Споделена история от На работното място

Моля за съвет
Здравейте! Имам нужда от професионална помощ.
Като за начало искам да предупредя, че не желая веднага хейт и въпроси от типа на сам си си виновен, да не беше се захващал некадърен си и тн.

Случаят е следния: започнах работа в една фирма като договора го подписах юли, а дефакто започнах работа началото на август. Проблемът е че малко или много се прецаках защото има клауза в договора която гласи че ако реша да напусна работа без да са минали 3 месеца трябва да заплатя определена сума която се води "неустойка"
Както ви стана известно работя във фирмата едва месец и ми казаха че ако искам да напусна трябва да си платя неустойка и чак тогава мога да напусна.

Сигурно се питате защо едва след първия месец искам да напускам ли? !
Просто с мен се държат като нечовек, работата е свързана с документи и отчети и се работи на компютър. Трябва постоянно да се спазват някакви си шибани стандарти, не ги ли спазиш следва мъмрене, спазиш ли ги пак мъмрене защото пък си бил работил бавно. Е как така хем да се спазват стандарти, хем и да е бързо.

Занимавам се с бойни спортове и съм доста мускулест, имам железни нерви обаче днес бях на ръба да размаха буквално човек! Очаквах да имам проблеми със самата работа, а то точно обратното с малоумните ми колеги и шефове дето всичко което е под тяхната значка се смята за боклук и могат да си правят с теб каквото си поискат. И после мене нарочно да ме изкарват идиот при условие че аз най-много се старая, което определено ми идва в повече.
Има ли някакъв начин да напусна без да плащам въпросната неустойка?

Ще съм наистина благодарен на всеки който ми окаже съдействие :)

Коментари

1.   Няма начин. Договора си е договор.

2.   Просто спри да ходиш на работа и те ще се принудят да те освободят.

3.   Не. Друг път чети преди да подписваш.

4.   Не напускай.
Страхотен опит ще получиш.
Предполагам ако те те освободят, няма да плащаш неустойка, знам ли какъв е договора.

Ако се напускаше всеки път щотп емоцията ни е дошла в повече, не бива, играждай характер.

5.   Имаш няколко варианта:

1. Ако сумата на неустойката е сравнително поносима и не ти се въртят схеми (не ти се чака), просто я плати и се махай.

2. Пусни си болничен - няма фирма в света, която да задължава човек в болничен да ходи на работа, независимо какво е подписал преди това. Този срок от три месеца през това време ще си тече.

3. Стискай зъби още два месеца и подай молба за напускане. Това е възможно най-цивилизованият начин, така че аз лично го предпочитам. Но изборът е твой.

6.   Пишеш жалба до Изпълнителна агенция "Главна инспекция по труда", описваш случая и те ще направят разследване във фирмата, в която работиш, за нередности към служителите. Заповядай връзка към тях:
http://www.gli.government.bg/

7.   За съжаление си подписал договора, така че няма начин. Или ще плащаш неустойки или ще трябва да изтърпиш да минат тези 3 месеца. Това е. Да се държиш гадно с цел да те уволнят не е решение, защото ако го направят сигурно ще е дисциплинарно, а това си е черно петно в трудовата характеристика и после ще ти е трудно с намирането на нова работа. За това, ако не ти се плаща, просто стискаш зъби и броиш дните до края на 3-я месец.

8.   Защо просто не набиеш шефа си? Така той ще те уволни. По този начин, когато фирмата те уволнява, няма да плащаш нищо. Защото така напускането става по желание на фирмата, а не на теб.

9.   Всъщност съветът на Номер 6 е в правилната посока, но ти очевидно си още неопитен в трудовите взаимоотношения.
Аз съм старо куче в тези неща, бил съм и работник и работодател и железни нерви. Работодатели, които са се гаврили с мен съм ги правил луди, така че сами да ми кажат да си стоя вкъщи до края на пробния срок и да продължават да ми плащат дотогава.
Отиваш абсолютно спокоен при следващия по ранг шеф след твоя директен.
Обясняваш ситуацията и че искаш да те освободят веднага без неустойка ( което естествено да го имаш и на хартия ако нещо решат да се ебават после).
Ако шефът на твоя шеф не знае какво става при теб, ще се радва да научи и да подреже крилцата на твоя директен шеф. Последният естествено няма да те обича вече никак че си го изпортил по нагоре. Ако нещата се променят, добре. Ако не, няколко дни по-късно отиваш със същото искане при шефа и казваш, че ти е дошло до гуша от това отношение и да те освободят без неустойка. Ако не е съгласен, казваш, че ще останеш до края на пробния срок, но няма да има институция в България, която да не дойде на проверка, НАП, ХЕИ, Светият Синод ако щеш, Агенции и Инспекции от всякакъв вид....
Убеден съм, че на другие ден ще си свободен човек.

10.   Тръгни си и толкова. Да си тровиш здравето само... договори, клаузи, не си роб. И какво като те уволнят дисциплинарно? !

11.   Даваш си предизвестието за напускане и искаш да ти го кодират с входящ номер и броиш три месеца, стандартно в ТД 1 месец за предизвестието е равно на 30 дни, но си виж ТД, т. е. ако е 30 дни, след 90 дни ти прекратяват ТД, предизвестието започва да тече от следващия ден, след като си го предал. Другия начин е по взаимно съгласие, да се разбереш с шефове и третия начин е да платиш неустойката, както ти го наричаш, това е обезщетението за неспазване на предизвестието, което е равно на едно брутно трудово възнаграждение, ако ти е едномесечно предизвестието, а в твоя случай са 3 месеца, което се равнява на 3 брутни трудови възнаграждения. Успех! И следващия път преди да подпишеш ТД, прочети си го добре.

12.   иде финансова криза пичовее ( от западна европа банките няма да издържат на финансовия натиск!! после да не кажете че не съм ви педупредил да си изтеглите парите от банките!! ) (лош мениджмънт е причината дългове в ценни книжа (деривати) и т. н.