Споделена история от На работното място

6 дни по 10 часа за 1200 лева?
Здравейте, за първи път кандидатствах за работа във фирма 60k, предложението им е както казах, 6 ни по 10 часа за 1 200 лева. Това изобщо легално ли е? Доколкото знам би трябвало да има някакво максимално работно време в кодекса?

Коментари

1.   Зависи за кой град и за естеството за работата, но ти казвам, че със сигурност има по зле и от това, което ти предлагат. Пределно е ясно на всички как функционира българският бизнес, така че не мисля, че има значение дали има значение какво пише в кодекса. Схеми, схеми, схеми, схеми. Иначе, ако започнеш да задаваш много въпроси, особено да споменеш за кодекса преди да са те наели, не е препоръчително, защото за бизнеса не са удобни кандидати, които си знаят и най-вече търсят правата.

2.   Тези са луди 240часа на месец, тъкмо го смятах, това са 5лв на час, изобщо не си заслужава

3.   Ти базикаш ли се или темата е провокация че те над 70% от работещите ги работат тия 60 часа и то за минималната.Не говоря за София

4.   Абе, тези нормални ли са? Не съм запозната с фирмата, но явно е като много други, които искат с трици маймуни да ловят... Я поискай да ти пратят проект на договор, където черно на бяло да видиш по кой член от КТ ще си назначен и какво гласи той. Ако в него изрично не е упоменато друго се счита, че ще работиш с нормално работно време, което е до 48 часа седмично! Всичко останало ТРЯБВА да се работи и ЗАПЛАЩА като извънреден труд, придружено от съответните документи! Ти можеш и по 12 часа да работиш на ден, но за седмицата отново максимално отработените часове не трябва да надвишават 48.

5.   В куриерските фирми, за позиция куриер в офис плащат по около 800лв за пон-пет по 11часа събота от 9 до 13ч.

6.   Всичко в булгаристаня е легално другарйо!
Нелегални сме само ти и аз, и светлия път към Т2.
Приятен полет.

7.   6 дни по 10 часа за 1200лв за целия месец общо 60часа

или

6 дни по 10 часа всяка седмица, т.е 4 седмици, общо 240часа ?

Не става ясно?

8.   Не знам в кой проект си в 60К, но ще ти кажа, че това е място за студенти-лапенца-дечица мазохисти. Аз бях при джапанките Крокс и издържах точно 2 седмици ( 2 обучение). Там бях на 8.5 часа, като 1 час е почивка. 5 дни седмично се занимаваш с малоумни американци, и всичко за 1100 бруто...в крокс бонуси няма, най-много някой 1 почивен ден в месеца да ти дадат. Абе, приятен полет наистина.

9.   Работната седмица не е 48 часа, а 40... 5 дни по 8 часа = 40. Тоест тези искат статистически да ти набутат още 2 работни дни и отгоре. 1200лв не са изобщо голяма заплата при сегашните цени. Така че ако не си много на зор, вземи да откажеш. Нека не сме роби! Да си намерят който искат. А бе как така 60К бе? Нали в кол центровете даваха 3000лв заплати? И друго не по-малко важно - в кол центровете е ад и ужас. По цял ден се крещи и те навикват, напрежението е огромно и тия 1200лв са нищожни за работното ти време.

10.   Това е многожеланият капитализъм, който толкова много мечтаехме. Свободен пазар - на стоки и труд. Можеш да се пазариш (и да си стоиш без работа), можеш да работиш нещо "нормално" за минималната или както в случая - повече работа за малко повече пари. До колко е законно? Да речем, че е по ръба ... но опитите за търсене на справедливост никак не са в полза на работника. В случая: предлагат ти договор на минималната заплата (~600лв за 40 часа седмично). Другите 20 часа извънреден труд ти ги изплащат на 200% - 600лв (към база минималната). Разбира се, че сумарно за месеца и за годината това многократно надхвърля максимума за допустим извънреден труд, но това по презумпция е недоказуемо - в договора ти ще пише, че си на 40ч/с и ще получаваш минималната заплата (остатъкът ще ти се дава на ръка).
Лошото е, че за минимална заплата изобщо не искат минимален труд! Напротив - изисква си се максимално натоварване!
Можеш да отидеш в Европа. Там обаче ... също ще работиш на минимална заплата. И понеже почти се обезмисля - ще работиш извънредно (при всяка възможност) с една известна надценка (но далеч от 100%).
Честито да ни е на печелившите!

11.   От автора: Оказа се, че съм се объркал тотално и работното време е било съвсем нормално

12.   От номер 4 до номер 9: да, грешката е моя. Работната седмица е 40 часа, а извънредния труд не трябва да надвишава 48 часа седмично, освен с изричното писмено съгласие на работника и то пак спазвайки задължителния минимум междудневна и междуседмична почивка.