Споделена история от На работното място

Преквалификация!
Здравейте мъж съм на 21г, в момента работя за около 2. 5к/месечно/
Имам желание да се пренасоча към работа, за която е нужна допълнителна преквалификация.
Мотивът е, че на сегашното ми работно място е доста физически и стресово натоварено.
Чудя се за курсове с които мога да се преклалифицирам.
Идеята ми разбира се, да са заплатени и с не по-дълъг срок от
(6м до 1г).
Друг е въпросът, че нямам идея точно в коя сфера да са те, въпросът е след това работата да бъде сравнително-добре заплатена.
Колебаех се да се насоча към маркетинг или Ц категория за камион.
Ще ми бъде много полезно, ако получа съвети и предложения от вас. (Моля ви, нека изключим предложения за ИТ сферата, защото всички виждаме каква криза е в момента там и смятам, че нещата в сектора не отиват на добре).

Коментари

1.   За ИТ кризата я има, но нещата започват да се стабилизират вече, в дългосрочен план не виждам защо да изключваш тази сфера. Иначе ако не те влече, и не ти се учи 4 години за нещо друго, аз бих избрал маркетинг. Трябва да мислиш дългосрочно, като тираджия ще вадиш добри пари, но много трудно ще поддържаш баланса между работа и това да имаш стабилно и здраво семейство, тъй като ще те няма по няколко седмици, а ще почиваш по една, примерно.

2.   Тираджия. Ако си ОК да нямаш семейство.

3.   Много ме кефи дилемата между марткетинг и тираджия.

4.   Много зависи в момента с какво се занимаваш.
Все трябва да имаш някакво предпочитание. Ако идея си нямаш не е добре, парите са важни, но не оставяй това да е водещото, защото не знаеш при тебе как ще се развият нещата с конкретната професия. Занимавай се с това, с което ти се занимава, а не със някви измислени статистки за заплащането в съответната сфера.
Конкретно "маркетинг" нищо не ми говори, професионалните категории не са лош вариант, ако ти се занимава с това.

5.   Това за ИТ как било в криза, е меко казано смешно. Сега може да е в криза, но след година-две няма да е.

6.   Стани моряк :D. Аз съм такъв и получавам по 4к долара на месец и това ти е стартово, ако стигнеш максимума може да получаваш по 18 19 20к лева на месец. Тъпото е че трябва да учиш 4 години.

7.   Програмиране, курсовете в софтуни са доста добри. Ако имаш нужното математическо и логическо мислене, ще се справиш. За 1г някъде мисля, че може да изкараш цял курс от всички нива, стига да имаш време и желание да учиш ежедневно. Започни с един пайтън бейсик, после може руби или джава. За работа обикновено искат два програмни езика да се владеят. Но със сигурност има и места с един програмен език. Английският трябва да ти е на добро до високо ниво.

8.   С маркетинг ако си без връзки може да почнеш от 1500-1700 най-много чисто.