Споделена история от На работното място

Към счетоводителите -работодатели
Здравейте, завършила съм бакалвър и магистратура в различна сфера от счетоводството. Преди 5 години, обаче започнах в счетоводна къща без нула опит. Сега мога да кажа, че с този стаж доста си разбирам от работата. Искам да се допитам до работодателите, каква е според вас нормална заплата за такъв кадър като мен. За София се отнася.

Коментари

1.   Здрасти, аз съм икономист в друга област, но средното ми образование е счетоводство и още тогава ми стана ясно, че в тази сфера не се печели много, а големите счетоводни къщи просто ви експлоатират. Ако си направиш самостоятелна практика или работиш директно в голяма фирма като счетоводител ще взимаш много пари, но докато работиш за някой робовладелец ще взимаш по-малко от касиерката в Лидл.
За мен достойна заплата за счетоводител с Магистър не би следвало да пада под 1500-2000 лв., но знам, че взимате много по-малко - сигурно нето взимаш 800 лв.. Нашият счетоводител работи на самостоятелна практика и взима 50-100 лв. месечно от фирми и е доволен, но той работи за себе си и има 1 голям клиент, от когото взима много повече и говоря за извън София. Може би си докарва 1000-1200 лв., но работи много по-малко от вас, работи от вкъщи, гледа си малките деца...

Съветвам те да се махкаш от счетоводната къща, а с този си стаж и познания да си търсиш работа във фирмите не само като счетоводител. Имаш икономическо образование - можеш и друго да работиш.
Счетоводните къщи са експлоататори и затова дори като студентка не почнах при тях, макар че със Средното специално доста неща можеше да върша и непрекъснато търсят и винаги са търсили. Като камериерка взимаш дори повече пари и да не говорим, че работата в счетоводна е отврат - виси ти се на главата, срокове, грешки...бляк!
Работата като одитор е друго нещо, но за там май доста познанства и връзки трябват. Също кандидатствай в консултантските фирми в София ЗАДЪЛЖИТЕЛНО, защото търсят такива хора като теб за проектите си.
Също търси работа в НАП. Там е интересно и ми е направило впечатление, че работният климат е много добър. Поне няма да имаш стрес и имаш възможност за кариера.

Успех

2.   Сестра ми живее в София, има стаж като счетоводител 3-4г. От 7 дни започна работа в немска фирма пак като счетоводител със заплата стартова 1500лв

3.   Благодаря Ви за коментарите.