Споделена история от На работното място

Невъзможност за справяне на работа
Някой запознат ли е какво се случва със служители, които не могат да си изпълняват задълженията както трябва. Например бавно ориентиране и бавно работене, грешки, които могат да навредят на качеството на работа - без значение дали става дума за работа като касиер, общ работник във фирма за дистрибуция, работа с храни, куриер, сервитьор и т. н Какви биха били последиците, ако това се случва с първата работа на човек след подписан трудов договор - може ли да бъде уволнен дисциплинарно и да не може да си намери работа, правят ли се медицински изследвания за уточняване на диагноза (ако има такава )Има ли вариант да не се пише в книжката, че става въпрос за уволнение? Също така, ако става дума за психологически проблем, а не психиатричен това брои ли се за причина да не можеш да навредиш на човек, който не е добре или го има само при по-сериозните заболявания/състояния. Благодаря предварително.

Коментари

1.   Ако човек не се справя на работа, има общо взето 2 варианта: или се научава да работи качествено (щом му е първа работа, е нормално да е зле в началото), или си намира друга работа, с която се справя.

2.   Обикновено работодателят ти идва при теб, казва ти, че не си подходящ за работата и гледа да те освободи по взаимно съгласие. Рядко фирми се занимават с дисциплинарни уволнения. Това може да се случи, ако си спрял да ходиш на работа например и нямат връзка с теб, все някак си трябва да ти прекъснат договора. Но най-общо, ако работника не се справя, го принуждават да си разпише сам молбата по взаимно съгласие и толкова.

3.   За това има изпитателен срок. Ако не се справяш, не те назначават на постоянен договор, а те освобождават.

4.   Ами ако не се справяш или не се разбирате с менижърството, обикновено просто ти прекратяват договора, понеже стандартно има 6 месеца пробен период, в който могат да те освободят без предизвестие. В такъв случай това не е уволнение, а просто те освобождават и нищо не ти пише в книжката, не се попълва причина за това.

За да те уволнят трябва да си направил нещо много лошо, да откраднеш, да направиш фрапантна грешка, която да струва много пари, да не отидеш на работа и т. н. И преди д ате уволнят са длъжни да ти направят писмена забележка 2 пъти. И тогава чак на трето провинение се уволнява.

Дори и да имаш телк и да си болен и т. н. това не те предпазва, ако си в пробен период(първите 6 месеца). В този период могат да те махнат без да дават причина. И от днес за днес.

5.   Аз пък се справям толкова добре с работата, че всички жени в моят офис, се опитват да ме изкарат некадърник... непрекъснато зли нападки и бях обвинен за една маса работи, които са отпреди дори да започна работа там. Не знам дали шефа разбира добре това, което се случва, но аз съм сам срещу всички тях... кой иска такъв човек в своя "колектив", нали.
Харесвам си работата, учих много години точно за нея и сега съм принуден да напусна.
Няма значение колко си добър в работата си, трябва да целуваш задниците на "колектива", да се "мазниш" и да си "изгоден" за всички....

6.   Ako искаш да получиш максимално полезен информативен отговор, питаш съвсем конкретно за твоя случай, а не разтягаш локуми.

7.   5 да и при мен е така, останах единствения мъж на офис само със жени. Аз за себе си разбрах, че повечето хора, работещи по фирмите са пълни боклуци и ще си търся начин да започна като преподавател в университет, там поне ще съм заобиколен с умни хора.

8.   Ако имаш дар словото да им замазваш очите, че не можеш да се справяш със задачите, можеш да станеш и шеф. Тук всичко е сбъркано.

9.   Ще те накарат да подпишеш, че искаш прекратяване на договора по взаймно съгласие.

10.   Не е чак толкова строго, работя в една фирма, като настройчик на шприцове от 8 години, повярвай ми преминаха всякакви изроди и на всички от тях бе дадено шанс да се научат. Повечето се махнаха сами, останаха и такива, които не знаят и 2 2, но са общи работници, а даже и за такива не стават, и въпреки това ги държат на работа. Е поне има с кого да се забавляваме на чужд гръб. А други идиоти просто бяха толкова забили, че сигурно не разбраха и че са ги освободили от работа.

11.   Разделят се с него по взаимно съгласие, тоест обясняват му, защо е по-добре да си подаде доброволно молба за напускане.