Споделена история от На работното място

Не мога да си намеря работа по специалността.
Привет на всички!
Завърших висшето си образование, но въпреки това до ден днешен все още не съм намерил работа по моята специалност. Специалността ми не е като да не е търсена, просто не знам на мен ли не ми се получават нещата, бърксм ли и аз самия някъде?
Ще ми бъде интересно да споделите вашия опит и ако някой е бил в подобна ситуация също няма проблем да сподели :)

Коментари

1.   Каква е специалността? Аз си работя по моята, работа си намирам веднага, но там винаги има места затова...

2.   Как да ти помогнем като дори не знаем какво си завършил/а?

3.   А каква ти е специалността? Как да помогнем, като не казваш?

4.   Ами кажи какво си завършил/ авторе! Ние откъде да знаем право ли си завършил, програмиране, или медицина! Аз съм завършил "Радиокомуникационна техника и технологии" и Сигнално охранителни системи и технологии", но повечето обяви искат всеки кандидат да има опит, който аз нямам! Кажи и ти нещо за себе си-така ли стоят нещата при теб!

5.   На мен лично ми се струва, че у нас съвсем не се търсят специалисти. Предпочитат се ентусиасти без ценз с цел по-ниско заплащане. Работих известно време точно като СОТ-техник, като при назначаването си за пръв път чух "SP65". Самообучавах се в движение от нета и се оправях. Стоях им 4 месеца на 800лв, само защото все пак не бях особено уверен в знанията си. Приех го стажуване. Но за специалист това са много малко пари. За съжаление обаче е повсеместно това явление у нас.

6.   Може би у нас, където нищо не е уредено, но пък за сметка на това излизаш от матричното съществуване на изкуствено създадени пътища и схеми от други хора, в които трябва да съществуваме.. И ако след намирането на работа и заплатите удовлетворяваха изискванията, то щеше ли да съществува този псевдо режим в държавата? А може би не винаги трябва да се разчита на дадена специалност, която си учил, а трябва да търсим нещо по-различно, което да ни дава повече свобода на развитие и избор. Дипломата сама по себе си е въздух под налягане и в най-добрия случай, ако се разчита само на нея, човек може да се уреди с малко по-висока заплата от минималната и пълно подчинение като работник.

7.   От нашето поколение, родени след 1980, май много малко хора си работят по специалността. Е, изключвам завършилите медицина. Там е ясно, че след като си учил за лекар ще работиш като лекар, а не като офис асистент, например. Обаче всички останали... Не знам защо е така. Май защото няма реална връзка между университета и бизнеса. В чужбина още от 2 или 3 курс отиваш на стаж и ако те харесат, бъдещият ти работодател дори ти плаща част от обучението, а ти знаеш, че след това ще работиш за него опреден срок. А тук учиш, учиш и накрая я успееш да си намериш работа по специалността, я не. И после половината таксиметрови шофьори или продавачи са с висше образование. Не, че имам нещо против такситата и магазините, но за да продаваш не ти трябва магистратура, а тук, за съжаление, е масово явление.
Чувала съм дори за чистачки с перфектен език и университетска диплома, а в същото време по офисите е пълно с "парашутисти-връзкари", някои даже и без дипломи. Помните случая на въпросната Калина (от там тръгва нарицателното калинка). Изгонили я от университета за преписване, но тате е приятел на когото трябва и нашето момиче става голяш шеф. И за съжаление не е само тя... А стойностни хора, със знания и умения работят я като шофьори, я като продавачи, а ако имат късмет вдигат телефона в някои кол център.