Споделена история от На работното място

Как да отида на пазара на труда?
Вече съм работил 1 година и 4 месеца в една фирма. Казаха, че идват съкращения. Ако ме съкратят, не уволнят, а съкратят, имам право да отида на пазара на труда, където в продължение на една година ще ми плащат, нали така?

Но чух, че съкращението трябва да бъде извършено по специален закон. Може ли да ми кажете кой е този закон, че да се обадя на шефа и да му кажа да ме съкрати по този закон?

Фирмата е частна охранителна фирма. Съкращенията идват от обекта, на който работя. Ако не ми бъде намерен друг обект до 30 дни, ще ме освободят от фирмата.

Коментари

1.   По никакъв специален закон не е, а по специален член и то там става въпрос за "съкращаване". Като трябва да ти изплатят 2 заплати мисля след уволнението. Ще ти плащат 60-70% от средната ти заплатата, за последната година и половина за определен брой месеци(зависимост от трудовият ти стаж, мин. е 3 месеца). При никакви обстоятелства не подписвай "по взаимно съгласие" в такъв случай тъй като няма да имаш право на обезщетение за безработица или в най-добрият случай беше минималното по 7-9лв. на работен ден.

2.   Потърси в интернет с думите кодекс на труда и намери кой член на закона е за прекатяване на трудовото правоотношение

3.   Паричните обезщетения за безработица се изплащат ежемесечно през месеца, следващ този, за който се дължат, за период според продължителността на осигурителния стаж.

За осигурителен стаж на лицата се зачита времето след 31 декември 2001 г., през което те са осигурени за безработица.

Срокът за изплащане на паричното обезщетение за безработица се определя както следва:

Осигурителен стаж с осигуряване за безработица за времето след 31. 12. 2001 г. (години)

Срок на изплащане
на обезщетението
(месеци)

до 3 години

от 3 години и 1 ден до 7 години

от 7 години и 1 ден до 11 години

от 11 години и 1 ден до 15 години

над 15

(чл. 54в КСО)

Право на парично обезщетение за безработица имат лицата, за които са внесени или дължими осигурителни вноски във фонд „Безработица“ най-малко 12 месеца през последните 18 месеца преди прекратяване на осигуряването и които:

са регистрирани като безработни в Агенцията по заетостта;
не са придобили право на пенсия за осигурителен стаж и възраст в Република България или пенсия за старост в друга държава или не получават пенсия за осигурителен стаж и възраст в намален размер или професионална пенсия;
не упражняват трудова дейност, за която подлежат на задължително осигуряване по Кодекса за социално осигуряване или законодателството на друга държава, с изключение на лицата сключили трудов договор за краткотрайна сезонна селскостопанска работа за един ден
(чл. 54а, ал. 1 от (КСО)