Споделена история от На работното място

Трябва ли да си търсиш работа чрез сайта на компанията?
Гледам големите енергиини дружества и наистина хубави филми никога не публикуват свободни позиции в сайтове като Джобс. Те и на сайтовете си рядко ги публикуват, но много от тях ценят да си проактивен и подканват да пращаш сиви на имейл.

Искам да попитам хората с опит дали така сте имали повече успех в намирането на свястна работа спрямо пращането на сивита по обявите в Джобс?

В Джобс освен ако не си ИТ всичко друго е нископлатено и неприятно да го работиш. Миналата седмица пратих на 6 обяви сивита и нямам никакъв отговор, никой не ми е звънял, а дори в кол център кандидатствах, а там уж взимаха всеки.

Вече се отчаях и мисля да търся дирекно през фирмените сайтове. Освен това никога не съм виждал университет или посолство например да публикуват обява за работа в него в такъв сайт.

Ако не си ИТ не можеш да направиш хубава кариера с тъпите обяви в Джобса.

Коментари

1.   Джобса е като вестниците с обяви от едно време - предимно нискокфалифицирани и зле платени позиции.

Принц Ерик

2.   Стига с тези вечни аргументи, сякаш света е само ИТ. Намерих си работа именно от джобс. Всички ти обясняват ИТ, връзки, вярвате, разказват, преразказвате кой, как се уредил и край. Просто си търси работа в големи фирми, реални осигуровки, и коректни условия. Извади фирмите, които ти харесват и си изпрати св-то с мотивационно писмо, без да има конкретна позиция. Така си намери работа съпругът ми в топ компания без да имат обяви, без връзки. Просто пращай св-та. Извади си топ фирмите в твоя района, създай си система, извади фирмите, прегледай ги, адаптирай си св-то, провери го дали е правилно написано. И тъй като съм работила това, масата от хората изпращат абсурдни св-та, имейл с думата "дупето....", снимки в кухнята, по потник, потресаващи автобиографии и накрая олеле не става, всички са виновни. И си изпратила само 6 св-та, сякаш само толкова са подходящите обяви, търси навсякъде, обърни се към посреднически фирми.

3.   Не ценят "да си проактивен", а просто твърде лесно и бързо си намират кандидати и няма нужда да плащат на Джобса за обява. Пращай на и-мейл, нищо не губиш, но вероятността да търсят човек точно в него момент и да нямат по-добра кандидатура не е толкова голяма, но все с някоя фирма може да извадиш късмет, нищо не се знае...

4.   Ми те колко от обявите в Джобса са фективни... Звънял съм около час след публикуването и са ми казвали ,че вече са си намерили човек или пък се е случвало да отговарям на изискванията и даже не се обаждат за интервю...

5.   А ти какво предлагаш? Каква професия, образование и квалификация имаш?
Аз си намерих преди време работа по този начин, директно писах на шефа, обаче фирмата е от моя бранш, имах дипломи и опит. Затова пиши какъв ценз имаш, за да те посъветваме.

6.   Не става с обяви.

Какво ти трябва в България освен "връзки"?!