Споделена история от На работното място

Заблуда за IT бранша
Споделяне на личен опит и търся мнение по - темата.
Все по - често попадам на заглавия за недостатък на кадри за it индустрията, говори се за порядък от 10 до 30 000 души.
След повече от 5 години учене в момента мога да кажа че под формата на различни проектчета и задачи съм навъртял няколко хиляди реда код но нямам релевантен опит. Минавам 40 те и се специализирах във фул стак. Основно HTML, CSS, JS, PHP, SQL и всички съпътстващи технологии. С по малко практика учих и Python, mongo db и react + native. Смятам че в момента спокойно мога да направя сайт от до и приложение за iOS и Android, може и да не са идеални но за ентър левъл толкова.
Вече повече от 6 месеца търся работа при повече от 100 обяви имам само 3 обаждания.
И в момента работя в тази сфера но не като програмист и имам известни наблюдения. В моята фирма се търсят само синиър и за това не мога да започна тук.
Ето и наблюденията:
- хубавите работи с уважение и добра заплата са под 10% и със съответните изисквания. Останалото е пълнеж за 1000 - 3000 лв заплата.
- Смятам че има дискриминация по възраст както и неглежиране на умения за сметка на "перфектно" CV от страна на hr-те
- Създава се фалшив образ на мечтана работа за да има повече балъци който да завършат за да има маса от която да избират.
- Повечето фирми не са като Гугъл, а шефа ти по - скоро е получил образование на Магурата.
- явно никой не иска да те проверява колко знаеш, а искат да откраднат на готово специалисти.

Започвам да се чудя за джуниър условията са 700-800 старт, през 3 месеца актуализиране и след 1 - 1. 5 година 1500 - 2000 лв. заплата. Почти сигурно работа във фирма с недостиг на кадри, овъртайм, текучество, поради бурното развитие на технологиите постоянно учене. Бива ме в боядисването и шпакловането, та да стана един строител за 1500+ почти веднага или шофьор. За първото не трябва и да съм грамотен.

Бесен съм от постоянното тръбен за недостига на кадри и че никой не ми дава шанс за интервю, не претендирам за работа. Това поредното мейдин БГ ли е?

Коментари

1.   Търсят се кадри много във всички професии. Това, че не те викат на интервю и че дори не се обаждат говори за много сериозен проблем в CV-то ти. Имаш нещо, което плаши хората. Огледай си добре CV-то. Ако си писал очаквана заплата я махни. Ако не можеш да разбереш какъв ти е проблема звъниш на някоя HR агенция за консултация. Те ще ти направят интервю, ще ти прегледат CV-то, ще те посъветват.

Прав си за митът в ИТ сектора, един бояджия или строител начално взима колкото ИТ. Ако си добър строител/бояджия можеш да взимаш няколко хиляди без проблем, т.е. колкото едно добро ИТ. Единствената разлика е, че когато си строител/бояджия нямаш добри условия на работа, работиш на студено, запрашено и т.н, но пък като свършиш работа не ти дреме за нищо. Ако си ИТ работиш в приятен и хубав офис, но в много фирми и ти пуши главата ;)

2.   По всички изброени точки си прав. За съжаление е така. Преквалифицирай се в нещо по сериозно, Джава, Шарп, ей такива неща. Набутал си се в средата на стадото. А за да успяваш трябва да изпъкваш.

Но иначе, да. По добре два лева като ленсър отколкото да бъдеш изтезаван от малоумници , а 80% от ИТто са уонабита. Особено женското съсловие в бранша (в старата ми фирма от 150 мацки, 4 ставаха за нещо, другите бяха пълнеж). Всички копират някаква пвевдо американска офис култура, а всъщност изглеждат смешно.
България е набутана в един невероятно малоумен сценарий, в който държавата ни умира. Какво очакваш?

Аз лично в офис не съм стъпвал от 6 години вече. Не, благодаря... Повярвай, и на теб не ти трябва.

3.   Аз работя в ИТ-то и мога да кажа, че има адски глад за квалифицирани кадри. Всичко под това ниво е яко под ножа и менъджирите буквално си разиграват коня както искат.
Това което ги притеснява да те извикат на интервю е че си възрастен, а нямаш никакъв опит. Това е лошо. Като бях към 25-30 си спомням като идваха на интервю някакви на по 40, а средната възраст при нас беше 24 примерно. Отделно имахме няколко младежа които бяха под 18 и имаха завидни знания. Трудно се стикова такъв екип в който човека който знае повече трябва да тръгна на училище защото има контролно, а другия .... е схвана идеята.

За да пробиеш си пиши в CV-то че имаш опит, работил си и т.н. Не се притеснявай, реално и тези които имат много опит рядко се представят отлично.

4.   Да, възрастта е проблем. Аз още преди първия коментар щях да го напиша, но изчаках да видя и други мнения. Бях гледал един ютюбър, който пак така впоследствие се е преквалифицирал на IT, той даже мисля, че е бил малко под 30 тогава и пак не си е намерил работа в София, но не помня вече как беше разбрал, че е заради възрастта. И на края се върнал в родния си град Русе и си е намерил там сравнително лесно. В София явно имат по-голям избор и предпочитат млади, докато в Русе може би няма чак толкова голям избор и са по-склонни да дадат шанс. Аз поне така си го обяснявам. А и съм чувал от мениджъри, че смятат, че един 20 г. начинаещ би напреднал доста по-бързо, отколкото един 40-годишен начинаещ, понеже с възрастта и умствените умения леко се влошават. Даже един беше дал пример с футбола и питаше дали е същото да започнаеш да тренираш на 10 и на 30. Дали има резон в това, не мога да кажа, но така разсъждават.

5.   В някои български градове почти не се търсят IT специалисти. В някои градове има няколко такива фирми и този сектор не е добре развит в тези градове.

6.   Пич, ти си на 40 и досега имаш само лични проектчета и задачки на PHP и MySQL. Ами наистина си се набутал по средата на стадото, както е казал номер 2. Аз не съм и работодател, но това което мен ме притеснява е че досега си писал само някакъв код, който няма как да бъде оценен. Програмирането не е само писане на код, а голямо проектиране. Тоя код какви ресурси изисква при изпълнение, архитектурата позволява ли скалиране, ъпдейтване на изискванията без да се разваля всичко. В един истински проект по който работят 20 човека наведнъж се изискват и знания по билд скриптове, диплоумънт, рипозиторита, също и познаване на отделни фреймуъркове. Бас държа, че още си на нивото да си пишеш SQL като стрингове в програмния код. Това може да е ОК за някой ученик, в който да се инвестират 2-3 години за да добие нужните основи, но на твоята възраст тази инвестиция вече е много по-малко изгодна. Аз поне имам формално образование и съм учил алгоритми, криптология и прочие, и прочие и мога що годе да съобразявам технически процеси. Това при теб налице ли е или само си писал код по туториали и интуиция. Аз бях като теб на 25 и се смятах за много добър, а 10 години по-късно като си преглеждах старите кодове щях да умра от смях.

7.   Аз пък познавам човек, който на 60 години става програмист. И го взимат на работа без проблем, без грам опит и с минимални познания. Разбира се става въпрос за чужбина.

8.   "Смятам че в момента спокойно мога да направя сайт от до и приложение за iOS и Android, може и да не са идеални но за ентър левъл толкова."

Ето ти един съвет - не смятай, ами прави. Аз имах проблеми с "правенето", защото не бях правил нищо, а само учих нови неща. Но в един моент се научих, да си правя сосбтвени API-та и сайвоте, колкото и смотани да са, показват, че "мога", а не само, че "зная". И ти говоря за по-сложни проекти. Нещото, което показва поне 10-15 класа в гит, ако имаш хубава документация, още по-добре, а ако си добавил и тестове, както и има колаборация с други хора, направо си златен. Ще запонат да ти се обаждат. Ще гледат за качеството на кода, тестовете и насоката, като цяло. Добре е, да прочетеш някоя книга за софтуерна архитектура/инженерство и подобни.

Но най-важното е, да знаеш че системата е сравнително затворена и се търсят познати на познати. Едно е, да имам двама от фирмата, да кажат "да, този човек може и умее нещата, препоръчваме го", друго е, да си едно от 25 CV-та, така че директно ти го казвам - гради връзки с други разработчици. Най-малкото, ще получаваш вътрешна информация, какво и как се търси. Преди да натрупам връзки, търсенето беше много трудно. След това е "я да видя, на кой да се обадя за работа".

Наблегни над алгоритмите. Това не е само за интервютата, но и за качествата ти, на разработчик като цяло. Тренира ти яко основите, а дори стари професионалисти трябва да наблягат над такива неща, отвреме на време. Книги от рода на "How to crack the coding interview" и прочие помагат, но те съветвам да потърсиш и други източници.

И последно - персонализирани CV-та и мотивационни псима за всяка фирма. Покажи им, че умееш това, кеото търсят, а не изпадай в "владея и CSS, забавен съм по партита, имам чихуахуа". Бъди "търсите React с Hooks" - ето го този уеб сайт, който позлва реакт с хукс - ето го качен на сървър, ето го Git рипото.

Това е - да орпеделено 40 за начало си в неблагоприятна позиция, но мисля, че ако натрупаш контакти, малко "портфолио" и се представяш в добра светлина, все ще си намериш. Гладът за кадри е пос-коро глад за печени про-та с по 10-15 години опит, в технологии на по 6-7 години, така че си прав - бая фейк си е.

9.   В ЛинкдИн даже ми няма CVто, нито къде съм работил досега. Само като напиша ключови умения Java, Python и пр. и разни момиченца от HR почват да ми се умилкват (повечето от тях не са били родени, когато аз съм станал програмист). Друг е въпросът (и тук си напълно прав, авторе), че както навсякъде другаде, количеството далеч надделява над качеството. Както относно работодатели, така и относно кандидати. Аз работя в бранша вече 25 години, дето се вика комай от началото (поне за БГ) и съм се нагледал на много. Общо взето, некадърник с 7 бона заплата не съм видял. Нито някой супер кадърен с 1500 лева. Така че пазарът си регулира нещата. Въпросът е ти да оцениш правилно собствените умения и да ги предложиш на компании, които търсят точно такъв клас кандидати. Знам, че е практически е трудно осъществимо, но е единственият начин за дълготрайни резултати - и за двете страни.

10.   ИТ в общинска голяма структура 1000 лв. заплата. Няма как без тази длъжност, но явно има кой да работи и за толкова.