Споделена история от На работното място

Относно копие на ЛК
Здравейте! От известно време имам намерение да си намеря нова работа и преди около седмица успях успешно да премина всички етапи на кандидатстване в друга фирма. Дотук добре, но след скорошно свързване от HR-а на новата фирма ми бе казано, че трябва да изпратя копие от ЛК, а останалата част от документацията може да бъде внесена на по-късен етап. Това се извършвало с цел по-скоро да стартирам на новото място (макар и едномесечното ми предизвестие в старата фирма да се припокрива с няколко дни в новата). Доколкото знам, достъп до подобна информация би следвало да бъде предоставян в много ограничен брой случаи. Как смятате, редно ли е това изискване или информацията се събира със злонамерена цел? Наясно съм, че изготвянето на работен договор се осъществява на базата на информацията от ЛК, но това настояване просто ми се струва fishy.

Коментари

1.   до автора-сподели в коя област работиш, не е нужно да казваш къде точно и в кой град, но поне какъв вид е професията ти, така лесно ще се разбере какви са целите на ония, които са ти поискали копие на картата. Винаги искат, но ако работиш на определени места... , може и целта им да не е много благородна. Важно е в каква сфера си...

2.   По закон работодател или негов представител има право само да препише данните от ЛК, но в България 80% от работодателите копират, за да се презастраховат от объркване на цифра от някой служител. Дали да пращаш копие е твое решение.

3.   Навсякъде при почването на работа се изисква копие на личната карта. Този документ е задължителен. От фирмата си събират няки от документите предварително.

4.   Искат ти я, защото има информация от нея, която трябва да се попълни в трудовия договор - ЕГН, № на ЛК, дата и орган на издаване. Съвсем стандартна процедура, можеш да спиш спокойно, не са тръгнали да теглят бърз кредит на твое име.

5.   от 4 до малоумниците, които са дали 1 звезда на коментара ми - айде обяснете защо? Някога работили ли сте нещо, виждали ли сте трудов договор или заповед за назначаване, да знаете какви данни се попълват вътре??? Ако ще и граждански договор да е, пак се вписват тези данни. Отделно, че работодателят е длъжен да подаде и определени документи към НАП, в които също е нужно ЕГН на служителя/работника? Или дай да слагаме една звезда на всичко, защото си нямаме хал хабер от елементарни факти?

6.   Копие от ЛК се иска при назначаване, но предварително - не.