Споделена история от На работното място

Истината или лъжата?
Здравейте, започвам така преди 1 г имах много тежък медицински аборт, който ме съкруши. На работа бях ни жива ни умряла. Сега ми се отдаде възможност да се прехвърля на съвсем друго място в нова обстановка, нови колеги, но ето че покрай прехвърлянето съм изпуснала важен момент. Сега разбирам че съм бременна отново. Първият път казах в първият месец защото вдигах тежести всички се радваха, но... Сега работата също не е лека има много физическа активност. Още не съм ходила на лекар, защото вчера разбрах. Мъжът ми е на мнение да си призная, а моето сърце е свито "как ще ме гледат колегите, ами шефа ми? "Нямам изпитателен срок. Но все пак... Аз исках да изчакам, но тогава ако недай боже нещо стане или започне да личи шефа ще ме пита защо съм крила и губя доверието му за на пред. Наистина не мога да реша.

Коментари

1.   На моята работа, въпреки че не вдигам тежко, казах когато влезнах в началото на трети месец. Ръководителят ми благодари, че му казвам от рано за да може да има време да помисли за моето място, докато ме няма. Колегите се зарадваха и с интерес следяха коремчето, което седмица след това стана видимо. Щом нямаш изпитателен срок - сподели щастливата новина, винаги ще я оценят като при мен, а в последния момент и на тях даваш по-малко време да реорганизират работата и от задачи по това няма да имат време да ти се зарадват.
Ти си в правото си да станеш майка, още повече че си имала трудности досега в това начинание.
Аз подкрепям мъжа ти. Желая лека бременност и спокойно и здраво бебе, чака ви голямо щастие, но и доста умора. Ще се справите!

2.   Гледай си тебе и живота ти, здравето ти. Ти ги заеби как ще те гледат.

Недей да стигаш до крайности за да го научиш

3.   Ако на тази работа не вдигаш тежко по-добре изчакай поне да втория месец преди да му кажеш, за по-сигурно. Ако пита защо чак сега казваш ,ще му обясниш за притесненията си , на всеки може да се случи и никой не е застрахован . Тези неща си ги говори само и единствено с шефа ,колегите ще разберат когато започне да ти личи .

4.   Всяка жена има право да стане майка. Не трябва да те е срам и страх, а да се гордееш с бременността си. Изчакай да влезеш в 3-ти месец и тогава говори с шефа си. Законът те защитава.

5.   Извади си нужните медицински документи. Говори с личния си лекар. Прати всичко на официалният email на отдел Човешки ресурси и/или на работодателя, като ползваш личния си мейл, до който те нямат достъп.
Не казвай на никого, преди да пратиш офицалните документи.
По закон, фимралта е длъжена да НЕ ти давал тежка работа, която може да застраши здрвето на теб и плода. Това са неща, като да не се вдигат повече от 5 кг, да нямаш нощни смени (от 22:00 до 06:00), да не работиш в близост да уреди с лъчения и подобни. Но това може да стане САМО след като са получили информация, че си бременна.
Освен това, работодателят е длъжен да те пусне, като имаш прегледи и прочие свързани с бременноста. Най-добре е, да пускаш молби в писмен, като описваш къде и защо ще ходиш. Така не може да те обвинят в злоупотреба с това ти право (и все пак - не злоупотребявай!).

Щом няма как да те уволнят, няма от какво да се притесняваш.

Моят съвет е да подържаш добри взаимоотношения с работодателя, да пратиш няколко картички по-празници и ако те поканят, да отидеш на фирмените паритата, ако е възможно. Така хем ще си ти спокойна, хем е по-вероятно, като се върнеш, да се върнеш в добра работна среда, а не в някаква токсична обстановка, от която ти иде, да започнеш да крещиш и да си скубиш косите.

6.   Върви и казвай още сега. Или ти е по-важна работата, а дали ще родиш не те вълнува особено?