Споделена история от На работното място

Защо много хора ''анатемосват'' напускането на работно място, дори когато то е нетърпимо?
Пиша тази тема, защото съм на сегашната си работа от 3 години и много хора напуснаха и продължават да напускат, и то обосновано. От персонала, който е все още там, без да броим мен, почти всички ''оф''-кат, пуфтят, изтъкват как вече не може да се работи на това място, как всичко е нагоре с краката, как са малко парите и т. н., но нито си търсят друга работа, нито се стараят да бъдат чути от по-висшестоящите, ами напротив- щом ги питаш ''защо'', те почват:

''Ама то на тия години вечен няма закъде''- А не са пенсионери, повечето дори нямат още 50 години.
''Е то навсякъде е едно и също, няма файда да се местя''- Добре, в сферата, в която сме ние, може и да е едно и също. Няма как обаче да повярвам, че навсякъде, във всяка сфера и работна среда е едно и също!

''Тук поне плащат навреме и ни осигуряват на реалната заплата''- И пак, понеже видиш ли са работели ''навсякъде'', правят ''уместната'' равносметка, че само при нас били високи осигуровките...

А щом някой заговори ориентиране към изхода, те хем знаят какво е положението при нас, хем започват да говорят почти същите глупости, които съм изредил по-горе: ''И къде ще идеш? ''Навсякъде е еднакво'' ''Какво ще правиш там, след като си обигран вече тук и си знаеш нещата'', а с един добър, но вече бивш колега, дори му казали: ''Ми то се работи навсякъде, няма да си почиваш къде и да идеш''. Момчето работеше, но явно има някакъв развиващ се Стокхолмски синдром, че така да защитават тази лудница, наречена ''работа'', щом едва ли не според тях е длъжен да седи и че напуска, не защото иска да се развива и да си намери нещо по-добро, ами защото за тях го ''мързи''. Пък и все пак, дори да не си си намерил нещо, нали има борса? Нали те осигуряват за известно време? Още повече, че в някои случаи е по-лесно да се уредиш някой да те назначи за известно време и да те съкрати нарочно, за да взимаш по-висока компенсация, отколкото да намериш постоянна работа. Как вие ще коментирате ситуацията с това толкова ''страшно'' напускане на дадено работно място?

Коментари

1.   Повечето хора имат кредити и не искат да рискуват да останат без никакъв доход. Освен това възраст около 40 значи деца, в училищна възраст, за които също трябва да мислят

2.   И аз това не го разбирам, ако трябва да съм честна.
И като почнат “ама аз съм свикнал/а тук” или “Ама то навсякъде е така” Не е вярно това.
Просто ги е страх да си напуснат работното място, щото си мислят, че сигурно няма кой друг да ги търпи или не си вършат толкова добре работата и “Шефа си затваря очите” за грешките, които правят понеже и той има сметка пт такива работници, защото са му евтина работна ръка.

3.   Дразнят се, че другите намират смелост да се махнат, а те стоят и траят. И искат да ги разубедят или поне да успокоят себе си, че оня се прецаква.

4.   Защото работят нискоквалифицирана работа или не са добри специалисти. Е, без покритие където и да отидат ще са на същото положение.

5.   Това са хора без желание за развитие, страх ги е да излязат от зоната си на комфорт, предпочитат това, с което са свикнали, дори да има много минуси.

6.   Тяхно решение е, може да са нерешителни, да не смеят да излязат от зоната си на комфорт, въпреки че комфорт е силно казано, да си оценяват сами качествата като ниски и да знаят, че няма да намерят по-добро, може да имат малки деца и работното време да ги устройва, ... може много неща.

7.   Гледай себе си, какво те интересува.

8.   И аз искам да се махна не само от работното ми място, но и от България.

9.   " Освен това възраст около 40 значи деца, в училищна възраст, за които също трябва да мислят " са оправят е...