Споделена история от На работното място

Напускане на работа
Здравейте! Имам един въпрос. Работя ужасна работа, която мразя. Мисля да спра да ходя просто. Трудовата книжка е в мен. Възможно ли е да ходя на други интервюта и да си намеря нова работа, както и как да се спася от дисциплинарно уволнение?

Коментари

1.   Можеш споко, дисциплинарното уволнение изисква екстра куци упражнения от страна на работодателя, които са направени с максимални административни спънки. Не си длъжен на никой. Намери си новата работа, подай си предизвестието, спази си срока по договор и си цар.

2.   Никой не ти пречи да ходиш на интервюта, но за да почнеш на ново място, трябва да напуснеш старото. И да, ако просто спреш да ходиш на работа, вероятно ще те уволнят дисциплинарно.

3.   Не ти разбирам въпроса. Защо дисциплинарно уволнение? Пусни си едномесечно предизвестие и по живо по здраво.
Имаш право да ходиш по интервюта, няма проблем.
В България е много трудно да те уволнят дисциплинарно, трябва голяма беля да направиш. И на работодателите не им се ходи по съдилища после.

4.   Не знам как седят нещата законово, ни ми се струва, че трябва да отидеш и да си подадеш предизвестието за напускане. Ако имаш отпуска, може да се разбереш с работодателя да си я ползваш по време на предизвестието, а не да ти я плаща, за това се сещам.

5.   Искай по взаимно съгласие. Пускай отпуска - платена и неплатена

6.   Здравей! Най-добре е просто да кажеш, че напускаш, а не да не ходиш на работа. Когато усещаш, че някъде не е твоето място, просто е най-добре да си тръгнеш, добре е да стане по мирен път. Да, иска се много кураж да заявиш, че напускаш, но всеки от нас има дадена/и причина/и да го направи! Успех!

7.   Първо подай предизвестие за напускане. Няма смисъл да работиш на тази работа като не ти харесва. Можеш да си търсиш нова работа. Можеш да ходиш на интервюта.
Не мисля че биха те уволнили дисциплинарно.

8.   А какво ти пречи просто да напуснеш като нормален човек?

9.   Е това са неадеквати действия, даваш си заявление за напускане, не се обясняваш, започваш да си търсиш веднага работа, защото мой познат след такава ситуация, остана си вкъщи, психически се срина и тотално деградира. Може да си вземеш болничен ако е толкова зле, но си тръгни достойно. Трудовата ти книжка няма общо, че е в теб, те май вече не ги искат дори.

10.   Просто си подай молба за напускане, ще изтраеш 1 месец още.
Или, ако толкова не ти се чака предизвестието и си готов да прежалиш парите, може да напуснеш преди да изтече предизвестието като заплатиш на работодателя си пропорционално сумата за неспазения срок от предизвестието. Примерно, ако ти остават 10 работни дни до края на предизвестието, плащаш им работната си заплата за 10 дни и си биеш шута. Но трябва да платиш брутната си заплата за 10 дни, т. е. нетна заплата осигуровки ДОД. Имаш това право по Кодекс на труда.

11.   Има два начина да напуснеш - по взаимно съгласие или с предизвестие. Ако спреш да ходиш на работа, ще те уволнят дисциплинарно и ще дължиш обезщетение на работодателя. Зависи кога работодателят ще ти прекрати едностранно договора. Дотогава няма да работиш. А и новият работодател ще види, че не ти е оформена трудовата книжка от последната месторабота. Аз много бих се замислила да те назнача в такъв случай. Ще ми изглежда много подозрително. Както ми е подозрителен кандидат сменял често месторабота си. В крайна сметка при наличие на договор, можеш да пробваш да го прекратиш по взаимно съгласие.

12.   Пускаш предизвестие, след което си вземи болничен за месец

13.   Няма такъв филм "Мисля да спра да ходя просто". Ако просто спреш да ходиш точно ще последва дисциплинарно уволнение. По закон мисля, че ако служител не се яви в рамките на 2 или 3 дни без да предупреди може да бъде дисциплинарно уволнен. След като си мразиш работата подаваш молба за напускане като нормалните хора. Вече като ти тече молбата за напускане можеш да си търсиш работа.

14.   Давай, изпържи ги, не могат да те уволнят ако не те видят никога повече. Как ще докажат, че ти е връчена заповедта за уволнение? Никак.

15.   Здравейте! Аз съм авторът на тази новина. Благодаря за получените отговори! Днес отидох при работодателката и ѝ казах, че трябва да прекратим. Тя се отнесе пасивно-агресивно с мен през целия ден, вече узнала, че искам да прекратим взаимоотношенията си. Товареше ме с какви ли не задължения и виждах как копнее да сбъркам с нещо, за да може после да искат пари от мен. Мръсен и гаден народ. Дано коментарът ми бъде публикуван. Мен никой не ме е питал през какво съм минал и колко пъти не ми се получава да попадна на читав работодател, който ме зачита като човек. Моята работодателка на тази работа беше от чужд произход, беше много секси и имаше много стегнато тяло. Докато ми мине последният работен ден, мисля във всяка едночасова почивка поне 30 минути да мастурбирам в тоалетните, мислейки си за нас двамата като потенциална двойка, и винаги да свършвам с мощно изхвърлено количество сперма. Ако можех да ѝ платя в натура за причиненото неудобство, с чукане и сперма в путката, мечтаейки старицата да забременее от мен, щях да прежаля дисциплинарно уволение с кеф.

16.   Ооо, при дисциплинарно уволнение в трудовата книжка се вписва определен член от закона и жална ти майка как после ще си намериш друга работа.
Вчрочем какво значи" Мразя си работата"? Заплатата мразиш ли я?