Споделена история от На работното място

Уволнение при непредставен болничен
Здравейте,
Бях болна и взех болничен с 5 дни закъснение, който естествено важи само за последните дни, в които не бях на работа. Фактически нямам болничен за 4 дни, за които няма как вече да взема. Какво да направя? Ще бъда ли уволнена? В изпитателен срок съм. Какво става с тези неизвинени дни

Коментари

1.   Обади ли се, че си болна още отначало? Може да ти ги пишат като неплатен отпуск. Болничен не можеха ли със задна дата да ти пишат от-до?

2.   Би трябвало вече да сте уволнена заради самоотлъчка. По принцип за един ден работодател който е на зор може да ти прости, но да не дойдеш 4 дни и в следващите 5 да си в болничен, вероятно и болничния няма да ти признаят, защото са те уволнили още на втория ден в който не си се явила безпричинно.
Фактически нямаш писменно доказателство защо не си била на работа, защо работодател да ти плаща осигуровки за тези дни и как той да обясни пред НОИ защо не иска да ти плати заплата и осигуровки за дните?

3.   В изпитателен срок могат да те освободят веднага и без причина. И извън изпитателен при неявяване на работа без уважителна причина биха могли да те уволнят дисциплинарно. Не съм сигурен за колко време, преди беше три дни, после мисля го направиха на един.
Според мен, ако си ги уведомила за заболяването (което си длъжна да направиш) и са те пуснали, обясни им ситуацията с болничния и ги помоли да ти дръпнат тези четири дни от отпуската. Не виждам причина да не го направят.

4.   Кога си ходила на лекар, казала ли си лекаря от коя дата си болна и не си ходила на работа. Помоли го да анулира издадения болничен и да ти се издаде с дата откогато не си ходила на работа, тъй като болничен може да се издаде и със задна дата. Другият вариант да обясниш на работа, че си била болна но си отишла по-късно на лекар и ако може да си вземеш някакъв вид отпуска (платена или неплатена) за дните, за които нямаш болничен.

5.   Може да помолиш да ти ги пишат като неплатен отпуск, зависи дали си казала, че реално нямаш болничен за тези дни. Добре е за тези неща да предупреждаваш навреме, за да не изглеждаш несериозна.

6.   Обясни ситуацията на работодателя и помоли тези 4 дни да бъдат неплатен отпуск. Предполагам, че няма да има проблем. Докато си в изпитателен срок могат да те освободят по всяко време така или иначе, дори и документално всичко да ти е изрядно, така че не го мисли толкова. Всичко зависи от това дали се справяш до момента с работата, респективно дали те смятат за ценен кадър на този етап.

7.   Говори с личния да ти даде болничен и за другите дни които не си била на работа.