Споделена история от На работното място

Отказ за издаване на болничен
Към всички от вас, които работят и са от София - как така при болест успявате да си вземете болничен? Сменила съм двама лекари досега. При посещения и на двата за дадени проблеми ме убеждават как нищо ми няма, никога не са ми давали направления, дори да ида с температура и повръщане и не ми издават болничен. Веднъж преди година и половина с много упреци единия ми издаде болничен само за 1 ден. Общо 2 пъти ми се е случвало директно от работа да вляза в болница за лечение. По някаква причина тези две докторки подценяват проблемите ми и смятат, че просто не ми се работи. В резултат на това аз ходя на работа болна, с температури, грипове, стомашни неразположения, гинекологични проблеми и прочие каквото ми се случи през годините и трябва да търпя, а мои колеги дори се осмеляват да взимат очевидно фиктивни болнични, за да идат на екскурзия, за да не си гърмят лятната отпуска. Много ме е яд, защото аз дори и с основание не мога да изляза. При въпрос кои са им личните лекари мълчат или сменят темата. Разбирате ли, че от онзи ден съм с грип, едва стоя на работа и шефът идва и ми казва " Х. Се обади, че е болна, слез долу да я смениш до петък". А тя хич не е болна, нали я видях същия ден случайно като се прибирах... Тогава той видя, че съм бледа и ме втриса и ми каза, че ако не се чувствам добре да ида на лекар. Отивам в ранния следобяд и познайте - термометърът показа 38. 5... и ми отказа болничен с мотив щом съм била в офиса до сега и съм имала сили да дойда на преглед и да чакам 40 мин, значи няма нужда от болничен лист и домашно лечение. Завлякох се обратно на работа и ще работя накак и моята и чуждата работа за пореден път. Отпуска не мога да си пусна ей така, защото все се случва (както и сега) да се разболея в период, в който в отдела сме останали само трима души(другите в отпуск или болничен) и не върви да се оголи фронта. Направо не знам вече... моля, помогнете със съвет при кой да отида или какво да направя, за да имам и аз право на поне 1 ден болничен при нужда.

Коментари

1.   Тва ако не е майтап, сменявай лекаря и тия ги изтипосай в ета. А на "шефчетата" им казваш, че си с темп. и си оставаш вкъщи. Ако са нормални хора, ще те разберат.

2.   Защо не дадеш името на тази, която с 38, 5 градуса те е върнала?
Имам личен лекар, но той почти не ми е виждал очите. Само веднъж ми е давал болничен, а болничните по майчинство 2 седмици преди термина, ми ги даде гинекологът. И 2 пъти заради травма взех болничен от ортопед, иначе не боледуван от грипове, УНГ и от детска възраст не съм вдигала температура, затова не мога да кажа моята лична лекарка как ще реагира, но личната на децата винаги им дава бележки, а и е много добър диагностик. За съжаление квотата й за възрастни вече е изчерпана и не приема възрастни пациенти.
В общи линии при грипове само аз дежуря в отдела. Всички други кихат, кашлят и вдигат температура. Случва се да ме болят само мускулите при грип, но минава за 2-3 дни.
Мисля, че е по-добре да потърсиш мъж за личен лекар. Предполагам, че ще е по-отзивчив.
Все пак кои квартали са ти по-близки?

3.   Това ни е нивото в България. В по-западно ориентираните фирми ако отидеш болен ще те гледат криво защото рискуваш здравето на останалите. Ама в Ганьовските... Сменяш докато намериш някой свестен лекар, или поне да дава болнични. Поне си в София имаш изобор.

5.   Ами смени го тоя личен лекар, защото някой път ще го закъсаш сериозно и ще трябва всичко да си плащаш, все едно нямаш здравни осигуровки. На мен ми се случи нещо подобно, доктора ми беше издал грешно направление, отидох в болница, не ми го признаха и бам - чарджиха ме като за на часно - 500 лв., за неща които здравната каса поема иначе. За да не си в моето положение, ходи го сменяи с някой адекватен.

6.   Кофти работа. Сменяй докторите, докато не попаднеш на по-разбрани. Опитай се да поддържаш човешки отношения с тях и гледай да са жени.

7.   Смени си личният доктор.
Аз ходя за болничен, като оздравея, ако съм хванал някой грип и не са ми отказвали да ми издадат болничен.

8.   Сменяш личния лекар.
Ако не можеш, при нужда от болничен, отиваш при частен лекар, плащаш си прегледа и така.
Здравето е по важно от отпуската.
Следващият път ако имаш нужда от домашно лечение си пусни два -три дни (първите дни са най тежки).

9.   Сменяй лекарите. Не съм имала проблем за издаване на болничен, но предишен личен лекар, който сме их, почти не ми издаваше направления с мотив, че са свършили. При сегашната си лична нямам проблем.

10.   Е същата ситуация. Пълна трагедия сме по отношение на здравеопазването.