Споделена история от На работното място

Натиск да напусна сам
Здравейте, ще бъда кратък. Oт 3 години и половина почти съм в една фирма. Не съм вярвал колко подли и коварни хора съществуват. В началото шефа каза на старите работници да ми покажат работата и нищo такова не се случи. Говорят, че за нищо не ставам. Работят от 15 и повече години и се правят на велики, а всъщност са трагедия. Сутрин седят на масите и не поздравяват, все едно никой не влиза в стаята. Те са едни обикновени работници, а се държат все едно фирмата е тяхна. Ядеш и пиеш на една маса и после ти забиват нож в гърба. Незнам какво да правя, мисля си че искат да ме принудят да напусна и да си останат те. Заплатата е 1000-1100 лева, но е хубаво, че осигуряването е на реалната заплата. Kaкво бихте ме посъветвали, да стискам зъби или да се махна от тези кофти колеги и шеф?

Коментари

1.   Говори с шефа ти. Той не знае, че никой не те е обучилни накрая ще излезеш мързелив и виновен. Те така и така не те хатесват и те мислят за конкуренция, няма какво да губиш.

2.   Щом работиш там 3 години и половина вече едва ли щяха да те държат там, ако за нищо не ставаш. А и това, че не те поздравяват какво ти пука. И ти не ги поздравявай, отишъл си там да изкарваш пари, а не за социални контакти.

Чингис Хан-Скандинавеца

3.   Кофти е, и аз търпя постоянен disrespect от по-възрастни работници - на години и опит - защото работата ми е в нискоквалитетни сектори, където работят предимно хора отдавна отказали се от живота, ако мога така да се изразя. Предполагам че досега те е задържало относително доброто заплащане, но ако наистина вече не можеш да търпиш, опитай да се преквалифицираш.

4.   Търси си работа, но преди да намериш нещо сигурно, не напускай сегашната.
Не обръщай внимание, че колегите не те поздравяват.
Ти ги поздравявай, те ако искат!

5.   Не им обръщай внимание. С такива стари кучета няма как да се сприятелиш. Те винаги ще работят срещу теб, за тях това е полезния ход. Те са свикнали и с тази фирма, и един с друг, с времето промяната на работното място става все по-трудна. Всеки нов, по-млад служител за тях е опасност, защото може да се обучава, за да заеме мястото на по-стар. Затова се стремят да направят всичко възможно, за да ти пречат с крайната цел да бъдеш уволнен или да напуснеш сам.

6.   Може фирмата да не е добре финансово и това да доведе до отстраняването ти независимо как си вършиш работата. Важното е да си трудно заменим за да избегнеш съкращения.

7.   Първо си намери друга работа и тогава напускай!

8.   Брат напълно те разбирам. Моята ситуация беше същата. Вече беше време да започна работа и сам да си изкарвам парите и започнах в склад в, който се задържах около 3 години. В началото беше ок, но после "колегите" започнаха да се държат неприятно с мен, обсъждаха ме зад гърба ми и т. н. Според мен причината беше, защото те бяха достааа по-стари от мен и нямахме общи теми на разговор освен за работа и понякога на почивките аз се делех от тях, защото ми беше до гуша стигнало да слушам едни и същи работи всеки ден и си гледах фейсбук и youtube в почивките. Накрая прецених, че не издържам и напуснах и не съжалявам, а напротив - много съм щастлив, че се махнах от там. Сега започнах работа с много по-малък колектив и все с млади хора и ми е в пъти по-добре и съм щастлив! Моя съвет е да се махнеш, надали нещо ще се промени за по-добро щом се е стигнало до тук. И си търси работа с по-млади хора, не е гаранция, но шанса да се разбираш с тях е по-голям отколкото с пенсии. Успех!

9.   "Заплатата е 1000-1100 лева"

Има ли нужда от повече анализи? Това само по себе си говори колко (не)успешна е тая фирма... Това е пенсия, не заплата, и не е повод за никаква гордост, че работиш на подобно място.

10.   9, че фирмата не е топ работодател, явно не е. Но и не знаем какво точно се работи, вероятно нискоквалифицирана работа, за която тази заплата е добра. Щом има кой да работи за толкова, явно е ок.

11.   Спасяване му е майката (и бащата).
Работих няколко месеца във Франция, в Париж, но в българска фирма. Шефът беше решил, че е хванал бика за рогата и изобщо не ебаваше за работа. Беше се доверил на един млад мъж да му движи дейностите. Въпросният беше яко асоциален, но основният проблем му беше треперенето за позицията, до която се беше добрал. На всичкото отгоре имаше претенции да се справя като електротехник без да има допирни точки с въпросната наука. Та аз бях отишъл там като такъв и съм му се видял реална заплаха. Та като започна едни спънки да ми върти... Махнах се и не съжалявам.
Истината е, че няма оправия налетиш ли на такива сноби. Не, че не са навсякъде... Но при някои обстоятелства има шанс да бъдат оборени. И това ми се е случвало при това в зората на кариерата ми. Шанса за успех не е никак голям, а се изисква мощно мобилизиране в днешно време по-скоро бих сменил скоропостижно работата. Особено при положение, че обикновено заплатите са мижави навсякъде, а всички търсят специалисти. Когато обаче открият такъв, на мига решават, че той е умрял от глад и ще им трепери за залъка си. И всичко пак така...