Споделена история от На работното място

Не ме взимат на работа
На 19 съм, 99 набор, от малък град. Уча задочно е близък град и не ми се налага да отсъствам от родния си град, защото има редовен транспорт, ходя постоянно по интервюта. Можр би от юли 2018 до сега (април 2019) съм отишла на поне около 100-150 интервюта и все нищо. Дали не ме взимат на работа най-вече само защото съм студентка или е възможно да има и други причини? Нали уж навсякъде търсят млади работници? Искам да почна работа. Подавала съм си документите за длъжности като сервитьорка, продавачка, касиерка, кондукторка, барманка... буквално всичко, с което смятам, че мога да се справя, но все нищо...

Коментари

1.   Може би и защото си студентка. Много малко ще наемат студент, защото ти ще ходиш на лекции, ще учиш, и графика ти трябва да е съобразен с това. Отвратително е, но е така в нашата страна. Можеш примерно по часово някъде да се хванеш, на 4 часа примерно, но все пак трябва и с лекциите да се съобразиш. И с бая уговорки.
Друго, ако това ти е първа работа, малко трудно ще наемат съвсем неопитен човек. На никой не му се занимава да обучава, иска веднага научен и да застъпва. Аз съм по-голяма от теб, и пак не става, защото искат опит, и уви, връзки за хубавите места. Много трудно е за млад човек да попадне на хубаво място.

2.   Стани войничка

3.   Имаш ли приличен вид? Това също е много важно.

4.   Ехаааа, 150 интервюта за 9 месеца. Аз ходя на много по-малко, в София съм и на 4 от 5 места ме взимат, говоря за точно такава работа, която търсиш ти. Не съм студентка, обаче, вероятно не те наемат заради това, работодателите искат роби, които да са свободни само за тях.
Друга причина - няма как да знаем от споделеното.

5.   Всъщност какво точно умееш да вършиш и с какво ще си полезна на работодателя си? Такива "мултифункционални" работници всъщност не стават за нищо.

6.   Ако мислиш, че ученето пречи при намиране на работа просто не го пиши и споменавай. В София наемаха често студенти на гъвкаво работно време и доста по-лошо заплащане от колкото на другите.

7.   Точно затова пуснах навремето тук тема за фиктивните интервюта или по-скоро такива длъжности, на които имат вече човек, но пускат фалшиви интервюта за пред държавата. Няма да крия, че и аз бях като теб и накрая с връзки ме взеха в библиотека и работя на минимална работна заплата.

8.   Номер 6, в София е друго, там е сравнително лесно да намериш работа на 4/6-часови смени.
Моя приятелка, която записа задочно във Велико Търново и остана в родния ни град си търси работа с месеци. Аз уча редовно в София и в рамките на 2 месеца намерих две подходящи работни места, където лесно мога да съчетавам лекции с работа. Не съм се претоварвала от търсене и подаване на документи, работни места имаше достатъчно. В по-малките градове няма толкова много студенти и една част от работодателите се дърпат от наемането на такива, защото са наясно, че трябва да съобразяват графика им със семестрите. Същевременно има една купчина евентуални работници, които са напълно свободни в ежедневието си и почти нямат изисквания за графиците си.
Авторке, все пак надали това е единствената причина да не те наемат. Университетът може да те затрудни с намирането на работа, но не и напълно да ти отнеме шанса да работиш. Имаш ли опит? Стараеш ли се да изглеждаш добре на интервюта? Говориш ли спокойно на интервюта за работа? Какви качества имаш и как ги демонстрираш пред интервюиращия? Много хора отиват на интервю супер напрегнати, пристъпват от крак на крак, мачкат си ръцете, припотяват се, заекват и в крайна сметка не се представят особено добре заради напрежението, което изпитват. Нормално е да се притесняваш, то не е диагноза, но е пречка за намирането на работа. Първото впечатление е важно за такива ситуации. Работата, която можеш да вършиш на този етап е все в сферата на услугите, ти ще работиш с хора и работодателят има нужда от спокоен и общителен човек.

9.   Пробвай в места като Макдоналдс и подобни. Не е мечтаната работа, но взимат студенти защото се работи на смени и може да си съобразиш графика с лекциите.