Споделена история от На работното място

Дилема
Здравейте, имам спешна нужда от мнение. Работих няколко месеца в едно заведение. Един ден ме освободиха, защото работата намаля. Даже си отдъхнах, защото имаше много стрес поради тази причина. Въпреки, че пряката ми шефка се застъпи за мен, ме оставиха без работа. Отидох да си взема документите и се оказа, че ми били превели по-голяма сума отколкото ми дължат по картата. И сега искат да им ги върна. Сгрешили от счетоводството. Искам да добавя, че не бяха от най-коректните работодатели. Измисляха си причини да те "глобят", т. е. режеха ни от парите, когато нямаше много работа. Дори претърпях инцидент и работих с болки и най-вероятно спускано ребро. Но от тях даже разбиране нямаше.
Как бихте постъпили на мое място. Сумата е няколко стотин лева. Още нямам карта от банката и не съм ги взел.
Благодаря на всички отговорили!

Коментари

1.   Кажи че нямаш достъп на сметката. Блокирай всякакъв тип контакт с тях и толкова

2.   Върни ги. Не е коректно да ги задържиш, а и не си струва да рискуваш за няколко стотака да се влачите по съдебните зали. Само че им ги върни по банков път или чрез друг доказуем превод.
Ж

3.   От автора
Забравих да добавя, че ме осигуряваха на доста по-малко от реалното, което получавах в плик. Мисля да попитам адвокат. Те да не би да са много коректни? Ако бяха коректни и аз ще съм.

4.   Задръж ги и ги дай за някаква благотворителна кауза. Ако настояват да ги върнеш, кажи им "кьорав карти не играе" и им тегли "хиксчето".

5.   Естествено че трябва да ги върнеш. Това че си работил болен си е само твой проблем. Да си си взел болничен. Няколкостотин лева няма да оправят положението ти. Но ако не ги върнеш биха направили така че трудно да си намериш работа. Аз предпочитам чисто досие пред това няколко дни да си правя кефа с чужди пари. И на мен на последното работно място трябваше да ми платят 15 дни неизползвана отпуска, ама си замълчах. Халал да са им тези пари.

6.   Като си приел да те осигурят на ниска заплата, не можеш да докажеш, че си в правото си. А те могат да докажат, че са ти дължали по-малко и са ти превели повече. В съдебната зала тежест имат документите, а не договорките. Така че при едно дело положението ти няма да е добро. И не си струва да рискуваш за няколко стотака.
Номер 2

7.   Да попитам само законно ли е да ми задържат трудовата книжка? И да ме заплашват. Заприличаха на заложна къща.
От автора

8.   Не е законно да ти задържат трудовата книжка заедно със заповедта за освобождаване от работа се трябва да се върне попълнена и трудовата книжка. Може да дадеш 1 и 2 дни след освобождението, но е незаконно да ти я задържат! Напиши им имейл ( той е доказателство, ако например решиш да ги съдиш), че ако не ти върнат например трудовата книжка ще се обърнеш към инспекцията по труда. А това, че са ти превели повече пари това си е тяхна грешка, а не твоя, ти не си длъжна по принцип да ги връщаш, но от човешка гледна точка е редно.

9.   Ние ти казахме как е редно да постъпиш, ти носиш от 20 кладенеца вода да ни убедиш че не трябва да ги връщаш. Имаш си глава на раменете все пак. Като искаш яж и пий няколко дни или си купи парцали. После ти ще се влачиш по съдебни зали и ще си съдена от работодател. Пак ще трябва да им върнеш парите, принудително, ще платиш и всички разходи по делата. Тези няколко стотачки ще станат няколко хилядарки. В досието ти доживот ще пише че си съдена, това петно няма изчистване. Как щЕ гледат на теб бъдещи работодатели? Къде ще намериш работа?

10.   Към номер 9 - авторът е мъж доколкото накрая разбрах(как да е).
Към автора - Не ти трябват сумати неприятности, само защото са били некоректни и искаш реванш. По-добре им върни парите. Но наистина нямат право да ти задържат трудовата книжка и да заплашват. (Може и да блъфират заради парите).

11.   Леле, колко прост народ в тази тема. Не се ли сещате, че банковите преводи са най-лесно проследимото нещо. Ще го осъдят като едното нищо този "интелегент" автора, че ще трябва и съдебните разноски да им плати, освен да върне парите. Вярно, че ще се проточи някоя годинка делото, но аз ако съм на тях ще си направя труда. Аман от селски тарикати.

12.   Аз съм честен човек и веднага ще ги върна!
(Два пъти вече съм връщал пари, които са ми били дадени в повече, по погрешка)

Такива пари(а и въобще парите) не носят щастие!

Важно е съвестта на човека да бъде чиста!

13.   Авторът съм, нищо не им върнах и ми върнаха книжката. Парите, които им "дължах" ги признаха като платена отпуска, която не ползвах. Оказа се, че те ми дължат и да са благодарни да не си потърся правата, защото и още ще ми платят. Поздравявам Инспекцията по труда, която си свърши работата! Това си беше изнудване и нямаше да треперят, ако бяха много чисти. Съветвам всички да не се оставят никой да ги заплашва и манипулира.