Споделена история от На работното място

А ако кажеш истината в мотивационното писмо?
Здравейте, кандидатствах за преподавател по проект в университет. Не бях избран. В мотивационното писмо писах дежурните неща, които всички пишат - как сферата на проечване ми е много интересна, как обичам да преподавам на млади хора, че те са бъдещето и т. н.

Но се чудя дали ако бях написал истината нямаше да имам по-голям шанс?
Ако бях започнал по този начин дали щеше да има друг резултат, как мислите?

"Да си преподавател често е скучно. Не предлага лукса, блясъка и почитателите, които могат да дадат професии като музикант и актьор. Освен това все повече преподаватели биват натоварвани със скучна, несвойствена за тях административна работа и дълги часове пред монитора, съсипвайки ставите и зрението си, за да бълват научни статии, които се четат само от други преподаватели и от студенти, когато пишат доклади.

От друга страна да си преподавател е прекрасно - няма никоя друга такава работа в офис, която да предлага същата интелектуална свобода, нито възможността да наблюдаваш развитието на бъдещето поколение. Освен това да работиш с млади хора, от поколението Z е прекрасно. Те са будни и имат съвсем различен, доста по-добър поглед към света от по-старите поколения. "

Както става ясно самото преподаване ми харесва, но не харесвам да работя на компютър и да пиша научни статии, което за съжаление е все по-изисквано от преподавателите в университетите. Но ми трябва сигурна работа, която НЕ е за частна компания, защото частния сектор съвсем не е за мен. Но и не се виждам да работя на административна длъжност в държавно учреждение. Според вас ще оценят ли откровенността пред ръсенето на клишета в едно резюме?

Коментари

1.   И майна да им теглиш, пак никой няма да го отрази. Тези писма никой не ги чете. А в тази сфера дори и СВ-то никой не гледа. Гледа се единствено на кой си човек.

2.   С такова мотивационно писмо щеше да си на дъното от всички кандидати.

3.   1 жалко, дори и в чужбина ли е така?

4.   Истината е фундаментът, на който може да изградиш каквото и да е било. " Нещо дългосрочно. Особено пък развитието си. Твоят страх към тея те е спирал досега, както личи и от изказа ти - когато си истински, е сто-пъти по-ценно, защото това си ти и човек те усеща като човек. И лъсват всички стилистични и личностни проблеми, неща за доизглаждане.

Те няма как да лъснат, ако пишеш безумните и безмислени думи, ако замиташ себе си под килима, от срам. Преодолей срама си и застани като горда личност, която не я е страх от себе си, те я е страх от това да прави грешки, да ги признава и да ги поправя.

Скъсали са те тъкмо заради това, да. Единственият шанс ти е да се изправиш пред проблемите си, да не бягаш от тях. Ако това го нямаш, това няма да го предадеш и на учениците си.

Това е единственото качество което ти е нужно. Това е и християнският морал, разбран пълноценно - не сканаването, ами липсата на страх от истината.

"Истината ще ви направи свободни", не си ли го чувал?

6.   Здравей, мотивационно писмо означава да се представиш (заявиш), да изтъкнеш положителните си черти, с какво би допринесъл, ако те изберат и най-вече
защо искаш да работиш при даден работодател, а не да описваш и - черти на професията. Когато искаш да се занимаваш с научна работа, то задължително ще трябва да участваш в различни проекти и научни статии. Това е, за да може да вземеш определени научни степени. Ако не искаш, може да станеш преподавател в основно или средно училище.

7.   Преди доста години вече беше като си казах истината на интервю за работа, в чужбина. На въпроса какъв мотив имам да искам точно в тази компания и точно този пост (CV ми беше за доста по- високо ниво) отговорих: -имам лошият навик да ям, пък и изискват от мен да плащам сметки.
Гледа ме, пули се, накрая прихна да се смее. Не ме взеха, де. То и аз не бях никак очарована и си ми личеше. Но бях откровена, бях само за заплатата и то за временно.

8.   Затова мотивационното се пише съвсем кратко - нещо от сорта на:

Уважаеми г-н/г-жо X,

Казвам се Драган Петканов. Опитът ми в сферата на X се изразява в:
- Работодател 1/проект X, някое по-особено постижение
- Работодател 2/проект Y, ...
- Работодател 3/проект Z...

Ще се радвам да се запознаем лично и да обсъдим възможностите за съвместна работа.

С уважение,
Драган Петканов

Идеята е в няколко кратки и ясни точки да се привлече вниманието на четящия текста и това да го накара по-подробно да прочете CV-то (където същите точки други, по незначителни са описани по-подробно). В противен случай просто цялата папка ще отиде в коша, никой няма желанието и още по-малко времето да чете дълги и безсмислени текстове, пълни с клишета.

9.   Винаги като съм била откровена, са ме рязали.
По-добре недей.
Говоря за чужбина, с диплома за завършено висше на място.
Взимали са ме на работа в съседна държава само заради котиращата се диплома, без никакъв стаж.
Взеха ме и на място, различно от ценза ми, но просто интервюто мина прекрасно.
Определено мисля, че си е на късмет.