Споделена история от На работното място

Заплатата на един нотариус!
След като завърша специалност право искам да започна кариера като нотариус или във София или Пловдив. Може ли някой запознат по темата да ми каже приблизителните заплати на една млад нотариус, понеже си нямам и на представа за какво става дума и според вас има ли реализация в България? !

Коментари

1.   Омг... съмнява ме да си започнал да учиш право. А ако си.. позасрами се, би трябвало да ти е по силите да прочетеш ЗННД...
Първо, нотариус ще станеш с конкурс, т. е., твърде вероятно и никога да не станеш. На определен брой жители в даден район се пада по един нотариус - свободно място, за което да се явиш може да няма с години. Специално за София, последният конкурс мисля, че беше 2015.
Второ, нотариусът не е на трудов договор, не получава заплата.. колкото клиенти минат през кантората (или той през тях), толкова ще изкара. Може за седмица и стотинка да не вземеш, може и обратното. При всяко положение обаче гладен няма да останеш.
Ако толкова те тегли към нотариалната кантора, можеш да се оглеждаш за позицията помощник-нотариус.. но според мен си неориентиран и наивен все още..
И трето.. какво означава има ли реализация в България? Нима мислиш, че с българското си правно образование ще си избереш друга държава, в която да духнеш за по-добра реализация като нотариус? Хаха..

2.   Той/тя говори за помощник-нотариус. Не е много и ще трябва да работиш няколко години най-малко, докато дочакаш конкурс за нотариус. Отнема около 10 години, като няма гаранция, че ще успееш в конкурса. След като успееш и станеш нотариус се правят големи пари. Не се получава заплата, колкото си изкараш толкова, не забравяй че има и разходи. Така че тази работа е за "ценители".

3.   много благодаря за злобния ти отговор
просто думи нямам, компетентни по въпроса е явно ти не си

4.   Пропускате основното, че в БГ нотариус и ЧСИ не се става ''просто така'', трябват си пари под масата, иначе и отличен да си на конкурса, просто не се получават нещата.
За София не знам, но за малките провинциални градове цифртата е около 120-150

5.   за да станеш нотариус или чси трябва министър-председателя да ти минимум братовчед и освен това става въпрос за много пари (подкуп). Реално държавата няма никаква полза от нотариуси и ЧСИ, но как иначе да се пълнят черните каси на партиите?

6.   100 хиляди на месец.

7.   Само като прочетох написаното, разбрах че никакво право не учиш и никакъв юрист няма да станеш.
Ако учеше в тази специалност, щеше да си наясно как стоят нещата.
Изобщо няма да се хабя да ти обяснявам, 'щото така или иначе, не учиш това. По-вероятно е да си завидял на някого, който наистина учи право и това да е причината да пишеш тук.

С този правопис, най-много да " започнеш кариера" в някой квартален магазин.

8.   Авторът не учи право, ако действително го изучава или завършва... Много съжалявам за пропиляното време и ресурс.
Много точно са ти отговорили.