Споделена история от На работното място

Работна заплата
Здравейте, аз съм момче на 18г. Това лято прекарвам в работа по морето и по-конкретно в Слънчев бряг. Не съм изключително запознат с начина, по който се плащат парите, тъй като това е първата ми работа. Тук съм от 11 юни, а работодателите ми казаха, че пълната заплата, която е 700лв. , ще бъде взета чак на 25 число, но август, а аз си мислех, че ще взема първа заплата на 25 юли. Казаха ми, че юли се взимат половината пари за юни или нещо такова, тъй като не съм заработил цял месец? !? ! А отделно казаха, че на 10 юли се взима аванс, който е 100лв. Не намирам логика в нещата и искам да попитам хората, които разбират, така ли трябва да е, или се опитват да ме прецакат по някакъв начин?

Коментари

1.   Мое мнение е, че така е по принцип. Първо за обучителен период не знам дали се заплаща, но има места, които не заплащат. Дори да се заплаща, по принцип заплатите са с месец назад.

2.   Това е супер обидна заплата и гавра със самия теб, както и подбиване на пазара на труда. И заради такива като теб днешните робовладелци си позволяват да гаврят хората си.

Гаврят те брат. Ако бях на теб щях да напусна на момента. Значи сега ще им работиш до 25 число юли месец и ще вземеш 350лв. Егати вица бате. А останалите кога ще ги вземеш. Отговора е никога. Тия по морето за ден правят пари за цял апартамент и на работниците си дават смешни пари.

Ти вече си прецакан.

3.   Не си разбрал какво са ти казали, а го повтаряш, така че аз разбрах.
На 10 юли имаш право на 100лв аванс, на 25 юли вземаш заплатата за юни, която не е пълна а някъде 400лв, защото не си работил през целия юни а самп 2/3 от него, и съответно първата пълна заплата от 700лв ще вземеш на 25 август, което ще е заплащане за целия юли, ако разбира се си работил през целия юли и не си взел аванс на 10 август.

4.   Не си на трудов договор, нали?
Тези, които не са на трудов договор, не трябва да взимат заплата за 1 или 2 месеца назад, а трябва на следващия месец, колкото си изработил.
Не са само по морето некоректни работодатели, те са навсякъде, не си ли знаеш правата или си мълчиш, ей така цял живот ще те тъпчат.
Взимаш си аванса и се махаш, няма какво да чакаш до пълна заплата.
Къде е гаранцията, че ще ти заплатят 700 лв август, ако си глобяван за щяло и нещяло?
Малък си още, но си опичай акъла.

5.   Аз не виждам защо да получиш пълната си заплата август след 2 месеца? В крайна сметка на теб ти се плаща на месец. Въпроса е дали сте се разбирали за някакъв неплатен пробен период и имаш ли трудов договор. Защото ако нямаш договор ходи доказвай..

6.   На морето за заплата под 2 бона въобще не се хващай да работиш !

8.   До Номер 6 : Чудно ми е къде по морето дават заплата минимум 2 бона.
Моля за реален пример, който мога да проверя. Благодаря!

9.   Работодателя ти е казал правилно. Щом първият ти работен ден по трудов договор е на 11 юни, ще вземеш заплата на 25 юли за месец юни ( от 11 юни до 30 юни), а на 25 август ще вземеш пълната си заплата за месец юли, освен ако нямаш болничен през юли. Моля, четете си трудовите договори добре, за да няма " Аз това не го знам" и преди подписването си задавайте въпросите, защото след това не може нищо да се направи, освен да се напусне, тъй като сте се съгласили с трудовия договор.