Споделена история от На работното място

Работи за себе си, а не за шеф
През години осъзнах едно нещо. Да бачкаш за шеф, е най-голямото наказание. В доста фирми съм работил, и единствения начин да успееш е да лижеш задника на стари работници и на началници. Във апсолютно всички фирми са така. От последната фирма в, която работех точно това изтъхнаха като причина. Само, че по културен начин. Първата заплата ми изплатиха със закъснение един месец. А е длъжен на време, както аз съм длъжен на време да идвам на работа. Били на почивка, а аз съм бил почнал когато другите заплати са били предадени на счетоводителя вече. Да ама то това не е мой проблем, а техен. Аз трябва през тоя месец да си храня семейството. И не ми издържаха нервите и ги понасолих тогава. Те пък с его до небесата, и не ми удължиха договора. Старите работници били ми плюли зад гърба, че не съм говорил с тях, иначе съм бил много добър работник, ама не съм бил много социален. Във всички фирми е така. И в други фирми съм фиждал как разни некадърници като се мазнят на шефовете и стари колеги, автоматично стават, , добри работници, , Другото, което е трябва да се съобразяваш с милион други работи. Работно време. Време за почивка. Отпуски. Да не разболяваш често. Бачкал съм за фирма, където собственика кара Ламборджини, а работниците коли до макс 5000 евро. Забелязъл съм, че по паркинга на една фирма може да прецениш колко добре се изкарва там. Има ли само бангии, те чака само мъка и тегло. Другото, което е повечето от обещанията не се спазват. Лъжат без да им мигне окото колкото да си мотивиран да тичаш да им изкарваш пари. Скоро ще почвам в нова фирма, от една страна съм мотивиран, защото не обичам да седя в къщи от друга не съм, защото знам какво е да бачкаш за нагли началници и да търпиш разни неприятни навлеци, като стари работници и прочие. Сега разработвам малък бизнес, ако стане ще мога спокойно да си позволя, ако не да не работя изцяло то доста добре да си подбирам къде и за кого да работя. И да има периоди в, които въобще няма да работя. Защото сега не мога да подбирам. Имам семейство да храня и чакам дете. За тези, които се чудят по кой да поемат. Мислете за собствен бизнес макър и малък, за началник само, ако няма вариант за собствен бизнес. Успех на всички.

Коментари

1.   Тези които се мазнят го правят по същата причина - защото хранят семейства, не си мисли че го правят от голямо желание и добри чувства. Всеки си гледа собствения интерес и това е. Шефовете бетата други ядове, пожелавам ти да започнеш свой бизнес и да споделиш как е от другата страна.

2.   По принцип си прав, но като всяко нещо, и собственият бизнес има минуси. Първо, юркането е много повече от това на работа, където си 8 часа, вземаш си шапката и си заминаваш. Всичко е за теб, плюсовете, т. е. печалбата, но и загубата. Ако си служител във фирма, където нещата не вървят, напускаш и си намираш по-добра. Ако си собственик, не е толкова просто, най-малкото губиш вложенията. А и нека не се лъжем, не всеки става за предприемач, има си хора чудесни изпълнители и служители, не всички имат бизнес нюх, а и не е нужно.
Иначе ти желая успех с бизнеса!

3.   Мерси, че ни каза ние какво да правим :)...
А на теб да ти кажа, пишеш като човек който хал хабер си няма от собствен бизнес и какво пък той изисква, и е решил да изпраскал една тема в сподели да му мине... Надявам се да ти е минало, ама темата ти е за кофата.

4.   Към автора, незнам на колко си години, но евала, че си се осъзнал. И аз така направих преди 3 години. Но с всеки изминал месец осъзнавам, че по хубаво от нормална работа при шеф, особено ако попаднеш на шеф, няма!

5.   Дрън-дрън, та пляс. Даже не осъзнаваш че работейки за себе си нямаш почивка. С всеки проблем ще се справяш сам. Моята управителка е милионерка, но постоянно под пара. Нямам нужда от такива пари. Аз в 5 си тръгвам и забравям за всичко. Нейния телефон не спира да звъни. Това живот ли е? Всеки иска да е "бизнисмиен", не останаха хора, които да работят.

6.   Абе по принцип си прав.

Работя за себе си от години, но да не ти казва какви мъки и лишения е докато се освободиш и постигнеш нещо сам.

По принцип капитализмът като система не работи така. Едрият бизнес мачка дребния. Големите фирми предлагат по-добра материална база, по-високи заплати и по-ниски цени на дадения продукт/услуга.

Като си сам правиш всичко сам. Нямаш доставчици. Нямаш счетоводител. Нямаш фиксирани събота и неделя. Големите бизнеси конкурентно бият дребните.

Давам два елементарни примера.

Имаш магазин за хранителни стоки да речем. С определен брой посетители на месец. На 100 метра от теб отваря някой от големите вериги супермаркети. Фалирал си. Почти със сигурност. В големия супер ще има много по-голямо разнообразие от продукти, нмного по-голяма складова база и ще работят от 8 сутринта до 9 вечерта всеки ден.

Или имаш дребен цех за производство на мебели. До теб отваря ИКЕА. Фалирал си. Няма как да предложиш по-добри цени и продукти от фирма, в която работят хиляди души, има перфектно разделение на труда, разнообразие от продукти, а ти предлагаш 3 вида гардероби и 3 вида легла и шкафове.

Това са два елементарни примера, които важат за почти всичко. в капитализма едрия бизнес предлага много повече по-добре разделение на труда а при свободния пазар и конкуренция никой не ти гарантира купувачи.

Конкуренцията ще ти е не само от местните бизнеси, но и от еждународните фирми и корпорации, които са нахлули в българия отдавна.

Който иска да се пробва да е саомостоятелен - свалям шапка на такива хора. Но да знаят, че ги чакат години мъки докато постигнат нещо.

От човек с опит.

Т. Т.

7.   Еми така е ама само който не е имал собствен бизнес мечтае за такъв.
Аз от 15 г. се оправям сам и да ти кажа, моите служители си купиха апартаменти и коли на изплащане, само аз не съм, макар да съм милионер на хартия, едва сега имам някакви пари, които мисля да вкарам в имоти или нещо, което е реален актив. Като говорим за фирма с около 50 човека и оборот от няколко милиона на година.
Много е трудно, нямаш си представа какво е - мизерия, мъка, проверки, нап, дългове, кредити, клиенти, проблеми - всичко е на твоята глава и нямаш почивен ден или работно време, 24/7 си, докато като си на работа - 9 до 5 и после ти дреме на гъза.
Между другото това с паркинга е наистина така, имам приятел, който кара ламборгини, но плаща малко и хората не го харесват и има огромно текучество. При нас, понеже съм със съдружници, ние караме скапани коли, служителите имат по-хубави и като цяло е като едно голямо семейство и повече от половината хора са от самото начало.
Но имай в предвид, че не всеки става за бизнесмен, но опитай, за да не се питаш после цял живот какво можеше да е.

8.   Е да се ама и собствен бизнес се прави с пари.

9.   Пълни глупсоти. Знаеш ли колко струва да развиеш бизнес? Да се бориш с пазарни ниши и с бюрокрация? Ако хванеш та изградиш успешен бизнес, знаеш ли колко бързо могат да ти го вземат ако не плащаш?
Аз работя, имам 20 години стаж и заплатата ми към момента е около 10к, като има адски много колеги над моята заплата. Нещата с които се занимавам са топ за Европа в момента и мога да започна в адски много подобни фирми, като разбира се този ресор е в България заради евтината работна ръка, на запад тънък специалист работещ по един проект взима 20-30к и блъска само един проект, с тук повечето работим по 3-4 проекта едновременно за по- малко пари. Стреса е с висок риск, но няма как да взимаш пари и да си лежиш.

10.   Това за старите работници, които се правят на началици е вярно. Във всяка фирма все се намира някаква злобна лелка и/или злобар. Много ме дразнят, че си правят каквото искат с това мазнене, а новите работници ги тормозят. Направо ми е писнало от българския началник и бригадир нищо не става. То не е да си шеф заради самия бизнес, а просто да няма кой да те тормози и да ти мрънка нон стоп. Преживял съм го това. Едвам се търпи.

11.   Най е хубаво да работиш за музикална компания или в театър на щат. Хем работиш, хем можеш сопълнштелно да заработваш от участия.

12.   Глупости. Я почни в междунарждна компания, а не за Пешо с Ламборджинито и всичко ще е наред.

13.   От автора:

Към номер 6: Няма значение, да ли си малък търговец или голяма верига. Добрата печалба не зависи от това, а от три основни фактора: Цена, качество и лесна рекламация при евентуален проблем. Ако тия три неща можеш да предложиш като малък търговец, ще бъдеш доволен от това, което изкарваш и ще се задържиш сто години. На повечето малки търговци едно от тия неща им липсва и в даден момент почват да издишат. Аз последно време започнах да си купувам консумативи за колата от един малък частник. А ми цените му с 30 процента по-ефтини от големите вериги, качеството същото. Няма опашки, веднага аз съм наред. Станах му доживотен клиент.

Към номер 5: Аве аз не ти говоря за голям бизнес тип, , Шеф Иван Манчев, , Да се заробя в хамалогия с 5 ресторанта и 20 години да не си вида децата само и само да бъда независим. Аз ти говоря за малък бизнес, който да въртя сам без ортаци и персонал, без фирма данъци, промишлен ток и прочие. Не искам да ставам роб на системата. Бизнес, където днес ще купя една стока с два сака например, пускам я да се продава в нета. И всичко да управлям през телефона си, до като с жената вечеряме в някой горин италиянски ресторант. Защото щастието не е в парите, а в свободата, която те ти дават.

14.   То хубаво, ама не от всеки става бизнесмен. Отделно си има и доста минуси. Няма да се разправяш с шефове, ще се разправяш с клиенти, работници и институции. Отделно бизнеса е несигурна работа - днес има, утре няма.

15.   Продължение от Автора: Най-големите тарикати са прекупвачите. А най-големите неудачници, хората дето те убеждават как няма да стане. Или колко пречки имало бюрокрация, начален капитал бла бла. Най-големите богаташи са хората дето заобикалят бюрокрацията бе. За какво ми е да отварям фирма. Аз живея на Запад, тука данъците са прогресивни. Колкото повече печелиш, толкова повече данъци плащаш и държавата те мачка. Може да стигнеш и до 60% процента данък печалба. Тука данъците отиват основно за социални помощи на Бонго от Конго дето по цял ден лежи и пърди и аз трябва да го храня него и чаветата му да се скъсам от тичане и хамалогия. Един циганин дето довел една циганка на витрините в Амстердам днес вади хиляда евро чиста печалба до като си пие биричката. Строят палати в България без стотинка платени данъци, а чичо Ханс дето има каравана за Бургери на гарата като си плати данъците, разходите, осигоровки, десет вида застраховки я му останат 80 евро чиста печалба на края за деня я не. И цял ден се пече в олио на фритюрниците. Бягай с тая работа от тука. Трябва да рабориш с главата, а не с краката.

16.   Хора, нека първо се уточним. Всички, които мислим за собствен бизнес, го искаме заради свободата, която ни дава крайния резултат, а именно - свободата. Свободата от това да "молиш" тийм лидера или шефа си за отпуска, макар че аз не моля, аз информирам, но хора различни.

За щастие, живеем в модерна среда и ако разширите кръгозора си, имате милион други начини да изкарате пари. Без всичките безсънни нощи, без бумащини и корупция, без мутри и т. н. Можете да спекулирате с акции и криптовалути дори. Последното не препоръчвам, защото си е на практика хазаарт, но все пак е опция.

И да, съгласен съм, че във всички фирми е така, трябва да се мазниш на старите работници, на които тийм лидера им е взел страха и ония като говорят с него вадят един писклив и треперещ глас като на петокласник.

17.   Е авторе, какъв ще е този бизнес, дето цитирам "малък бизнес, който да въртя сам без ортаци и персонал, без фирма данъци, промишлен ток и прочие"? А в същото време ще ти дава достатъчно пари, дето да си дремеш вкъщи или пиеш виното в италиански ресторант докато го управляваш с телефона :-) Не мислиш ли, че тези изисквания малко си противоречат?

18.   "А най-големите неудачници, хората дето те убеждават как няма да стане. "

ОК. Първо го направи бизнеса, изкарай 5 лв, оцелей 5 г. само с него, без да работиш допълнително за шефове и ела пак в темата да напишеш какъв си удачник, става ли? Рибата в морето, а ти си приготвил тигана и вече наричаш другите неудачници. А защо не ти минава през акъла, че хората може и да не казват, че не става лесно, не защото са неудачници, а защото са малко по-зрели от теб?

19.   16, ще имаш свобода от шефа, пък ще те заробят клиенти, работници, банки, институции, доставчици. От трън на глог.

20.   Нали се сещаш че не си само ти на клона. Милиони хора в света искат това, да лежат, и от компа да работят. Не всеки успява. Такива тарикатчета да не плащат данъци един ден ще си платят с лихвите. Нали някой трябва да те пази от проверки на всяко ниво. Дали ще плащаш на него или данъци ти си реши. Така можеш да се оплетеш с мутри че бял ден да не видиш.

21.   Авторе, за тебе може най-голямото наказание да е да работиш за шеф, за други като мен пък най-голямото наказание е да носиш отговорност и искаме спокойна и лека работа, без да си напрягаме мозъка.
Докато се пънеш да измислиш какво още да направиш и подобриш и как да завъртиш парите, аз си свиркам с уста и се чудя къде да си използвам почивните дни, на коя дестинация.

22.   Не знам какво е това масово преекспониране и идеализиране на бизнеса и считането му за манна небесна. Защо повечето хора си мислят, че веднъж като си отворят собствен бизнес и всичките им проблеми се решават и живота им става рай. Даже напоследък по книги, соц. мрежи, семинари и какво ли не само това втълпяват. Естествено блажени са вярващите. А аз да ви питам, вие знаете ли, че статистически на всеки 10 нови бизнеса само един оцелява 5 г.? Знаете ли, че на всеки 10 оцелели 5 г. бизнеси само 1 оцелява още 5?

Истината е, че нито всеки става за бизнесмен, нито бизнеса дори успешен, е решение на всички проблеми. Да, решава едни проблеми, но създава други.

Не разбирам защо хората си представят, че като "станат" бизнесмени и едва ли не по цял ден ще си лежат, другите ще им бачкат, никой няма да ги безпокои за нищо, няма да се разправят с никого и само ще валят едни пари от небето.

Истината е, че напротив - не само ще си зависим от един човек - шефа, а ще си зависим от стотици души - от работници през конкуренти, институции и контрагенти до клиенти. Истината е, че не само няма да работиш, а ще работиш 3 пъти повече. И поне в началото няма да имаш право дори да се разболяваш, защото няма кой да ти плаща, докато не работиш и не носиш стойност. Ако нещата не вървят, не можеш просто да си вземеш шапката и да отидеш при конкурента - борчовете може и до живот да си останат.

Това, което си представяте как бачкате само като ви е кеф и ви падат едни пари, докато вие си обикаляте Хаваите, става само когато бизнеса е вече напълно изграден, а това отнема много много години, дори поколения и не е привилегия за всеки, а за много много малък кръг хора, които са в топ 1% на супер талантливите, да не говорим, че имат и протекции и контакти на високо ниво. Ако можеше всеки вчерашен пикльо с жълто на устата да прави бизнес и да работи, когато му е кеф, кой щеше да бачка и да движи икономиката?

23.   До 4 - По-хубаво от диверсифицирано портфолио в 8 цифри нема, ако говорим за финанси ;)

24.   Истинската свобода е в изкуствата. Но и те работят за други и парите са малко, освен ако нямаш супер много късмет.

25.   От Автора: Защо някои хора ви мислят, че на работа за шеф не носиш отговорност? Дори и пазач на паркинг да си и да решаваш кръстословици по цял ден, пак носиш голяма отговорност. Да вярно е, че да разработиш бизнес може да минат и 5 години. А колко години трябва да се кланяш и да бъдеш роб на някой, до като реши да те назначи при него на постоянен договор и на пълните 8 часа. Трябва да си оставиш здравето там и това пак не е гаранция. Въпрос на избор е да ли ще заложиш хикс време да станеш независим или ще заложиш хикс време да станеш златната кокошка на Пешо с Ламбото и да си наведен цял живот.

26.   Много хора бъркат назначени шефове със собственици на бизнес. Мениджърчетата са същите като вас, наемници. За собственика няма почивка

27.   25, ако сравняваш отговорността на пазача и бизнесмена, значи ти си нямаш и представа какво е бизнес.