Споделена история от На работното място

Заплатите в София
Здравейте,
Има и други теми за заплати тук, но конкретно за София май скоро не е пускана, а общоизвестен факт е, че разликата в заплащането в София и в останалите градове на България е голяма.
Аз например работя в сферата не телекомуникациите и заплатата ми с бонусите които получавам е чисто 1300 лв, най-много до 1500 да стигне, но това е рядкост.
Какви са вашите впечатления за заплатите в София като цяло. Ясно, че за различната квалификация заплатите са различни, но тези 1500 лв. по статистически данни ми се струват мит на мен.

Коментари

1.   не си единствен/а/. Ясно е, че статиската няма нищо общо с действителността
Но по принцип знаем, че управляващите живеят в свой паралелен свят, където всичко е наред и стандартът ни на живот се различава съвсем мъничко от немския
А колкото за заплатите в София - имам познати там, един получава около 5000 на месец, друг малко над 900 лв. Проблемът е, ч е тези с високите заплати са малцинство

2.   Аз не мисля, че вече е толкова голяма разликата между София и другите градове. Поне за моя град и моята специалност заплатите не са по-различни, да не кажа, че са си направо равни, само че в София имаш едни 300 кинта отгоре за наем. Отделно и някои стоки са по-скъпи.

Моите съученици, дето заминаха за София преди 15 г. не виждам да са прокопсали, макар да не работят ниско платени работи. Никой от тях не си е купил нито жилище, нито безработна жена и дете е хранил за разлика от мен. Много от тях дори нямат постоянен партньор и харчат само за себе си и пак не са прокопсали.

В София обикновено каквото си изкараш, там си и го оставяш.

3.   1) В нашия отдел имаме 20 служители без ръководни функции - всеки от тях взема около 1200 лева бруто.
2) Трима тиймлидъри - всеки с по 2000 бруто
3) Двама мениджъри - всеки с по 5000 бруто
4) Изпълнителен директор с 12.000 бруто

Средното е: (20x1200 3x2000 2x5000 1x12.000)/26=2.000

В София средната брутна заплата според НАП е 1500 лева. Тук обаче има единици хора с огромни заплати, напр. Хампарцумян сигурно към 200 бона на месец. Тези единици изкривяват нещата много. Масата хора (сигурно над 90%) на средни позиции са с по 1000 лева.

4.   Добре, че не работя на заплата.

5.   Аз мисля, че в София дори се живее по-зле, по-малка е покупвателната способност. Роден съм в нея, но нищо не може да си купиш тук с тези заплати. Освен това тук са дошли най-големите боклуци, а и много местни са големи гадняри. Не става за живеене вече този град.

6.   Ами просто в София се е изсипала 1/3 от България и колкото и града да е голям и да има възможности, просто е пренаселен и няма хляб за всички. Много желаещи да работят, а няма достатъчно работа за толкова хора и резултата е ниски заплати и скъп живот, защото всеки трябва да спи и яде, а това е търсене на стоки и квартири, на което града вече не може да отговори.

В София дори и с прилична заплата например е трудно да си купиш жилище, защото вноската за едно прилично жилище ти е 700 лв, а това си е поне половин заплата и пак ще го изплащаш поне 20г. За сравнение аз плащам 140 лв вноска по ипотечен заем при нетна заплата 1300 лв. В момента съм на 32 и до 5-8 г. ще съм си изплатил жилището. В София не са много хората, които имат изплатени жилища на 35-40.

В София според мен има смисъл да живееш или ако ти сече пипето за бизнес (защото там все пак е голям пазар), или ако си някакъв много добър специалист и нямаш възможност да се развиваш в провинцията, или ако професията ти е такава, че в провинцията да не е платена или да не се практикува толкова.

Ако ще продаваш в магазин примерно дали ще взимаш 1000 лв в София или 700-800 лв в провинцията същия хуй, даже в провинцията с 800 ще живееш по-добре, защото тази разлика ще ти покрива само по-скъпата квартира, а останалите стоки и услуги също са по-скъпи. Имаш и повече разходи за транспорт. Ако имаш дете вероятно ще плащаш и за частна детска градина, защото няма места. Това са ти още 500 лв на месец, разход, който в провинцията няма да го имаш.

Като сложим и по-мръсния въздух, пренаселеността и многото време, което се губи за пътуване, не виждам особен смисъл от живот там. Но все пак всеки ис прави избора. Аз лично дори и да ми дават 500-1000 лв отгоре, пак не бих живял там, защото и тук си изкарвам прилични пари и това няма да ми вдигне стандарта. Виж ако ми дават 4-5 бона ще се замисля, но за по-малко абсурд.

7.   Единственото, което са забравили да кажат коментиращите горе е, че като дойдеш трябва и да си купиш мебели, които ще ти излезнат много скъпо при всяко положение, а пък квартирите с мебели вътре не са много. Другото е, че квартира само за 400лв. не е лесно да се намери, камо ли пък хубава.

8.   Родена съм и живея в София, но честно казано взе да ми писва. Цяла България се изсипа тук, а в същото време всички разправят разни легенди как берем парите по дърветата и резултатът е пренаселване, а заплатите са само малко по-високи от провинцията, но за сметка на това животът е много по-скъп, така че дали 1000 лева в София или 600 в друг град все оцеляваш вместо да живееш. Единственият ми бонус е, че поне наем или ипотека не плащам, обаче иначе в провинцията дори не знаете колко по-спокоен ви е животът.

9.   Работя като сервизен мениджър в мултинационална фирма в София - заплата 3400 нето.

10.   Статистиката хваща брутната заплата. т. е. преди да те порежат с данъци и осигуровки. На мен примерно основната ми е 1600, с допълнителните придобивки - към 1700 - 1750 но чисто получавам 1300.
Ако брутната ти е 1300 (средната) чисто ще получаваш към 950 - 1000.

11.   Бе ситите на гладните не вярват. Всички дето тук пишат колко им е много хубаво у нас са или връзкари или с любовни връзки успяват, или са IT специалисти и програмисти. Другите пият една студена вода. Аз се разкъсвах от носталгия но като се върнах видях истината - в Джобс.бг заплатите са смешни, позициите с добри заплати са все за връзкари.

Обявите от Джобса предлагат трохи, в София особено на фона на скъпите жилища и цени заплатите са само малко по-високи. Вече нямате роби ли? В чужбина също е много трудно, но сега още тегля в Евро и обменям и е друго. Може би в другите градове е истината, столиците са пренаселени.

12.   От авторката
Благодаря на всички, които се изказват по темата. Аз също съм на мнение, че статистиката е много изривана, проблемът е, че все още хората, които живеят в провинцията вярват на митовете, които се носят за "огромните" заплати в София. Мислят си едва ли не, че като дойдат тука и каквато и работа да подхванат 1200 лв чисто не им мърда. Да ама не.
Аз съм родена тук, наем не плащам слава богу, но повечето ми колеги са от други краища на България, и ми е е много странно, какъв е смисълът да живеят тук, при положение, че заплатата им е само в разходи. Като ги попитам те ми отговарят, че там нямало работа и за 400 лв. За по-малките градове мога да се съглася, но за големите, като Варна, Пловдив, Бургас-не мога. Изборът е личен, според мен просто много силно са повярвали, че в София е по-добре.
Другото нещо, което ми прави впечатление на мен, че през последните години се вдигнаха заплатите значително, но редом с тях и цените на стоките и услугите. Ще дам пример със себе си, как преди точно 5 години работех за 550 лв нето. В момента в София едва ли вече някой взима толкова ниска заплата. Но пък тогава можех да обядвам за 3-4 лв. Сега минимум за 8 лв, най-често ако изкаш да се нахраниш добре, трябва да хвърлиш 10 лв. Работя до мол все пак и сами може да гадаете, колко струва там един обяд

13.   8, щом имаш собствено жилище в София, можеш да го продадеш и с парите да си купиш 2-3 в среден град. В едното да живееш, другите да ги даваш под наем, можеш кажи-речи да живееш почти без да работиш. Не казвам да го правиш, просто даавм като пример разликата в цените и какви ползи може да донесе това. Нещо подобно на английските пенсионери, които идват в България заради евтинийката.

14.   Абе истината си е че тука идват най простите. Другите си стоят по родните места и си се развиват и хич не са за жалене. Доста богати познати от крайни градове познавам, чиито семейства са въшливи от пари.

15.   "Доста богати познати от крайни градове познавам, чиито семейства са въшливи от пари."

А останалтие 99.5% от населението, който не са "въшливи" ко ги равим ?

16.   В момента няма друг град, който да дава повече възможности за всичко - за контакти, за посещение на събития, за запознанства с хора, разбира се също и за работа. Освен това, София е и най-модерният град, няма какво да се лъжем, което е нормално - тук броят на младите е най-голям и това едва ли ще се промени. Аз не разбирам каква е цялата тази агресия към този град - нищо му няма, просто трябва да го обичаш, за да живееш в него, а не само да си на работа в него и да мрънкаш ежедневно, както правят повечето, включително живеещите вече повече от 10 години в столицата. Умният човек умее да оценява заобикалящата го реалност, включително онова, което се налага да приеме.

Но в крайна сметка всичко си е въпрос на предпочитания, а и на възможности - за повечето хора в малките градове няма възможности, което не изключва да има богати семейства и хора с успешни бизнеси. В общия случай обаче това са единици и хората масово бягат, което е нормално. Което правят и с държавата, което също е нормално. Всеки търси по-добри възможности за себе си и своето семейство, а ситуацията на всеки е различна.

17.   Аз- 1200лв. С бонусите мога да достигна до 1300лв. Майка ми- 900 лв. Баща ми- работещ пенсионер, от работата получава към 750лв. Приятелката ми 1000лв, нейната майка към 900 лева, нейният баща работи в чужбина. Имам приятел, зает в производстовто на кабели, който получава към 1000лв, приятел, който работи като счетоводител- 1500лв. Приятел в кол център 2600лв. Приятелка офис администратор- 1000лв. Имам колеги от университета, които работят за по 800 лева, има и такива, които получават и по 2000лв. В моята работа взимат между 1000 и 1300 лева. Бивш колега от фирмата сега работи за 4000 лева в немска фирма (IT специалист). Оставам с впечатление, че сивата икономика в София е често срещано явление.

18.   Средната работна заплата на моето обкръжение е 1000лв като на лице варира от 700-800 до 1200-1300. Аз нето максимум съм взимала около 1500 с някакви бонуси, а преди 4-5 години стартовата ми нетна заплата беше 600лв. В логистика.

19.   Заплатите в София са високи само защото тук са министерствата, агенциите и представителствата на международни компании, но останалите хора си взимаме почти същите пари като на всякъде другаде. И тук има хора на минимална заплата, ама понеже има и хиляди чиновници с големи заплати, та си мислите, че взимаме поне по 2000 лева. Де да беше вярно...

23.   700-800лв са заплатите в София стига лъгахте, че ще увеличат парното 100%. Като са по 1500 заплатите ще го плащате и домати по 6лв, даже ви е евтино

24.   Не знам кой ви излъга, че ние в София берем парите по дърветата, но за съжаление не е вярно. Работя в сферата на туризма в София, рецепционистка в един хотел съм и заплатата ми е 500 лева! Ама понеже тук са офисите на големите фирми, пък и в министерствата и агенциите взимат добри пари и всички решават, че в София заплати под 1500 лева няма. Е, де да беше вярно...

25.   Проблема в София е че работите стриктно за държавата и "цент" не остава
за вас. Транспорта и жилищните наеми точат от половината работна заплата на столичани. Същевременно тече странна тенденция кол/контактен център да взима повече пари от IT. Явно единствени инвестиции текат в този икономически сектор.
Хората идващи от провинцията явно не искат да теглят кредит от поне 95 000 евро, за да си закупят апартамент, поради несигурната икономическа обстановка в страната, поради същата причина големи властелинни фирми с много малко, ако въобще, увелачават заплатите "стажово" от там идва недоволството на самите софиянци работещи в София. Оставам настрана широката тема за държавните работници, който наброяват 433 000 в България към момента.

26.   Стига сте хвалили София... София не е България, още повече - София не е центъра на света. Освен това тези, които взимат над 1000 лв. са или момичета на повикване, или продавачи на наркотици...

27.   Днес вървя по Витошка и гледам заведенията - всичко пълно до дупка, няма къде едно кафе да се изпие. А цените - същите като в Мюнхен. Една салата 10-12 лева, основно 20 лева и нагоре, бирата 4-5 лева. Повечето млади хора, добре облечени, с телефони за по 1000 лева.И това при 1000 лева заплата?

28.   Да се отчета и аз: продавачка (е, официално се води продавач-консултант и аранжор) 1100 лв. Преди работех една година в кол център 1800 лв. но работата беше много натоварена и затова се отказах

29.   Взимам 730 лв. Работя в банка. Работата и отговорността е голяма. Заплатата ми дори падна надолу след като започнах в банката. Тези, които взимат над 1000 лв или са маникюристки, фризьорки или работодатели, които експлоатират персонала сипо 15 часа за 650 лв. Примери много мога да дам.

30.   Моят тесен кръг от 18 познати вкл. мен (все хора на възраст 25-40 години):
- 3ма са с над 5000 лева и са мениджъри (единият с мнооого над)
- 3 са с около 3000 лева
- 9 са между 2000 и 2500
- 2ма са около 1500 и са начинаещи, завършиха преди 1 година
- 1 е с 900, но той не е учил нищо и е общ работник.
Навсякъде говоря за чисти пари.

31.   Ако разходите ти са големи и непрестанно растат, то каквато и заплата да вземаш, никога няма да ти бъде достатъчна. В тази статия съм описал колко излиза кафето , цигарите и лотарийният билет: https://one-milion-bgn.blogspot.com/2019/03/blog-post_68.html

32.   инженер съм в София и взимам 800 лв чисто

33.   Според мен няма разлика по отношение на парите. По родните места заплатите са по-малки, но пък там не плащаш за квартира и сметки. Общо взето ти остава същата сума пари, но в София имаш по-големи разходи.
Не харесвам този град, но ще трябва поне за няколко години да се преместя там само заради повечето възможности за работа и натрупването на опит.

34.   Ужас - инженер с 800 чисто? Можеш да миеш чинии в Холандия за 3 пъти повече пари. Не мога да разбера как се съгласявате да работите при такива условия. Аз разбирам да си пенсионер, без никакъв чужд език, но за всички останали е жалко.

35.   Да, ама да си харчиш парите от миенето в България, що не уточняваш?