Споделена история от На работното място

Сервитьорка
Здравейте! Момиче на 19 съм и от един един месец работя в бар като сервитьорка. Това ми е първа работа като цяло. Трудно ми е понякога и правя грешки, чувствам се глупаво, защото има разни подмятания от колегите. Аз съм слабичка и дори ми е трудно да нося таблата с няколко бутилки, страх ме е да не обърна таблата понякога. Иначе самата работа ми харесва, изкарвам бакшиши над 20лв на смяна, имала съм и 70(за този бар не е много, но аз съм си доволна). Повечето колежки са супер печените, барманите също, но има някои, които подмятат разни шеги, които лично аз ги приемам навътре. Например предната смяна имах поръчка от 4 бири и още някакви напитки, което на мен супер ми тежеше и трябваше да си подпирам леко с другата ръка ( знам, че не трябва, но просто няма как, а ако взема на няколко пъти поръчката се почва Ми колежке, другите неща няма ли да ги вземеш). След това единия барман ми вика : к'во бе колежке, два месеца направи тука (един е, ама карай) и още ли не се научи да носиш тая табла? И ми става едно гадно, чувствам се негодна. Искам да напусна, но ми остава 1 месец тук и никой няма да ме вземе за това време на друга работа. Правя грешки и с маркирането, примерно, не знаех, че в бара има бонус към бирата, ако си поръчат фъстъци и те са безплатни. Този барман, който ме дразни, с още хора от бара бяха седнали на по бира и аз трябваше да ги обслужа и искаха фъстъци, при което аз не знаех за промоцията и ги бях маркирала на нормална цена. Като им дадох сметката, бармана даде бележката на управителката и тя ми обясни как стоят нещата с това и изкара нова бележка, а бармана после ми вика Да не ни таксуваш и чашите..
Или пък някои неща не са ми обяснени, например всички вина къде стоят ( има хладилници в бара, в склада, отделно някои напитки се дават от бара) и това стана проблем. Абе като цяло.. не знам какво да правя, и аз съм по-чувствителна понякога и приемам навътре някои подмятания и това, че знам, че не съм добра в работата още повече ме скапва.. иначе другата част от персонала са супер печените и с двама-трима много се имам.. ама като има един да ти развали деня с изказвания...

Коментари

1.   Това, което описваш е напълно нормално. Не греши само този, който не работи. Запомни, че някои колеги може би те закачат само за да се забавляват и да им минава времето по-бързо. Други може наистина да го правят от злоба. Но ако го правят, то е защото усещат твоята несигурност. Най-доброто в тази ситуация е, че работата ти харесва! Това е голям плюс. Ако ти имаш самочувствието, че харесваш работата си и се справяш добре, дори и да те закачат, това няма да ти пречи. Така, че поработи върху твоето самочувствие и увереност. Ти не си по-лоша от другите. Всеки един от тях греши, в едно или в друго. Просто ти не го забелязваш. Колкото по-дълго време правиш нещо, толкова по-добра ставаш в него. Колкото по-тежко носиш, толкова повече ти заякват мускулите. Всяко начало е трудно. Когато се учиш да шофираш всичко ти се струва ново, непознато, сложно и плашещо. След известно време обаче става като дишането, като условен рефлекс. Въобще не се замисляш кой педал натискаш, коя скорост превключваш и т. н. Така е с всичко, просто трябва време. Най-ефективната техника е да прилагаш чувство за хумор и самоирония. Така тези, които те закачат остават изненадани и често нямат какво да кажат. Ако те закачат без злоба, просто за да се закачат, отговори им с подобна закачка, усмихни се, пошегувай се. Използвай и самоирония - шегувай се със себе си, така да се каже. Например "Абе как очакват да нося 5 бири с тия тънки ръчички! " Изпреварвай закачките като не се взимаш насериозно и си позволяваш да се иронизираш. Точно това е чара на английският хумор - способността да се надсмиваш над себе си. Защото никой не е идеален. Аз много напълнях през последната година и това много ме притеснява и натъжава, но успешно се преборвам с тези чувства като вместо да се чудя как изглеждам отстрани, пускам шеги на тази тема. Наистина върши чудеса. (Все пак, това не значи, че не трябва да се справям с това ;)

2.   Виж, не се засягай, първа работа ти е все пак. Всичките ти колеги са започнали като теб, никой не е бил научен. Все пак ти трябва време докато свикнеш, не става току-така. Карай го ведро, спокойно и всичко ще бъде наред!
- Monnie

3.   Винаги на работното място има и кофти хора. И като видят, че ти се вживяваш продължават... Не им обръщай внимание. Общувай си с готините и помоли някой да ти обясни за мястото на винта, промоциите и пр. А колкото до ръцете. Тръгни на фитнес, за да заякнеш. Щом работата ти харесва си работи и не обрщай внимание кой какво ти казва.

4.   Навсякъде е така и всяко начало е трудно. Гледай да си вършиш работата възможно най-прилежно, а другото го остави.

5.   Спокойно! И аз съм била сервитьорка и знам как е! Винаги има проблеми, дори там където няма! Винаги има война между персонала... няма как! Ако, питаш мен, иди при управителката и и кажи в прав текст, че има неща, които не са ти обяснени и искаш да ти се кажат.
Отделно, опитай си по-дебело кожа и не приемай всичко лично. Включително и аз, съм от хората които обичат да се шегуват с околните и понякога не съзнаваме, че така обиждаме човека срещу нас, въпреки че не си мислим нещо негативно, а просто се опитваме да се шегуваме със ситуацията.
Гледай да излизаш от грешките си със смях и самоирония. Не е фатално, че бъркаш! Случва се на всеки!
Аз помня, че веднъж забравих да отворя бирата на един клиент пред него, а я отворих още на бара и той ме попита дали не съм му сложила нещо вътре. Аз се пошегувах, че планирам да го надрусам и да се възползвам от него! :D Извиних се, се, но той много се смя.
Още си мъничка, но ще видиш че това твоето не са проблеми... Или поне не са толкова сериозни.
Смей се на себе си и на другите и да ти пука!

6.   Спокойно! И аз съм била сервитьорка и знам как е! Винаги има проблеми, дори там където няма! Винаги има война между персонала... няма как! Ако, питаш мен, иди при управителката и и кажи в прав текст, че има неща, които не са ти обяснени и искаш да ти се кажат.
Отделно, опитай си по-дебело кожа и не приемай всичко лично. Включително и аз, съм от хората които обичат да се шегуват с околните и понякога не съзнаваме, че така обиждаме човека срещу нас, въпреки че не си мислим нещо негативно, а просто се опитваме да се шегуваме със ситуацията.
Гледай да излизаш от грешките си със смях и самоирония. Не е фатално, че бъркаш! Случва се на всеки!
Аз помня, че веднъж забравих да отворя бирата на един клиент пред него, а я отворих още на бара и той ме попита дали не съм му сложила нещо вътре. Аз се пошегувах, че планирам да го надрусам и да се възползвам от него! :D Извиних се, се, но той много се смя.
Още си мъничка, но ще видиш че това твоето не са проблеми... Или поне не са толкова сериозни.
Смей се на себе си и на другите и да ти пука!

7.   Ох мила, навсякъде е така, на всяка работа се намира някой такъв който да прави интриги, да клюкарства и така нататък. Моят съвет е просто да не ги приемаш толкова тези шеги и да не ти пука, или да се правиш и да им обръщаш с шега, да иронизираш. Този работи от известно време в бара и се има за голяма работа. Въобще да не ти пука, навсякъде има такива. Трудно е от начало да запомниш всички неща, но пък да не мислиш че онзи много ги е знаел като е започнал там. Всичко се научава. Остани още месец, няма смисъл да търсиш друга работа. Успех!

8.   Абе, бъзикат се, нормално! За работата -така е, като си нов, си като пиле в калчища. Не се ядосвай, мисли за бакшишите, ще си по-мотивирана.

10.   Здравей, всичко което си го написала ми се е случвало, че дори и по-зле, но знаеш ли като направиш някой друг месец, ще се научиш, а сигурно и ще станеш 100 пъти по-добра от тях, но си казвай на ум а и не само, че това не ти е главната цел в живота, ще дойде момент и най-добрата да си ще ти е все тая, защото работата е гадна. Предполагам тепърва ще учиш и ще се развиваш в живота. Успех ти желая и не им обръщай особено внимание. :)

11.   Мила, всеки прави грешки. Да, дори и тия големите разбирачи, които ти подмятат глупости! Освен това всеки е бил нов и е напълно нормално да не знаеш всичко. Да обиждаш нов колега, само защото не е перфектен е признак на голяма, ама голяма простотия. На твое място следващия път като почнат с глупостите им изтърси нещо от типа "А ти си идеален, нали? " или "Ох, ама да, ти не си правил грешки когато беше нов! Как мога да се меря с такова съвършенство? " Ама разбира се, с най-подигравателния и саркастичен тон. Нали се сещаш, че тия к... ни сигурно и до сега правят грешки, но си мислят, че като се заяждат с теб никой няма да забележи какви те са ги натворили.
Запомни НИКОЙ НЕ Е БЕЗГРЕШЕН! Важното е да не оставяме грешките да ни влияят и да ни пречат на развитието. Да, таблите са тежки, но с времето ще заякнеш и ще свикнеш. Колкото до грешното маркиране, ами вината не е в теб, а в този, който те е обучавал! Той не ти е казал за промоцията! Така, че мила, изобщо не го приемай на вътре и намери начин да им затвориш устите на тия и... ти. Или ако не, поне спри да им обръщаш внимание. На бас, че когато са почвали работа там, са били по-зле от теб!