Споделена история от На работното място

Как се справяте с вменени задължения
Здравейте. От повече от 7 г работя във фирма, като почнах от най-ниското стъпало. В момента съм по-нагоре в йерархията и обучавам някои от новите попълнения за част от задърженията им. Последното момиче - жена по-възрастна от мен с повече от 15г направо издевателства над мен. Дебне ме кога имаме пресечни точки и винаги ми прехвърля задачи. Шефът не винаги може да реагира веднага и да пресече процеса. За щяло и нещяло ме ползва като патерица, дори днес тя излезе в болничен и шефът ме помоли да приключа касата й като човек, на когото има най-много доверие. С изумление видях, че цял месец е неглижирала финансовата част от работата й и не беше свършила много от задачите си, което трябва аз да сторя, наред с всичко останало от моите неща. В резултат на това касата не излезе. Това породи много трудности и направо не мога да си намеря място от притеснение как да ги оправяме. Липсва голяма сума пари. Викнах екип и не можем да разберем как се е стигнало до това фрапантно разминаване. В хода на разговор се разбра, че тя е знаела, че на този ден е финансовото приключване на всички каси и новината за болничен идва някак... доста съмнително. Работата е там, че който отчита той носи отговорност. Аз не съм се занимавала с отчитане от години и го карах на спомени. Обучавала съм я за други неща, които за щастие беше свършила с дребни пропуски. Пробвах няколко пъти да се откача от нея, защото имам достатъчно други задължения и проблеми, тя работи при нас вече половин година, трябва да може да се справя прилично сама, но работата е там, че шефът гледа на мен като универсален пейнкилер. Не ми издържат нервите вече. Всеки ме дърпа за помощ и мнение, а сега и да оправям финансови бакии, като дори не мога да разбера как, предвид мащабните пропуски и нече ми е далечно. Друг е въпросът, че новите попълнения идват на доста близка до моятя заплата- разлика от 50-100 лв, с идеята да ги задължат по-дълго, а някои от останалите по-сари кадри вършим и тяхната работа както се казва за същите пари. Случвало ли ви се е да ви третират по същия начин? Как се справяте?

Коментари

1.   Обидна е малката разлика в заплатата. За съжаление се знае и кой колко взима.
Търсиш си някъде другаде, но няма гаранция, че там няма да се случи същото, когато видят, че можеш.

2.   Относно заплатите - на много места е така. Почти без разлика. Шефовете разсъждават - щом не се оплакваш, значи си доволен.
И за хората невършещи работа е така. Шефовете разсъждават - има ли хора? Има. Работата върши ли се? Върши се. Значи всичко е наред. Кой я въпши, няма значение.

3.   По едно време ми се случваше. Накрая на никой не му пука. Оставяй ги да се оправят сами.

4.   Изобщо не приемам, когато някой казва че е жертва. Издевателстват вика. Никой не те държи на сила там конкретно. Ако нещо не те устройва търсиш друго място за реализация или забатачваш нещата на макс и ставаш непукист.
Да фирмите в България имат навика да увеличават отговорностите на сътрудниците си, но това е и причината такива фирми да страдат от липса на персонал.
Трудовият договор е доброволен акт.

5.   Не се прави на Важна да оправяш света. Проблемът си ти, уж си в йерархията на по-високо, аэсеэдържиш, като новобранец иэчакаш шефа да ви раздели играчките. Просто не поема чужди ангажименти, безпда си груба и без да се тръшкаш, както и говориш с шефа ти за пари, защото считаш, че поема трудни задачи и отговорности и това трябва да се заплаща.

6.   5, много тъпо отговаряте. Авторът може да няма разписани в характеристиката пряко ръководене на определен персонал и делегиране на важни задачи, освен текущите и е нормално да изчаква решение на този над него, който в случая си свирка, пък останалите да се оправят. Както и виждам - е много отзивчив и отговорен, което е супер удобно за началство и хора, които ходят на работа колкото да не са вкъщи, а като стане напечено се скриват друг да им оправя бакиите.

7.   Моя приятелка докрая си отстояваше своето в новата фирма и отказваше да върши работа невлизаща в длъжностната и характеристика, стана неудобна и я уволниха, но е за нейно добро, защото във фирмата яко я разиграваха с осигуровките, осигуряваха я на 8 часа под минималния осигурителен доход.

8.   Пак съм аз отстоявай своето, най -много да ти покажат вратата ако им станеш неудобна заради това, но пък след това може да отидеш на по-добро място.

9.   Веднага се погрижи да я уволнят. Иначе ще заминеш ти. Това са отровни хора, трява още в началото да се освободиш от тях.