Споделена история от На работното място

Заплата ми е 800 лв. Това нормално ли е?
Здравейте, работя 5 дни по 6 часа като хигиенистка в едно заведение в центъра на София, пенсионерка съм нямам големи шансове за намиране на други работни места на моята възраст 68г.
Но парите ми не стигат помогам финансово на внучката ми тя е студентка на 23г. и не мога да се справя с пенсията 500лв. и заплата ми!
Какво да правя?

Коментари

1.   Ами за съжаление са ниски заплатите.
Ако може и тя през почивните дни да работи нещо.
Следене на разходи, без излишни неща.
Ужас е.
Ти ли се грижиш за внучката, до кога ще учи?

2.   Аз като бях студент на 23 години вече работех. Познавам много момичета на тази възраст, които работят. Не знам какво пречи на Вашата внучка да е започнала работа. Вероятно се чака новия принц, финансов гений, който да разреши финансовите проблеми на неизвестен брой хора.

3.   Внучката защо не работи? В големите вериги за козметика заплатата е 1700 - в провинцията. Ще е на смени, ще има време да учи, ще пазарува с отстъпка, ще подрежда червила и парфюми. В моята специалност всички работехме въпреки че бяхме редовно

4.   Разбирам те напълно, но дори и да е студентка внучка ти е на 23, т. е. нищо не и пречи да работи почасово, както правят повечето студенти, за да не се налага да зависи изцяло от теб.
А иначе 800 лв са си жива подигравка и май ще трябва и ти да намериш нещо допълнително, примерно почистване на входове.

5.   500лв. пенсия е подигравка с хората... За съжаление такава е демографската и социална картина в България - около 1. 5 млн. работещи в частния сектор трябва да изработят парите за пенсии, детски и заплати на останалите 5млн. пенсионери, деца и работещи в държавния сектор.
Поздравления за Вас, че работите и на тази възраст. Иначе с 500лв. пенсия в София, дори и със собствено жилище, не виждам как човек би се справил...
Животът стана много труден, инфлацията много обезцени парите. Говорете с работодателя си - посочете това като причина (инфлацията), дано е благосклонен и да Ви увеличи заплатата.

6.   Не съм от София и нямам голяма представа как вървят там заплатите, но за хигиенистка и то на 6 ч 800 лв звучи доста добре. В моя град масово хигиенистките взимат тия пари, че и по-малко, но за 8 ч, а често и за извънредни часове.

7.   от любимите ми теми - нормално ли е...

" помогам финансово на внучката ми тя е студентка на 23г"
А тази твоя внучка няма ли си родители? Да те питам, не е ли "нормално" те да и помагат, особено бащата, а не ти, жена на 68?

8.   До тези, които казват, че младите са неграмотни: вижте как пише тази 68 годишна госпожа, при това софиянка (доколкото се разбира от текста).

Поздрави от една млада селянка!

Иначе голям респект за това, че работиш и помагаш на внучка си. Представям си колко е тежка работата ти, особено да чистиш след Сульо и Пульо 6 часа подред. Дано си намериш по-хубава работа, или да ти увеличат пенсията и да не ти се налага повече да работиш. Успех!

9.   Заплатата ти е добра!

Просто внучката ти да си потърси някаква почасова работа!

10.   Не е нормално.

11.   Кажи и да си търси работа, вече е голяма, така ще се научи на самостоятелност в живота и ще и е добре, казваш, че парите не ти стигат да и помагаш, а и не си длъжна, това е правилното решение в твоя случай.

12.   Ако бях на място на внучка ти- една стотинка нямаше да взема от теб, напротив, бих ти помагала, ако мога. За доходите ти няма какво да се коментира- на всички е ясно.

13.   Темата е поредната провокация. Аз съм мед сестра на 23 г също и взимам 800 лв и не мрънкам

14.   За чистачка на 6ч. заплатата е супер, и с 500 лв пенсия, ако си сама и не се отпускаш да харчиш за глупости, ще ти стигат идеално. Младата мадама да си намери работа и да те освободи от задължението да я гледаш... имам две пораснали деца и те работят и издържат семейство, и аз работя на 8ч. за 800. 00 лв. и 350. 00 вдовишки, а нямам още 60г., и никой не ми помага финансово и се справям.... а а а, мързеливи са младите, не всички, но повечето...

15.   За работещ пенсионер-чистач 800 са МНОГО ДОБРА заплата. Проблемът е 23-годишният човек, който е на чужда издръжка.

16.   Не е нормално и пенсионер да работи. Това само в България го има, както и дундуркането на "младежите" до към 30-40 години. Много такива познавам, вярно работят, семейства създават, но на мама, тати, баба и цялата рода разчитат. Каквото могат да закачат - дцобни, жилище, кола. После всичко постигнали сами. Внучката Ви някой ден ще се замогне, ще вирне нос и ще каже-аз сама постигнах всичко. Дори да бяхте паралийка спрете кранчето. Да мине задочно и да работи
София е скъп град и не е редно млада права на 23 години да лочи по барове(това предполагам само, много вероятно), а бабата на 70 да работи.

17.   Жената пита дали заплатата и е нормална и как да се справи с тези доходи! Не търси работа на внучката и не става въпрос въобще дали момичето работи или не. Никой не ви пита това, кьоряви ли сте или четете и не разбирате? Възможно е да има хиляди причини момичето да не работи, а пък дори и да работи или в бъдеще да почне работа, не вярвам баба и да не и помага отново. Така че без да знаете нищо за един човек не можете да определяте защо работи защо не работи и т. н селска работа в кое село сте расли, че нямате най обикновенни обноски и съдите прибързано!! Такъв ви е акъла за тва повечето не ставате за нищо и само в чуждата паница гледате. За тва живота ви е скапан.
А иначе към авторката страхотно е че помагате на момичето, напоследък виждам доста обяви за хигиенисти на 8 часа със заплата 1200-1600 потърсете има доста. Все пак 1350-1400(примерно) е доста по добре от 800 което е заплата от преди 10 години. Вярно че ще работите 2 часа повече, но поне ще е малко по добре заплащането и може да ви стигнат горе долу парите. Пожелавам ви успех и респект че помагате на внучка си, баба за пример.

18.   Важното е, че има хубава флора и фауна, както се писа в скорошна тема. Пък че пенсионерите ни се налага да работят и пак мизерстват подробности.

19.   До 17 заплатата й е нормална, даже висока за чистачка пенсионерка на възраст 68г, по 6, 35 лева на час, при минимална ставка за страната 4, 72 (което е нормалното заплащане за хигиенист).
Хората й казват че трябва да намали разходите си, защото заплатата й е добра, за дейността и възрастта й, но разходите й не са нормални!!! Тя е на възраст в която внучката трябва да почва да помага на баба си, не е нормално баба на 68г да работи за да издържа пълнолетни внуци.

20.   внучката ти е здрав прав и млад човек - защо трябва да й помагаш …може да учи И работи, или просто я мързи

21.   Мисля, че не е нормално.
От друга страна мъжът ми взима 1300, аз не работя.
Но не живеем в София.
Със сигурност има разлика в живота в големите градове, и в малките такива.

Можете да направите две неща:
- да говорите за увеличение на РЗ
- да потърсите почасово чистене на офиси (същите пари, но по-малка ангажираност). Ако увеличите офисите, ще увеличите и парите.

Разгледайте и заплащането по държавните институции - училища, болници.

22.   Аз работя за 900 лв. със сигурност работата ми е доста по - натоварваща и отговорна. Има и редица изисквания за заемане на длъжността. Не съм пенсионера.

23.   А Вие колко искате? Аз съм счетоводител в София и взимам 1500 лева. Чувам, че някои чистачи взимат, колкото мен. И аз се питам това нормално ли е? Нямам нищо против, но къде е работа с парцала и къде е отговорна работа, която изисква знания, образование и умения. По трудов договор съм на 8 часа, но почти винаги се налага да работя до по-късно къде имаме ревизии, къде гоним срокове. Внучка Ви да почне работа, освен ако няма някакво заболяване, което да й пречи да започне каква да е работа, но човек има ли желание намира работа.

24.   Майка ми работи в администрация за 1100 лв. и е с висше образование, същите часове и дни в сидмицата. За хигиенистка мисля, че е добре. Ако много ви трябват пари попитайте работодателя.

25.   Тука, понеже с висше изкарвали по 1200 лв, ти обясняват, че е нормална. Не, при условие, че цените на услугите и стоките са сравними с тези в останалия ЕС, тази заплата е добре като за седмична. НЕ Е нормална, трябва да е поне двойна, независимо за какъв труд, за да можеш да си покриваш сметки и разходи и да остане нещо малко, за ремонтче и подобни, никой не е казал за почивки. Това е пълна срамота. 800 лева са 400 евро. По-точно 409, 03 евро. Това, което ти вземаш за 4 седмици, в нормална държава за сходна работа го вземат за една. НЕ Е нормално.

26.   25, въпрос на търсене и предлагане. Ако намериш работа за чистачка за 3200 на месец, се хващай. Докато има кой да я работи за 800, ще дават по толкова. Ти като наемаш майстор, колко ще му платиш - 2 -3 пъти по цената или не?

27.   Търсене - предлагане, накрая европейски цени, а български заплати стана положението. Ама нека сме доволни! Накрая търсене някакво мо е да има, но хора няма да останат.

28.   Нормално е за чистачка на непълен работен ден.