Споделена история от На работното място

Има ли смисъл да продължавам в сферата?
Здравейте.
Завършила съм спец. Философия и от 3 г. работя като учител в голямо училище в голям град. Засега професията ми харесва и заплатата е прилична, но няма гаранция, че цял живот ще ми се занимава с това.
Какво ще ме посъветвате - има ли смисъл да продължавам в тази професия, или да се преориентирам?
И с какво допълнително мога да изкарвам доходи в свободното си време - с какво странично занимание мога да допълна?

Коментари

1.   Според мен има смисъл да се занимаваш в тази сфера. Имаш си сигурна работа, като учител по философия. Отделно имаш и гарантирана ваканция през лятото.
В свободното ти време можеш да предлагаш услуги свързани с уменията ти.

2.   Философия и психология. Двете най-популярни направления сред младите дами. Уви, в същото време двете най-безполезни дисциплини в живота.
Та, за да отговоря на въпроса, най-логично е да се преориентираш към психологията.

3.   Олифенс?
Доста е доходно.

4.   С ученици трудно се работи. А, те са невъзпитани, арогантни, шумни, агресивни дори. Отделно и с неадекватни родители трябва да се занимаваш, дежурства и куп други неща! Ужас!
А, и за да се питаш за смяна на професията, явно не те кефи! Иначе не би се чудила дали да продължиш.

5.   Учителите са с добри заплати вече, винаги можеш да учиш нещо допълнително.

6.   Ако към момента си доволна от колектива и най-вече от директора (твърде е важен за настроенията в училище), ако работата и заплатата те удовлетворяват, то засега запази работното си място. Важен плюс е свободното време, така че има смисъл да се махнеш, ако нещата са нетърпими, но не и заради това, че не знаеш дали винаги ще ти се работи тази професия. Бях учител, в моето училище имаше натиск за оценки на определени ученици и т. н. Не издържах морално и напуснах. Но ако в твоето училище нещата те устройват, то работи това. Защото навсякъде има негативи и няма да е добре, ако се окаже, че си напуснала добро работно място, което ти харесва, за да се откажеш сред професионален ад. А и винаги можеш да смениш бранша. А идеи за допълнителен доход има, колкото искаш.
Ж

7.   По- глупави нещо не бях чел скоро.
Какви гаранции? Колко ще е цял живот?
Боже боже

9.   Частни уроци примерно

10.   Почти колеги сме - работя като психолог от 20 години в различни организации. Взимах много добра заплата като работех като Мениджър човешки ресурси в голям холдинг в София.
Значи, ако те радва професията като учител продължавай.
Може магистратура като психолог да завършиш - там вече възможностите са повече. Може да консултираш хора. Може да си направиш обяви и да консултираш и онлайн и хора от други градове.
Друга сфера, в която аз работех преди и изкарвах добри пари - да подбираш персонал за различни компании или да правиш обучения за soft skills. Тези дейности вече може и онлайн да ги правиш за софийски компании.
Друга дейност, която много приятели в София работят е 3D визуализации- сравнително лесно се научава и се търсят хора за това.

11.   Приятелче, според мен учителската работа не е чак толкова лоша. Имаш стравнителна сигурност. Имаш гарантирани ваканции, графикът е предвидим и през повечето време ненатоварващ. На твое място бих се задържал на тази работата поне докато не измисля, открия или създам нещо по-добро. Иначе да напускаш без да имаш по-добър вариант на масата не е много добра идея. Това е от мен.

12.   До 11- как ще е ненатоварващ? Деца, родители, директори? Фалшиви жалби от ученици срещу теб

13.   Сестра ми е завършила философия. Навремето се загаджи с един философ, който й завъртя главата, та я убеди да завърши тази безполезна специалност. Може да е била престижна преди 100 години, но отдавна не е. Нито ден не е работила като учител, тя никога не е имала желание за това. Работи доста време като брокер на недвижими имоти, впоследствие завърши курсове и работеше като масажист. В крайна сметка успя да намери своето признание като екскурзовод (владее няколко езика) и в момента работи като такава, а с масажите си докарва допълнителни доходи. Но да си масажист е тежка и неблагодарна работа – не е окей да го работиш постоянно, а си е до време, тъй като тялото ти се амортизира жестоко.
Аз си докарвам допълнителни доходи с преводи (иначе работя като инженер) на технически и други специализирани текстове. Макар да понамаля през последните години, все още има достатъчно работа, ако владееш английски поне на ниво С1. Въпреки допълнителните доходи, които получавам обаче, това си е ангажимент. Може да имам планове за уикенда, но когато получа поръчка за спешен превод, трябва да работя, в противен случай ще загубя и клиента, и доверието му.

Към номер 2:
Жена ми е психолог, също безполезна специалност, колкото и да е търсена във ВУЗ-овете през последните години. Българите не обичат да ползват помощта на психолог – такъв ни е манталитета и културата, и това няма да се промени скоро. С психология направо умираш от глад. На свободна практика парите са нищожни, трудно се намират клиенти, а местата на държавната работа (училищни психолози, съветници в педагогически стаи и т. н. ) са заети от „свои“ хора. Добре, че моята заплата е добра, а си докарвам и допълнително пари с преводите, че иначе как се гледа 4-членно семейство.

14.   До 9. Кой пък ще търси частни уроци по философия? ! Рядкост са! Най-много печелят от частни уроци учителите по БЕЛ, математика, биология и химия (заради медицинските специалности) и чужди езици - английски, френски и немски.

15.   И с тази специалност какво ще намериш да взимаш 3 бона за 4 часа на ден и 3 месеца почивка? Я малко по-реалистично, стига се лакомихте. Който стане даскал става учудващо лаком и мързелив.