Споделена история от На работното място

Защо ни плащат толкова малко?!
Работя във Френска фирма, административна позиция. Води се въвеждане на данни, но реално е много повече от това - трябва да знаеш добре френски, правиш разчети, проучвания и т.н. И за всичко това ни плащат 1500 и то бруто, тоест чистото е доста по-малко. Това е в София. Кажете ми как е възможно това? Все повече се увеличава работата, но никой не говори за повишение на заплати, при условие, че вече касиерките в Билла-та получават повече. Не виждам при тези цени как човек може да се оправи с по-малко от минимум 2000 лева чисто, след удръжки.

Коментари

51-66 от 66

54.   До 52,
Такива мнения най-много ме дразнят!!
Първо, с бране на ягоди във фермата, какво точно означава, че не се е лишавала от нищо????? За транспорт ли е плащала. за наем ли, на кино ли е ходила, на ресторант? Обикаляла е моловете за дрехи и други работи ли????
Второ, тия там във Финландия според теб защо им са високи заплатите??? Защото са ходили да слугуват в Германия, Франция, Австрия, Швейцария и т.н.? Или са си оправили градинката, за да може такива като майка ти да им бере ягодините?!?!
Трето, такива пари са "спестени" пари само в нашата държавичка, за Финландия са нищо.
Четвърто, това живот ли е? И един млад човек (не студент) как може да се развие там? Като се върнеш в България с 5-10, 100 хиляди какво? Като си бил прост и не си постигнал нищо сам в България какво според теб ще стане с тия пари? Да, на някои ще им се отвори парашута и ще почнат бизнес, други ще си купят 1 кутийка....апартаментче и дотам. После пак във Финладния на ягодите или касиер в Билла.

55.   До 53 - Защото цената на капитала, рядко оправдава покупката на жилище за тази цел, особено от индивиди. Поемаш голям риск и се обвързваш дългосреочно, ще се налага да плащаш за ремонти, за такси и застраховки, да се грижи за това, да имаш наематели и прочие.

Ако един апартамент е 200 000 лева, ще ти трябва 50 000 за предлата и да плащаш масивни лихви. Първите години, ще плащаш отгоре и то доста, от твоя джоб.
А ако просто имаш 200 000 лева, ще си далеч по-добре, да инвестираш в земеделска земя. За тези пари, ако имаш късмет, можеш да намери 150-160 дка земя, при рента от 40-50 лева на година, ще си докарваш едно 6-7000 лева, без да се знаимаваш с наемателите, ремонти и данъци. Освен това, винаги можеш да продадеш земята или част от нея, ако имаш нужда от пари.

Затова и казвам, че ако има жилище от баба си, ще е подобре да го продадеш и да инвестираш в земя.

56.   55, съгласен съм, ама има една подробност. В момента читава земя е почти невъзможно да намериш, най-много някое малко парче от 1-2-5 дка. Отделно си трябват и определени знания какво точно да купиш.

57.   За да получаваш, трябва да се договаряш директно с клиент!!!!!

Иначе казано Работодател е посредник между ТЕБ и неговия Клиент.
Махаш посредника и СИ ТИ!!
Колкото по-малко посредници, толкова повече пари получаваш.

Ми то това е основата на Капитализма.
Не знам как може големи хора да не знаят АБ-то.
Заслужават си заплатките

58.   трябва да се обединим българите!

евреите и америка ни убиват!
заедно със сатанистите
да сте чували за убийци на икономики??
целия запад ни мрази защото сме част от истинското, от Изтока
ние сме духовен народ а западът не

59.   Видях ей сега в друг пост сайт за обяви за работа и надзърнах пак от любопитство.
"Адекватно заплащане" хаххахха без посочена сума, да се знае какво е адекватно според работодателите. После се сърдят, че нямало желаещи! Че как да има, кой да желае "адекватно заплащане" като не е изяснено дори адекватно според кого и какво? !
А който си загуби времето да отиде на интервю за да попита лично и на място, получава феодално отношение тип "какъв наглед си ти, че за пари питаш"!
Проблема е, че още има (все по- малко) хора, които са принудени да клекнат на обидно ниски заплати. Но им изтича времето на "феодалите".
Дори като самонаети лица можете да изкарвате поне толкова, колкото ви предлагат тези използвачи!

60.   То и конкретна сума вместо "Адекватно заплащане" до посочат все тая. Дори да кажат 1 200 лева, при тая инфлация (петнайсетина процента според НСИ и около 40-50 реални за повечето хора) ако обявата стои един месец на сайта вече става безмислена. Ще трябва или да променят посочената сума всяка седмица или да рискуват да нямат желаещи и то при положение, че са доборнамерени и надеждни работодатели, каквито в България май няма много.

61.   Всичко е много просто: трудовият пазар е извън ръцете на самите ряботници. Вилнее скотският манталитет и човекът предпочитa да зяпа пода когaто дтане напечено, вместо да се бори: "е, заплатата е ниска, но ако повдигна въпроса ще ме уволнят, някoй друг ще работи на тази заплата.."

На запад ако уволниш 1 работник, всички излизат на стачка. Ниски заплати? Стачка. Лоши условия? Стачка. Полиция - коктейл молотов. Там работникът е шеф, а политикът говедо именно защото работниците са осъзнали, че шефът се нуждае от тях, не обратното.
Да си яде Бай Гaньо мерцедеса когато му се спре целия бизнес, особено по време на някоя важна поръчка: "започваме рaботa когато вдигнеш заплатите - ку щеш..." Докато не стане и тук така ще им бачкаторим на доброто заплащане и динамичния екип.

Е за това на запад на 7-ми час, 59-та минута човекът става, тегли и заминава. Минималната му заплата храни цяло семейство, а ние за 13ч на ден под и над масата не можeм да се изхраним. Ама туй не му е паднало от небето, а той си го е извоювал и продължава да се бори, за да си тръгва навреме най-малкото.

62.   Пробват докато мине. Явно още минава.

63.   Ти остави, че плащат малко, остави, че масово лъжат с осигуровките, ами доста се и гаврят с хората, бавят заплати и т.н. и накрая същия селски тарикат се чуди защо няма работници и всички бягат.
И не, не вдява и не вдява, пък той цели 800 лв дава, осигурява на минималната, но пък работиш 12 часа, а в събота само до обед (брей каква щедрост!), плаща кога се сети, отнася се с хората като с малоумни, крещи, обижда, глобява и не, ама защо хората бягат, а на интервютата идва само пълни мал...ци?
Ами идеята си нямам защо.

64.   N61, свали розовите очила. Ставаш за агитатор по митинги, но се видя, че у нас и от тях няма никаква полза. Проблемът си е от най-високо ниво: няма производство, няма икономика. На малкото "даващи (само) хляб" им е пределно ясно, че са твърде малко малоумниците и лудите глави дето ще рискуват и този залък. Виж, ако имаше достатъчно работа и въпросните недоволни просто да можеха да отидат веднага на друго място, то работодателите щяха да започнат да се конкурират със заплатите.

65.   До 64 - Добави и корумпираните работнически съюзи, котио се активрат само и едиснтвено по политически причини.

Но все пак съм съгласен с 61. Има начини, за съжаление, средностатстическия българин е прекалено мързелив и страхлив.

66.   N64 съм. За съжаление не мога да отрека факта, че българинът е мързелив и страхлив. В добавка - и безотговорен. Получаваме заплати доста над средните за страната, но колегите нямат нищо против да си поцъкат на телефона в работно време, да си пушат максимално често, да закъсняват, да си удължават почивката и да спират работа по-рано. За отношението към инструментите и техниката... да не говорим. Все пак това съм виждал да го правят и французи, и германци... По-малко в количествено отношение, основно защото много повече ги следят и санкционират. Тук в крайна сметка на работодателя много не му отива при ниските заплати, да налага глоби и да следи стриктно за трудовата дисциплина. Иначе казано - порочен кръг.

67.   66, проблема у нас друг и той е, че няма независим бизнес. Всичко се контролира от ченгета, мафиоти и подобни. Същите държат на хранилка във фирмите голям брой некадърници, като се започне от висшия мениджмънт и се стигне до най-ниските нива. Целта е проста - да демотивират нормалните хора, да ги направят апатични и послушни. Такива хора най-лесно се управляват. Голяма част от фирмите реално могат да дават много по-високи заплати и да имат много по-добри кадри, което пък ще им донесе много по-добри резултати. Само, че просто не искат, защото ще се раздвижи пазара и ще се спре тъпченето на населението. Това пък в по-дългосрочен план би разтресло мафиотското управление на страната, от което те ще загубят много повече. Ще дам само два примера, които са много показателни. Първия е международна компания, управлявана на местно ниво от потомци на комунистическа номенклатура. Цялата фирма беше напълнена с кухи позиции, а дори и тези, които не бяха кухи, пак бяха заети от връзкари, които не вършеха нищо. Резултатите бяха отчайващи, но промени не се правеха, докато накрая не закриха почти целия бизнес. В същата компания имаше и много показателен отдел илюстриращ целия мързел и некадърност. В него работеха двойно повече хора отколкото бе нужно. Съответно по цял ден пушеха и си цъкаха по телефоните, а каквото свършеха постоянно бе неточно и генерираше допълнителни разходи и проблеми. Имаше разбира се и работливи хора, но и те като видеха, че колегите им по цял ден се скатаваха, а накрая получаваха еднакво, много ясно, че и те правеха същото. Никой обаче не си мръдна пръста да изгони мързеливите и да увеличи заплатите на читавите. Всичко веднага щеше да заспи. Другият пример е отново с голяма компания, с няколко фабрики и складове из страната. Заради лоши условия и заплащане тази в София е с постоянно текучество и липса на персонал. Вместо да подобрят условията обаче, от фирмата командироват постоянно хора от другия край на България, което им излиза доста по-скъпо, но не пипват заплащането. Та, така. Това е истината.

68.   или шефа на бизнеса няма пари за заплати заради лош фундамент на неговия бизнес и лошо финансово образование или парите които трябват на работниците, собственика на бизнеса ги има но заплата
от 3000-4000 лева нагоре му "тежат" и неможе да управлява фирма с добре заплатени служители

69.   Търси си друга работа. В нашия сектор заплатите скочиха по две. Никой не пита работодателя дали може да ги плаща или не, но иска.
Българските работодатели плащат повече.

51-66 от 66