Споделена история от На работното място

Работа в "Големите четири"
Здравейте. Искам да се развивам в сферата на счетоводството и данъците. Много бих искала да започна работа в една от "The big four" компаниите. Ще се радвам, ако някой може да сподели мнение за тези компании и за счетоводната сфера като цяло.

Коментари

1.   С риск да те разочаровам, не предлагат кой знае какво. На интервю за работа преди 5 г. 800 лв. заплата, които поисках, се видяха космическа сума на HR-ката на KPMG. В добавка получих обстоен разпит за плановете ми за деца и дали имам сериозна връзка. Не кандидатствах само в PWC, но за останалите категорично заявявам, че са мизерници.
Кандидатствала съм и в АФА, те са дори по-зле.
Освен ако не искаш да работиш само заради едното име на фирмата, не те съветвам. Работи се много, плащат малко и всичко е въздух под налягане. Заплатата не стига, за да си купуваш дрехите, които се изискват от теб.
Може и нещата да са се променили, но не бих разчитала.

2.   Не съм работил в тези компании, но имам поглед върху тях. Да, вероятно заплащането е може би мижаво в началото, но след това се оправя. Най-ценното от там обаче са знанията и опитът, който ще натрупаш. Това впоследствие отваря много врати. Така или иначе никой не дава пари на току-що завършил студент, без никакъв опит. За да постигнеш нещо трябва яко бачкане. Според мен, ако те вземат, приемай смело, защото в противен случай рискът да работиш цял живот за 700-800 лева макс, при някой БГ работодател, който едвам може да смята, е доста голям. Принципно, в България трудът на счетоводителя или финансиста изобщо не се цени, гледат на нас, като на излишен разход. В международните компании е друго, но те не са хич много у нас.