да подпишеш не започвай работа.
За тази позиция няма какво да правиш.

5.   Това си е тяхно право. Същото като започнеш работа и решиш да се откажеш от позицията като видиш реално, че тя не е за теб, а работодателя вече е инвестирал време в теб.
Не е приятно, особено това с документите, но продължаваш напред и това е. :) Успех!