Споделена история от На работното място

Комуникативни умения
Здравейте! Аз съм студентка, специалност туризъм, вече на прага на втори курс. Общоизвестно е, че професията ми изисква добри комуникационни умения. Не съм интровертна, нито пък екстровертна личност, може би съм някъде по средата, но определено се е случвало да усещам липсата на увереност и затова рядко заговарям непознати, а бъдещата ми професия го изисква. Говорила съм с много хора по тази тема, едни твърдят, че всичко опира до практика, други че е вродено и няма как да се научи. Харесва ми идеята да работя с хора, дори и това да се категоризира като изтощителна дейност, но не искам да прекъсвам образованието си и да започвам ново. Факт е, че съм притеснителна, но много бих искала, да променя това. Ще се радвам, да чуя вашите обективни: съвети, опит или критика. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Това няма да се промени докато просто не започнеш да говориш с хората. Първите пъти ще ти е неконфортно, после ще започнеш да го приемаш за нещо нормално, в бъдеще много е възможно да ти харесва.

За да инициираш разговор трябва да си добра в намирането на теми за разговор. А те зависят от контекста.
Например ако си с някой от семейтвото- Чичо, баба, племенница по време на коледа много вероятно е да говорите за семейни планове, спомени и т. н.
Ако си във фитнеса най-честата обща теми са- упражнения, хранителни режими, добавки.
Сега размени хората с темите от примерите- Странно ще е с непознат във фитнеса да разговаряш за някакви лични семейни неща или да разказваш на близките ти какъв нов протеин си си купила и че след месеца очакваш да качиш 2 кг мускулна маса.

Ако искаш да си добра в комуникацията трябва да намираш теми, които интересуват другия, за да му хванеш вниманието. После можеш да обърнеш разговора накъдето поискаш.
Започни да наблюдаваш хората- маниерите, облеклото, хората които са им приятели. Това ще ти каже много за това, от което се интесесуват хората.

Да има хора, на които им е вродено, но може да бъде научено.

2.   Учи се и с практика. Имам една позната, която е отличен пример за това. Работи цял ден с маска на лицето - усмивка, сладки, мили приказчици с всеки клиент, сякаш е най-добрата им приятелка, но щом се мръднат ми казва, че ги ненавижда пък точно тия. Но всички при нея се натискат да си приказват щото е много сладкодумна. И никога няма нейно твърдо нение. Много интересно ги прави, но сякаш че клиента решава а тя е едва ли не сами учтив слушател, изброява какви са качествата на стоката ама така го прави сякаш от клиента идва и одобрението и решението. Ама за маската на лицето, просто работа с огледалото. Каква усмивка да си лепнеш та цял ден да стои и каквото и да кажеш да не пада. И слушаш и първо на първо се съгласяваш, щото клиента е ' самият мозък гениален' а ти само леки предложения сякаш покрай другото, в приятелския разговор. Учи се. Така ми казва моята позната.

3.   Абе то или ти харесва, или не. Може нещо да ти е трудно, но да ти харесва.

4.   Много книги са изписани по темата и то най-вече на английски. Порови се по интернет книжарници.