Споделена история от На работното място

Работа на круизни и речни кораби ?
Здравейте,
Искам да знам всичко за круизните и за речните кораби отделно.
Как е работата там като ниво на стрес, заплащане, кандидатстване, работно време. Ще се радвам да чуя мнения.

Коментари

1.   Познавам човек, който работеше преди.
Много е работното време, когато си там по цял ден се работи от сутрин до вечер без почивен ден. Почивката е, когато ти е отпуската и май компанията ти плащаше самолетните билети.
За тези кораби искат стаж задължителен поне 1 година от преди това да имаш по професията, която ще работиш там.
Спиш в стая с колега.
Заплащането отново варира според професията. Май е от 2000 до 4000 евро нещо такова. Там няма да имаш разходи и може да спестяваш почти всичко.
За стреса и за кандидатстването не знам, не съм работила лично. И не бих работила.

2.   В YouTube има един канал, който се казва "Готвене за начинаещи ", човекът, който прави видеата е работил на такъв кораб и е качил и видео, където споделя опита си като работник в кухня на такова място. Доста информация е споделил в това клипче. Мисля, че едно от първите качени в канала му.
Съжалявам, че не казвам нищо конкретно, но все пак се надявам да съм помогнал до някъде.

3.   Аз ти пиша от кораб.
Не е зле, но трябва да си корав за да издържиш на постоянния стрес. Има и хубави и лоши страни, хубавите са:
- Добри пари - около 2к евро на месец.
- Пътуваш - нали всички споделят в Инстаграм как обичат да пътуват, ето шанса им.
- Пестиш - имаш храна, стая и реално разходите ти са за цигари или като излезеш от кораба от дъжд на вятър.
- Градиш характер и дисциплина - като в казармата е.
Лошите страни:
- Работата е доста, зависи според позицията, но е около 10-12 часа.
- Често има интриги понеже живееш с хора в затворено пространство.
- Като цяло стреса е много.
Корабите са добър начин да изкараш пари за година-две-три за да спестиш пари, но в никакъв случай не бих го препоръчал за постоянна работа.

4.   Имам братовчедка, която работеше на такъв кораб. Ами за млад човек с много енергия става, но след време се натрупва страшно много умора.
От нея знам, че реално няма работно време. Тя беше нещо като стюардеса и ми е разказвала, че не е рядкост клиент да те събуди в 3 през нощта за да му занесеш питие, например. От друга страна тя работеше на голям лайнер и обиколи половината свят. Освен това заплатата и беше страхотна. Обаче го работи само 2-3 години, след това се върна в България, намери си работата в офис, омъжи се, роди и така. Както каза, това е страхотно приключение, ако си на 22, но след 30 вече не става. Така, че ако току що си завършил, пълен си с енергия и нямаш семейство, давай. Ако обаче си родител и просто търсиш начин да изкараш повече пари, едва ли това е най-подходящата работа.