Споделена история от На работното място

Уж нямало млади за работа и населението застарявло, а като започна някъде винаги съм най-голямата (84 набор съм)
Прави ми впечатление, че когато започна нова работа ( говорим за административни позиции) винаги аз съм най-голяма, а останалите колежки са обикновено с 3, 4 години по-малки от мен. Чудя се какво работят жените набор 81, 82, 83 едва ли всички са шефки или са в чужбина. Писна ми аз да съм най-стара от колежките, уж застаряващо население, уж нямало млади за работа, а пък навсякъде нямат дори 35 г. служителите. Та ще се радвам да споделите дамите на 40 г. и около тази възраст с какво се занимавате. Знам, че темата е смешна за повечето, но наистина не се връзва с твърденията, че нямало млади хора за работа и населението застарява!

Коментари

1.   Разпитай за шивашки предприятия край теб, там ще намериш жените над 40, които са загубили препитанието си, не са станали шефки, не са заминали и по чужбина. Младите момичета намират работа по-лесно от младите момчета. Но особено лелеяният у нас "малък и среден бизнес" ги иска до 35. Ако жена на 40-50 загуби работата си, много трудно успява да намери работа на същото ниво. Успех е да пробие за продавачка, защото 8 часа над шевна машина не са никак приятни, нито пък адекватно заплатени.

2.   Авторке, не ги виждаш, защото по нашите ширини се вихри страшна трудова дискриминация по възраст и пол. Нееднократно съм срещала направо написано в обявата “Търсим жена”, Търсим мъж”, Търсим до 35 години”. Не ти пожелавам да го изпиташ на гърба си. Баща ми си загуби работата преди години (с образование, работеше по специалността си), ходи на сумати интервюта и директно му казваха, че си търсят до 35 години, него не го искали, понеже бил на 50 и скоро щял да излиза в пенсия. Нямало да бъде дългосрочно.
Ж23

3.   Към автора:навярно сте права относно това, но трябва да отчетете и някои други фактори:1во говорите за административна работа с риск да ви засегна(а и не искам да го правя вярвайте ми) това си е връзкарска работа и трудно някой без правилните контакти или сериозен опит(какъвто вие вероятно имате) би успял да се уреди на такава позиция, 2ро голяма част от младите работят по големите градове или са в чужбина, какво да говорим за малките населени места почти не останаха хора, камо ли пък млади, 3то отновно се връщам на първата точка, може би съдите по вашата работа, но отново казвам едва ли един 20-25годишен човек би се уредил на подобна работа без опит или контакти, погледнете възрастта на бармани, сервитьори, крупиета, ит-специалисти и др подобни, там са основно млади хора

4.   Авторката: Номер едно не съм съгласна с теб защото аз, като бях на 29-32 години ми беше най-трудно ходих на десетки интервюта и нищо, освен това преди имах колежка на 29 години, която ми каза, че две години е търсила работа. Другото, което ми прави впечатление в този сайт е, че масово 25, 26, 27 годишни момичета се оплакват, че не могат да намерят работа!

5.   Съгласна с номер 1 и 2. Жена на 36 съм-много лесно беше, когато бях под 30 и без семейство и деца. Бях чувала, че така се случва и сега го виждам. Това е причината, авторке.

6.   2, какви са тия малоумни работодатели. Значи на 50 ще излиза в пенсия скоро и не е дългосрочен. А до пенсия има 17 години (50-67). Значи разчитат, че когото наемат почти сигурно ще стои 20 години при тях, а и повече. При такива идиоти няма как да стане.

7.   Българските работодатели масово не знаят къде се намират, още по-малко пък какво искат. Търсят млади хора, за да им работят за малко пари и едновременно с това да горят от желание да се доказват. Същевременно обаче искат младия човек да има опит и да знае и може абсолютно всичко, което е пълен абсурд. Затова, когато им се яви млад човек на интервю и няма опит или има такъв, но много малък, го отпращат. Смятат, че ще дойде някой на 25 години с огромен опит, а те ще му плащат 800 лева и той ще им седи за тия пари следващите 20 години! Нямат желание да инвестират в обучение на кадри, нямат желание за финансови стимули, не предлагат никакво развитие и после реват как нямало хора. Ами, няма да има. На първата ми работа преди време бяха много изненадани, че съм напускал. Ми, напускам естествено. Нито заплатата ми заплата, нито има някакво развитие, нито нищо. За какво да стоя. Съвсем скоро пък се свързаха с мен от една компания да ми предлагат работа. Казвам им добре, нека видим каква е офертата. Минах едно дистанционно интервю и днес ми се обаждат да ми кажат, че нямало да продължим, защото не съм им изглеждал решен да си сменя работата. Естествено, че не съм решен. Те абсолютно нищо не са ми предлагали! На база на какво да съм решен? ! Тотална липса на елементарно отношение! За не толкова дългият си трудов стаж до момента съм се убедил в едно: работодателите искат свити служители, които по една или повече причини да бъдат закотвени в конкретното населено място и най-вече в тяхното предприятие. Ако тези служители са и кадърни вече е направо печалба от тотото. Ако пък им се мазнят и доносничат, направо нямат равни. Само, че вече не сме 1990г. и хората са мобилни. Всеки се интересува как да си нахрани семейството и да може да си почине в определеното за това време, без да му се налага да робува за без пари.

8.   А пък при мен точно обратното. Момиче на 26 години съм (1996 набор съм) и съм медицинска сестра по професия и където и да започна работа ВИНАГИ аз съм най-малката в колектива. Другите са доста по-големи от мен от 40 и нагоре годишни и това много ме дразни защото не мога да намеря общ език с тях искам да намеря хора на моята възраст, но не знам къде.

9.   Номер 6, всеки път като напиша плюс, не излиза в сайта като коментар, нямам представа защо. Когато се случи това, баща ми беше на 54, а възрастта за пенсиониране мисля, че беше 65. И да, 9 години не им било дългосрочно. Отпратиха го с такива думи буквално от десетки интервюта. Областен град.
Номер 2

10.   До 8! Защо не може да намерите общ език с Вашия колектив и каква полемика води той?

11.   Зависи си много къде работиш и на каква позиция. Ако си на традиционно смятаните за "младежки места" като МакДоналдс, нормално е 84 набор да си най-голяма. Аз съм 82 и в моята фирма съм някъде "средно поколение", даже към по-младите, защото колегите са от 62 до 97, но особено в администрацията всички са около моята възраст или даже малко по-големи. Така, че много си зависи от фирмата и позицията. В международните фирми няма такава дискриминация по възраст и е съвсем нормално секретарката да е на 50, счетоводителката на 60 и т. н., защото на хората им трябват професионалисти с опит, а не офис украшения, както масово се назначават по мутренските фирми.