Споделена история от Тинейджърски

Зъболекар
Здравейте! На 15 години съм и имам дентофобия! Имам 2 сериозни доста дълбоки кариеса. Единият ми зъб е разрушен чак до венеца и трябва да се извади но имам страх от зъболекари и не мога да отида. Живея в малък град и нямам възможността да отида при някой друг зъболекар. Имаме и добри зъболекари но просто изпитвам огромна паника дори когато минавам покрай кабинета. Не мога да се усмихвам спокойно и това влиае адски много на самочувствието ми! Ако някой има съвет към мен ще съм много благодарна. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Помоли вашите ако имат парички ще оправят без да виждаш заболекъря

2.   В такива случаи се препоръчва премедикация, зъболекарят ще ти бие една инжекция диазепам и ще се отпуснеш. Може да изпросиш от някоя бабичка ривотрил.

3.   И аз бях така. Въпросът е докато седнеш на стола и започне манипулацията. Това трябва да преодолееш. Сядаш, отваряш уста и си мислиш за хубави неща. След манипулацията ще видиш, че ще се чувстваш по-смело.

4.   Стегни се, ако трябва вземи някой за кураж и върви. Защото ако сега си мислиш, че имаш проблем като почне да те боли и да се инфектира тогава ще видиш! Да не говорим, че колкото повече го отлагаш толкова повече боли и е по-дълго лечението. И аз изпитвам фобия от зъболекари, ама няма как. Не прави моята грешка, че кариесите лесно стават пулпити, а ако имаш и гнолом... няма да ти разказвам, че е ужасно! Ще кажа само, че болката беше толкова силна, че за първи път в живота си се радвах да ида на зъболекар!!! Не стигай до там! Така, че по-добре да се разминеш с 1-2 ходения и една плобма, отколкото да си в кабинета всеки втори ден, да ти слагат упойки, да ти умъртвяват нерви, да ти правят снимки, да ти пълнят каналчетата и всякакви други ужасии.

6.   НЕ отлагай, че ще останеш без зъби. И аз бях като теб и сега много съжалявам, че не съм ходила като по-малка на зъболекар.

7.   Здравей! Аз съм на 14 и също много ме е страх от зъболекари, но имах 3 огромни кариеса, един от които беше разрушен абсолютно целия, чак до венеца. Започнаха да ме болят и тогава се принудих да отида на зъболекар и колкото и да ме е страх се оказа, че не боли. Зъболекарката го умъртви с лекарство, изчисти го, извади му нервите с едни много тънки иглички, запълни каналите и му направи пломба. Единият уж беше за вадене, но успя да го спаси. Ако коремите му са здрави може да се изгради нов зъб, спокойно. Няма от какво да се притесняваш

8.   Опитай да преодолееш тази фобия, кажи си че е за твое добро.
Само ако успееш да преодолееш фобията си, едно че ще ходиш без страх когато е нужно на зъболекар, друго че ще имаш самочувствието да показваш красивата си усмивка. Когато бях малка си спомням, че почвах да плача още в момента в който видех зъболекарските инструменти, но някак си с времето спрях да се страхувам, явно съм осъзнала, че е наистина е за мое добро и че така или иначе човек редовно трябва да се грижи за здравето си.
Желая ти успех и наистина заради себе си преодолей тази фобия, повярвай в себе си, че го можеш!!! :)
С. Р

9.   Върви там неядат хора! Инъче ще си седиш с пробема! Повтаряй си мечка страх мен не страх

10.   Имаш лигавщини в главата! Имам приятелка с дентофобия-припадна от ужас пред кабинета на зъболекаря, но се заинати и издържа всичко, няма как да живееш с развалени зъби! По-добре иди сега докато е време, защото после ще трябва да прекараш много часове при зъболекаря докато ти ваяди зъбите и изгражда нови!

11.   Имаш лигавщини в главата! Имам приятелка с дентофобия-припадна от ужас пред кабинета на зъболекаря, но се заинати и издържа всичко, няма как да живееш с развалени зъби! По-добре иди сега докато е време, защото после ще трябва да прекараш много часове при зъболекаря докато ти ваяди зъбите и изгражда нови!

12.   Ако толкова те е страх, можеш да повикаш някой приятел за подкрепа!! Успех!!