Споделена история от На работното място

Защо реагира така?
Работя на рецепцията на един малък хотел. Не съм учила за това, но така се случи, че започнах тук уж временно, обаче временното се оказа 8 години. С две думи разбрах, че макар и да съм учила нещо съвсем различно, бъдещето ми е свързано с работа в туризма. И съвсем нормално след няколко години намекнах на шефовете, че е време за повишение. Е, измъкнаха ми се с обяснението, че не съм завършила туризъм и аз си замълчах. Обаче наскоро открих, че не е нужно да записвам цяло ново висше образование, а просто да завърша курс за Администратор в хотел. Смятам да се запиша и споделих това с шефката си. Не съм обелвала и дума за повишение, напротив. Казах й, че може на курса да науча нещо полезно, което да внедрим в работата. Освен това курсът ще си го плащам сама и ще е извън работно време, т. е. по никакъв начин не ощетявам шефовете си. И въпреки всичко шефката реагира негативно. За какво ми бил тоя курс, от 8 години го работя това, нямало да ме научат на нищо ново, пък в голям хотел нямало да ме вземат без диплома по туризъм... направи всичко възможно да ме разколебае. Говорих и близки хора и всички смятат, че шефката ми е реагирала така защото съзнава, че с диплома и години опит има голям шанс да я напусна и да си потърся по-добре платено място, но ако толкова държи на мен, защо просто не ми го покаже като ми повиши заплатата? Хем ме държи на смешна заплата, хем прави всичко възможно да ме откаже да се развивам. Не разбирам. В крайна сметка, ако не напусна, на този курс със сигурност ще науча нещо, което ще ми е полезно в работата и съответно ще е от полза и за нея и за бизнеса й. Нали уж все мрънкат, че персоналът не е достатъчно квалифициран. Е, а аз дори не очаквам тя да плати за моята квалификация. Тогава? Защо реагира така?

Коментари

1.   Напускай веднага, аман от такива 'шефки'.
Не позволявай да се гаврят с теб, защото точно това се случва.

2.   Защото е свикнала да и робуваш за никакви пари и ако си повишиш квалификацията ще искаш по-добри условия. Ако си на работа където ти плащат малко не говори за повишаване на квалификацията, такива неща е добре да говориш само при условия в които хората се ценят и се инвестира в тяхното развитие и образование.

3.   Е, какво не разбираш - робовладелци, не им пука за теб, гледат да те използват, това е. Развивай се и си намери по-добро място в сферата, ако искаш да се развиваш в хотелиерството. Учи и език ако не знаеш различен от английски, ще ти е полезно .
Не знам как ги търпите такива 'шефове', бих й теглила една майна, но в случая е хубаво, че си се задържала 8 г. на едно място, говори добре за теб, използвай го, но не зацикляй на това място, развивай се и кръгозорът ти ще се разшири, и парите ще са повече.

4.   Да сменяш работа не е препоръчително, но когато се задърбиш толкова дълго на една така става. А именно - не разбираш. Ако не само си се задържала дълго а ти е и единствената работа до сега... Ти си разбеала всичко много добре всъщност. Всички отговори са в поста. Изкарай си курса. На никого не се обяснявай. Повишение не чакай. Дори ще те убедят че и това ти е много. Тая службица на теб няма повече какво да ти даде. Млада жена с 8 г. стаж.... хотели е пълно. Работа за малко пари - бол. Осъзнаи се, смени мястото. Добии опит. Ама не само професионален. Колко номера не си видяла още от шефове ехе... Да знаеш, че и тоя опит - шмекериите на шефовете и на колегите също ти влиза в "трудовия стаж". То разбира се е само за лична консумация.

5.   Ти си плащаш курса, не е в работно време, тогава защо изобщо ти е необходимо нечие одобрение? Ако се запишеш, какво - ще те уволни?!

6.   Номер 1, 2, 3 и 4 благодаря за коментарите.
Номер 4, не ми е първата работа, но е работата на която се задържах най-дълго. На 36 години съм, та съм виждала и други номера от шефове и колеги, но ми е странно, защото от една страна шефката непрекъснато ми разправя колко ме ценяла, колко съм била добра в работата и т. н., а от друга "ми за какво ти е тоя курс? " А иначе няколко пъти бях на косъм да напусна през тези години, даже по интервюта съм ходила, но все нещо не се получаваше. Да не говорим, че имах и доста лични проблеми, та в един момент търсенето на нова работа беше останало на заден план, но ако не искам съвсем да затъпея май е време да предприема нещо и то спешно, че след 40 вече сигурно ще е по-трудно с намирането на нова работа.