Споделена история от На работното място

Как да популяризирам фирмата
Имам нужда някой опитен в бизнеса да ми помогне.

От скоро имам фирма за дограми. Има клиенти (предиимно през познати, които са ме препоръчали), но не достатъчно, че да уплътня работниците и затова ги пускам да си работят допълнително час пром. Правя само качествени неща и предлагам най-добрите цени в града, защото си слагам минимална надценка.

Как според вас да намирам повече клиенти? Пускам обяви вкл. и във фейсбук групи, но никой не се обажда. Обявата стои само първия ден по-отгоре и после потъва някъде надолу. Платените обяви също не помагат, явно хората предпочитат някой да им препоръча, а не да се доверят на непознат от обява, което е разбираемо, разбира се.

Имам сайт, но не е популязиран и не излиза на първа страница в гугъл. Мога да си платя да излилза на първа страница, но след като хората се доверяват само на препоръки, не знам колко ще помогне.

Веднъж направих флаери и ги разпределих по пощенските кутии на десетина блока, но от тях намерих само 2-3-ма клиенти за дребни поръчки, от които почти нищо не изкарах, и това беше.

Май само през препоръки се намират клиенти. Освен да се свържа със строителни магазини и майстори и да ги карам да ме препоръчват при запитване срещу някаква комисионна. Или да кажа на всички познати да ме препоръчат, ако разберат, че някой техен познат иска да си прави дограма, срещу комисионна.

Става въпрос за средно голям към голям град, ако има значение.

Коментари

1.   Трудно се прави бизнес в рецесия, нормално е... Преди години хората се бяха поопаричили и беше супер популярно да се сменя дограмата, ама днес с тия цени на храната... Няма как да намериш клиенти които просто ги няма.

2.   Е добре ти какво очакваш с флаерите? Да намериш на 10 блока 20 скъпоплатени клиенти ли? Фирма се разраства с време и постоянство. Какво ти пречеше да раздадеш на 100на блока? Флаерите са евтини и добър вариант за реклама, въпроса е всеки да знае за теб и какво предлагаш.

Има платформи, които автоматизирано изпращат въпросник по имейл (прочети в нета за google reviews automation) и така бързо изскачаш на първа страница.

Мисля, че можеш да пуснеш обява и в сайтове като grabo. bg, но не съм запознат как стоят там нещата.

За начало раздвижи това с флаерите и раздай колкото можеш. 2-3 клиента на 10 блока са добре, ако раздадеш на 100-на ще получиш 20-30

Успех и действай.

3.   Ако от разпространени листовки из 10-ина блока си привлякъл 2-3 поръчителя, това би трябвало да ти даде знак, че най-вероятно би могъл да привлечеш в пъти повече, ако разпространиш листовки още по-мащабно из твоя град и по-оживените места за посещения.

Препоръчвам ти да си направиш YouTube канал и там редовно да качваш видеа с вече изпълнени дограми, както и на усмихнатите ти и със спретнат външен вид сътрудници.
Задължително си направи и страници във Facebook и Instagram, където също редовно да споделяш снимки и въпросните видеа. Може би вече имаш страница във FB, но не бива да минава и седмица без нови неща, които качваш там, а за предпочитане е да се случва през не повече от 3 дни, за да поддържаш интереса на хората и да излиза страницата ти по-често на първо място при отваряне на Facebook от тяхна страна.

- Кифлоприземител

4.   Календар с лого на фирмата ти, джобни календарчета, химикалки, практично, а и показва уважение към хората, все някои ще те потърси за работа, наблягай на рекламата, сигурен начин да имаш клиенти.

5.   Щом пишеш в сподели. нет за съвети за фирмата ти, от сега ти казвам, не е на добре работата. По-добре се захвани с нещо друго.
- Човек с два успешни бизнеса

6.   Повечето направиха тези ремонти в периода преди кризата. Поне в моя град е рядкост да се види жилище със стара дограма. Нормално е търсенето да намалее с времето. В блока ми да има 2-3 апартамента от 70 които са със старата дограма. По-добре се преориентирай.

7.   Най-просто - пускай обяви в местния вестник. Комисионните са добър вариант, стига да увериш по някакъв начин посредниците, че няма да ги прецакаш накрая и ще си получат дажбата. Има и по-груби начини - примерно запознаваш се с мастори от конкурентни фирми и привличаш 1-2. Добре е да даваш процент на работниците си, за да знаят за какво се борят. Но имай едно наум, че в даден момент някой от тях може да реши, че няма нужда да дели с теб.