Споделена история от На работното място

Напуснах без предизвестие...последици?
Здравейте! На 17 години съм и работех. Въпроса е че след скандал с шефа напуснах. Имах и лични причини който той не уважи. Имам подписан договор за 6 месеца от който са минали само 2. По договор трябваше да работя по 4 часа на ден но се е случвало да стоя и по 8-9часа. Въпросът ми е имат ли право да ме съдят, биха ли спечелили и какви ще са последиците за мен? Моля не пишете да говоря и да се върна защото нямам намерение да го правя.

Коментари

1.   Въобще не се притеснявай. Единственото, което мога да направят е да почнат дълга процедура по дисциплинарно уволенение, което ако направят имат право да не ти плащат последната дължима заплата, ако има такава. Това, което ще направят е, че ще те извикат след някой ден и просто ще прекратите договора по взаимно съгласие.

2.   Да, имат основание за иск. В затвора няма да влезеш, но ще има глоба, която ще трябва да платиш.

3.   В договора заложена ли е неустойка?

4.   Нали затова първо се работи един месец без заплата, като евентуална компенсация, ако напуснеш ей-така, както в твоя случай. Не знам да е "подсъдно"...

5.   Прочети си в договора, ако там не е регламентирано, потърси в Кодекса на труда. По принцип може да развалите трудовия договор по взаимно съгласие. Тогава се подписва взаимно съгласие и никой не дължи никому нищо. Като си тръгваш със скандал, рискуваш да те върти с трудовата книжка и да не ти я върне известно време, така не можеш да почнеш на друго място. А и винаги е по-добре да предложиш мирно решение.

6.   Принципно и да те съдят максималната сума е 3 брутни заплати. Ако по договор работиш за 400лв значи с повече от 1200 не може да се прекараш. Но не мисля, че биха тръгнали да съдят и освен това съдът едва ли ще ги подкрепи.

7.   Човекът няма пълнолетие, първо, второ - те са в нарушение, вместо на половин раб. ден, го държат на цял раб. ден. Такива некоретници, не се занимават да съдят, самите те са за глоба. Човече, те крадливите си служители не съдят, та теб, спокойно!
Нямат право да държат документи с личните ти данни, длъжни са да ти ги върнат веднага, при поискване. Бъди по-категоричен/на, особено в раб. отношения, хората са безскрупулни.

8.   Добре си направила, така им се пада

9.   Предизвестоето за напускане влиза в сила едва след изтичане на изпитателния срок, независимо дали е упоменато в договора, а в твоя случай не са минали 6-те месеца. Не могат да те пипнат. Успех!

10.   на 17 г каква трудова книжка какви пет лева? Въобще не го мисли.

11.   Моя приятелка така напусна и единствено не и платиха, за последния месец, но зависи какво пише в договора и на какво си се подписала. Единствено може, да дължиш неустойка ако пише нещо подобно в договора ти, иначе пиете всички по една студена вода и няма проблеми.